Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.9.470 I. A nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett szemérem elleni erőszak bűntette helyett a kiskorú veszélyeztetése bűntettének minősül, ha a terhelt a házastársa 14. életévét betöltött, közös nevelésük alatt álló leánygyermek előtt önkielégítést végez [Btk. 195. § (1) bek., 198. § (2) bek. a) pont, 208. §].

II. Ha a tanú a vallomástételt az eljárási törvényben biztosított jogánál fogva a tárgyaláson megtagadja, a nyomozás során tett tanúvallomásáról felvett jegyzőkönyv a tárgyaláson abban az esetben sem olvasható fel, ha a nyomozás során kellő kioktatás után úgy nyilatkozott, hogy kíván tanúvallomást tenni [Be. 66. § (1) bek. a) és b) pont, (2) bek., 63. § (2) bek., 67. § (3) bek., 83. § (3) bek., 203. § (1) bek.].

A városi bíróság a vádlott bűnösségét a nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett szemérem elleni erőszak bűntettében állapította meg, és ezért 5 év 6 hónapi fegyházbüntetésre és 6 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A többszörösen büntetett előéletű 25 éves vádlott nős, egy nevelt gyermek eltartásáról gondoskodik, munkahellyel és jövedelemmel nem rendelkezik, munkanélküli-segélyben részesül. A vádlott jelenleg vagyon elleni bűncselekmények elkövetése miatt kiszabott szabadságvesztés-büntetését tölti.

A vádlott házasságot kötött 1990-ben a sértett édesanyjával, ebből a házasságból közös gyermekük származott. A sértett - aki 1979. július 5-én született - a vádlott nevelése alatt áll. A vádlott 1993. szeptember 13-án a délutáni órákban ittas állapotban volt, és a lakásban tartózkodott felesége, a közös kisgyermekük, valamint a sértett. A vádlott felesége a lakásból eltávozott. Ezt követően a vádlott magához ölelte a sértettet, aki kibújt az ölelésből, és a szobája ment. A vádlott követte a szobába a sértettet, ahol ismételten magához ölelte, de a sértett elhárította a vádlott közeledését. A sértetten egy combig érő póló és bugyi volt. A sértett és a vádlott a szobában levő heverőre esett, majd a sértett a saját ágyára készült átmászni. A vádlott felszólította a sértettet, hogy a vegye le a bugyiját, de a sértett ezt megtagadta, ekkor a vádlott megfogta a sértett bugyiját és azt leszakította. Ekkor a vádlott ruházata egy alsónadrág és egy zokni volt. A sértett az ágyán összekuporodva ült, amikor a vádlott az alsónadrágját letolta, majd visszahúzta. A sértett meztelen altesttel ült az ágyán, ekkor a vádlott felszólította, hogy húzza le a pólóját. Amikor a sértett ezt félelmében megtette, akkor a vádlott az alsónadrágját letolva, nemi szervét elővéve önkielégítést végzett. Ezután a vádlott az alsónadrágját felhúzva a szobából eltávozott, majd elhagyta a lakást.

A sértett még aznap joghatályos magánindítványt terjesztett elő a vádlottal szemben.

Az ügyész vádiratában a vádlottal szemben nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett szemérem elleni erőszak bűntette miatt emelt vádat.

A vádlott a bűncselekmény elkövetését mind a nyomozás, mind a tárgyalás során elismerte, azt nem tagadta.

A bíróság ilyen körülmények között a tényállást megalapozó bizonyítékul a sértett, valamint az édesanyja nyomozás során tett vallomása, illetőleg a vádlott nyomozati és tárgyalás során tett vallomására utalt.

A fenti tényállás alapján a városi bíróság a vádlottat bűnösnek mondotta ki a Btk. 198. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdése a) pontjának I. fordulata szerint minősülő, nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett szemérem elleni erőszak bűntettében.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás során megsértette az eljárási szabályokat, amikor a mentességi jogával élő sértett és a vádlott felesége által a nyomozás során tett tanúvallomást ismertette, a tárgyalási jegyzőkönyvből kitűnően ugyanis a sértett (a vádlott nevelt gyermeke) és a vádlott házastársa a mentességi jogukra történt figyelmeztetés után akként nyilatkoztak, hogy nem kívánnak vallomást tenni.

További eljárási szabályt sértett az elsőfokú bíróság amikor ezeket a vallomásokat bizonyítékként figyelembe vette, ugyanis ítéletének indokolása tartalmazza, hogy az egyéb bizonyítékok mellett a tényállást megalapozó bizonyítékul a sértett és a vádlott házastársa nyomozás során tett vallomását használta fel. Amennyiben ugyanis a tanú a vallomástételt a Be. 66. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjára hivatkozással a tárgyaláson megtagadja, a rendőrség vagy ügyészség előtt tett korábbi vallomását sem lehet felolvasni és az ügyben bizonyítékként figyelembe venni. A vonatkozó jogszabályi rendelkezés ellenkező értelmezése ugyanis a mentességi jog megkerülését jelentené, garanciális jellegű szabályt sértene, vagyis a törvény által biztosított mentesség a gyakorlatban nem érvényesülhetne.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!