Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.35308/2009/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi LXXIV. törvény (Efo. tv.) 6. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 16. §, 93. §, 172. §, 174. §] Bírók: Kárpáti Magdolna, Kurucz Krisztina, Lomnici Zoltán

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Törvényszék K.21306/2008/5., *Kúria Kfv.35308/2009/6.*

***********

Kfv.V.35.308/2009/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Marján Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Marján István ügyvéd és dr. Horváth Attila ügyvéd által képviselt felperesnek a Katorné dr. Szabó Annamária és dr.Auth Mária jogtanácsosok által képviselt Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Központi Hivatala Hatósági Főosztály Dél-dunántúli Kihelyezett Hatósági Osztály alperes ellen adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Baranya Megyei Bíróság által 2009. február 19. napján hozott 6.K.21.306/2008/5. számú ítélet ellen a felperes által 7. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán eljárva - nyilvános tárgyaláson - meghozta az alábbi

í t é l e t e t

A Legfelsőbb Bíróság a Baranya Megyei Bíróság 6.K.21.306/2008/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az adóhatóság és a munkaügyi hatóság 2008. június 13-án ellenőrzést tartott a felperes .... szám alatti üzletében.

A revízió megállapította, hogy két alkalmazott, S. S. és P. Z. munkavállalók foglalkoztatása az alkalmi munkavállalói könyvbe (AM-könyv) nem került bejegyzésre. A munkavállalók az ellenőrzés napján 14.00 illetve 11.00 órakor álltak munkába, az ellenőrzés 22.35 perckor zajlott. P. Z. ezt megelőzően 2008. június 12-én is dolgozott és javadalmazásban is részesült a felperestől, de erre a napra sem szerepelt bejegyzés az AM-könyvben. A felperes a helyszínen úgy nyilatkozott, hogy az AM-könyvbe való bejegyzések idő hiányában maradtak el.

A felperest az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Dél-dunántúli Munkaügyi Felügyelőségének Igazgatósága a 4237-9/2008-3202 KD számú határozatában 200.000 Ft összegű munkaügyi bírsággal sújtotta a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény, és az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szóló 1997. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Am.tv.) rendelkezéseire alapítottan.

Az adóhatósági revízió eredményeként hozott elsőfokú határozatban az adóhatóság - be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása miatt - kötelezte a felperest 400.000 Ft mulasztási bírság megfizetésére, és elrendelte a felperes üzletének 12 napra történő lezárását is.

A felperes fellebbezése alapján eljárt alperes a 2898983357/2008. számú határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az alperes határozatában megállapította, hogy a felperes S. S. munkavállaló esetében a 2008. június 13-i, P. Z. kapcsán pedig a 2008. június 12-i, és június 13-i munkavégzési napok tekintetében nem tett eleget a társadalombiztosítási bejelentési kötelezettségének, így az ellenőrzés időpontjában be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztatott, amivel megsértette a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 5.§ (1) bekezdés a) pontjában, 44.§ (3) bekezdésében és az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény. (továbbiakban: Art.) 16.§ (4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket. Ennek jogkövetkezményeit az alperes az Art. 172.§ (2) bekezdés b) pontjában, illetve (5) bekezdésében, és 174.§ (1) bekezdés a) pontjában foglaltakra alapította.

Az alperes a mulasztási bírság kiszabása kapcsán a felperes javára értékelte a jogszerűtlen foglalkoztatás rövid időtartamát, és azt, hogy a mulasztást első alkalommal követte el, a terhére vette figyelembe, hogy nem kezdő vállalkozó, ezért elvárható tőle a foglalkoztatottak társadalombiztosítási bejelentési kötelezettségére vonatkozó szabályok ismerete és érvényesítése, és mindezek alapján a kiszabható bírság 20 %-ának megfelelő mértékű szankcióval sújtotta.

Az alperes határozatában utalt arra, hogy a kogens jogszabályi rendelkezésekre figyelemmel nem volt lehetősége az üzletlezárás rövidebb időtartamú elrendelésére.

A felperes keresetében az adóhatósági határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Azzal érvelt, hogy az alperesnek nem volt hatásköre arra, hogy az ügyben eljárjon, jogkövetkezményeket kizárólag a munkaügyi hatóság alkalmazhatott. Nem vitatta az adóhatósági határozatokban megállapított tényállást, de arra hivatkozott, hogy vele szemben a maximálisan kiszabható bírság alkalmazottanként 200.000 Ft lehetne. Sérelmezte az üzletlezárás időtartamát. Kifejtette, hogy az alperes eljárása méltánytalan, és a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 1994. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 4.§ (1) bekezdése szerinti tisztességes eljárás elvébe ütközik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!