Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20754/2011/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/D. § (1) bek., (1) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 349. §] Bírók: Győriné dr. Maurer Amália, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.754/2011/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kun Judit (címe) ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek a ... jogtanácsos által képviselt Budapesti Rendőr-főkapitányság (címe) I. rendű és a dr. ... jogtanácsos által képviselt Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (címe) II. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Bíróság 2011. február 15-én kelt 33.P.23.074/2009/22. számú ítélete ellen a II. rendű alperes részéről 23. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részét részben megváltoztatja, és a II. rendű alperes illeték fizetésére való kötelezését mellőzi, és megállapítja, hogy a 21.000 (huszonegyezer) forint kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a II. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 15.000 (tizenötezer) forint + áfa fellebbezési költséget.

Megállapítja, hogy a 36.000 (harminchatezer) forint fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. rendű alperes a foganatosított személyes szabadságot korlátozó intézkedéseivel, a II. rendű alperes az előállítás során keletkezett testi sértés okozásával megsértette személyes szabadsághoz, emberi méltósághoz és testi épséghez fűződő személyiségi jogát.

A jogsértés megállapításán túlmenően az I. rendű alperest 400.000 forint, a II. rendű alperest szintén 400.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni.

Az I. rendű alperes a kereset elutasítását kérte.

Előadta, hogy a felperes elfogásáról, az előállításáról készült jelentések a megalapozott gyanút alátámasztották, a felperes előállításának törvényi feltételei fennálltak, és önmagában az, hogy a felperest bűncselekmény elkövetésével gyanúsította nem tekinthető felróható magatartásnak még akkor sem, ha az eljárás nem vezetett a bűnösség megállapításához.

Hivatkozott arra is, hogy munkatársai az előállítás során a jogszabályi rendelkezéseket betartották, így a jogellenes fogva tartás nem állapítható meg.

A II. rendű alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte.

Előadta, hogy a Ptk. 349. § (1) bekezdése szerinti kártérítési felelősségének az előfeltétele a jogorvoslat kimerítése, azonban az iratok alapján az állapítható meg, hogy a felperes a rendőri intézkedéssel szemben panasszal nem élt, ezért a per megszüntetésének van helye.

Másodlagosan a kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy a felperessel szemben a testi kényszer, illetve a bilincs alkalmazására jogszerűen került sor, ezért a kártérítési felelőssége nem áll fenn.

Állította, hogy a nyomozás megszüntetésére vonatkozó határozat nem jelenti egyben a rendőri intézkedés jogellenességét is.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az I. rendű alperes megsértette a felperes személyes szabadsághoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy ... napján a felperest a II. rendű alperes által foganatosított intézkedést követően fogva tartotta.

Megállapította, hogy a II. rendű alperes megsértette a felperes személyes szabadsághoz, testi épséghez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy a felperest ... napján elfogta, vele szemben testi kényszert alkalmazott, sérülést okozva megbilincselte és átadta előállításra az I. rendű alperesnek.

Kötelezte a II. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 400.000 forint tőkét és ennek ... napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, valamint bruttó 24.000 forint perköltséget.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasította és kötelezte a II. rendű alperest, hogy az államnak külön felhívásra fizessen meg 24.000 forint illetéket.

Megállapította, hogy a felperes személyes költségmentessége folytán a további 24.000 forint illetéket az állam viseli, illetve a fentieket meghaladóan a felek a költségeiket maguk viselik.

Az ítélet indokolásában ismertette az Alkotmány 54. §-át, az 55. §-át, a Ptk. 75. §-át, a 76. §-át, a 84. §-át, a 339. § (1) bekezdését, a 349. § (1) bekezdését, a Pp. 3. § (3) bekezdését, a 4. § (1) bekezdését, a 164. § (1) bekezdését, a gyülekezésről szóló 1989. évi III. törvény 2. § (1)-(2)-(3) bekezdését, a 8. §-át, a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 1.§, 2.§, 11.§, 13.§, 15.§, 16.§, 19.§ és 29. §-át, a 33. § (2) bekezdését, a 47. §-át, a 48. §-át, a 62/2007. IRM rendelet (szolgálati szabályzat) 57. § (1) bekezdését, az 58. § (1)-(2) bekezdését, az 59. §-át és a 60. §-át.

Elsődlegesen a II. rendű alperes permegszüntetési kérelmére tekintettel a Ptk. 340. §-a alapján az elsőfokú bíróság azt vizsgálta, hogy a kényszerintézkedéssel szemben előterjesztett panasz benyújtásának az elmaradása a perben döntő jelentőségű-e.

A felperes nem élt a kényszerintézkedéssel szemben panasszal, azonban az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a panasz benyújtása sem lett volna alkalmas a kár elhárítására, mert a kényszerintézkedés foganatosítása alatt az nyilvánvalóan nem került volna elbírálásra, ezért az elsőfokú bíróság a II. rendű alperes erre való hivatkozását alaptalannak ítélte.

A garázdaság vétsége miatt indult nyomozást az eljáró hatóság megszüntette, mert nem volt megállapítható a bűncselekmény elkövetése és az eljárás folytatásától sem volt várható eredmény.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az egyrészt egymásnak ellentmondó, már a büntetőügy során rögzített vallomások, másrészt a felperes cselekvőségét rögzítő videofelvételek, és az egyéb bizonyítékok alapján az alperesek a kényszerintézkedés jogszerűségét bizonyítani nem tudták.

Az elsőfokú bíróság meghallgatta tanúként az intézkedő rendőröket, de mellőzte ... és ... idézését.

Az ügyben intézkedő rendőrök fenntartották a nyomozás során tett vallomásukat, azonban az ellentmondások miatt kétséget kizáróan nem lehetett megállapítani azt, hogy a felperes bármit is dobált volna a tüntetés helyszínén. Jelen perben sem sikerült az alpereseknek a felperes cselekvőségét bizonyítani, továbbá nem támasztották alá a dobálásra vonatkozó állítást a büntetőügyben csatolt felvételek, és a letéti tárgyakról készített jegyzőkönyv sem.

Ismertette a szolgálati szabályzat 59. §-át majd rögzítette, hogy a II. rendű alperes előadása szerint a felperes a rendőri intézkedésnek ellenszegült, ezért volt szükség vele szemben a kezek hátrabilincselésére, a testi kényszer, a fektetés alkalmazására. Azonban ez az állítás is bizonyítatlan maradt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!