Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.431 A teljes bizonyító erejű magánokirat érvényességi kelléke, hogy az írástudatlan félnek a szerződés feltételeit a felektől független, az ügylet megkötésében érdektelen személy, a tanúk egyike vagy a hitelesítő személy magyarázza el [Pp. 196. § (3) bekezdés].

A felperesek és II. r. alperes időközben elhunyt szülei, akik írástudatlanok, de névaláírásra képesek voltak, írásbeli ingatlan adásvételi szerződést kötöttek. Ezzel a tulajdonukban álló ingatlanuk 1/2 részét 200000 Ft vételár ellenében eladták az I. és II. r. alperesnek. A szerződés záradéka szerint azt a felek "elolvasás" után, mint akaratukkal mindenben megegyezőt írták alá.

A bíróság jogerős közbenső ítéletével a felperesek keresetének helyt adva megállapította, hogy az adásvételi szerződés érvénytelen.

Kifejtette, az ingatlan adásvételi szerződés érvényességéhez a szerződést írásba kell foglalni. Mivel az eladók írni-olvasni nem tudtak, a szerződés érvényességéhez annak közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalása szükséges. Az írásba foglalt szerződés ez utóbbi kellékekkel azért nem rendelkezik, mert az okiratból nem tűnik ki, hogy annak tartalmát a tanúk egyike, vagy a hitelesítő személy a kiállítónak megmagyarázta. A bizonyítási eljárás adatai szerint az okirat tartalmát az I. r. alperes olvasta fel az eladóknak, mely nem felel meg a teljes bizonyító erejű magánokirat követelményeinek, ezért a szerződés a kötelező alakiság megsértése miatt érvénytelen. Az I. és II. r. alperes a jogerős közbenső ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmükben annak megváltoztatását és a felperesek keresetének elutasítását kérték.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az eljárt bíróságoknak a felperesek kereseti kérelmének elbírálásához azt kellett vizsgálniuk, hogy az írásba foglalt, és megtekintés alapján a Pp. 196. § (1) bekezdés b) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülő ingatlan adásvételi szerződés érvényes-e olyan esetben, amikor az eladók írni-olvasni nem tudnak, csupán nevük aláírására képesek.

Ezt a kérdést a Legfelsőbb Bíróság a következő szempontok alapulvételével döntötte el.

A Ptk. 365. §-ának (3) bekezdése értelmében ingatlan adásvételének érvényességéhez a szerződés írásba foglalása szükséges. Az ingatlan-átruházási szerződés érvényességéről részletesen rendelkező XXV. számú Polgári Elvi Döntés értelmében a szerződés érvényessége az írásba foglaláson kívül egyéb alakszerűséghez nincs kötve, ekként nem szükséges, hogy a szerződést teljes bizonyító erejű magánokiratba, vagy közokiratba foglalják. A szerződés érvényességéhez elegendő, ha annak lényeges tartalma írásbeli rögzítésre kerül.

A Ptk.-nak az írásbeli szerződés tartalmáról rendelkező 218. §-ának (1) bekezdése nem említi azt az esetet, amikor a szerződő felek egyike sem írni, sem olvasni nem tud. Erre vonatkozóan a Ptk. 218. §-ának (2) bekezdésben írt rendelkezést kell irányadónak tekinteni, azaz a szerződés érvényességéhez közokirat, vagy teljes bizonyító erejű magánokirat szükséges.

E két okirat meghatározását nem az anyagi jog (Ptk.), hanem a polgári perjog adja, amely a Pp 196. §-ának (3) bekezdésében úgy rendelkezik, hogy "ha az okirat kiállítója olvasni nem tud, vagy nem érti azt a nyelvet, amelyen az okirat készült, az (1) bekezdésben meghatározott okiratnak csak akkor van teljes bizonyító ereje, ha magából az okiratból kitűnik, hogy annak tartalmát a tanúk egyike, vagy a hitelesítő személy a kiállítónak megmagyarázta." Az adásvételi szerződés záradéka szerint a felek azt "elolvasták", majd ezt követően írták alá. A szerződésen a felek aláírását két tanú hitelesítette.

Nem kétséges, hogy a "felek" mindegyike nem olvashatta el a szerződést, mivel az eladók nem tudtak olvasni. Az sem vitás, hogy az a személy, aki a szerződést felolvasta az eladóknak, az I. r. alperes volt, aki mint szerződő fél, a Pp. 196. §-ának (3) bekezdésének második fordulata értelmében sem tanúnak, sem hitelesítő személynek nem minősül. Emiatt bizonyítás útján állapították meg a bíróságok azt, hogy a perbeli adásvételi szerződés nem felel meg az eladók ismerethiánya miatt előírt, a magánokirat teljes bizonyító erejéhez szükséges feltételeknek. Mivel a szerződés a fentiek miatt nem minősül teljes bizonyító erejű magánokiratnak, a bíróság jogszerűen vonta le azt a következtetést, hogy a perbeli szerződés az arra kötelező alakiság hiányában a Ptk. 217. §-ának (1) bekezdése alapján semmis.

Alapvető érdekek fűződnek ahhoz, hogy az írástudatlansága folytán kiszolgáltatott helyzetben lévő félnek ne a szerződés megkötésében érdekelt másik fél, hanem a felektől független, az ügylet szempontjából kívülállónak minősülő, érdektelen harmadik személy magyarázza meg a szerződés tartalmát. Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság osztotta a jogerős ítélet azon jogi álláspontját, hogy az adott ügyletnél a Pp. 196. §-ának (3) bekezdésében megkívánt feltételek hiányában az okirat nem minősül teljes bizonyító erejűnek.

A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott, más ügyben hozott döntés kapcsán a Legfelsőbb Bíróság rámutat arra, hogy az egy lényeges tényállási kérdésben eltér a jelen perbelitől. Az eltérés abban áll, hogy a hivatkozott döntés alapjául szolgáló tények szerint a szerződés tartalmát az okiratot szerkesztő ügyvéd magyarázta el a feleknek, ekként az okirat megfelelt a Pp. 196. §-ának (1) és (3) bekezdésben megkívánt együttes feltételeknek.

A jelen esetben ez a lényeges körülmény - a felektől független harmadik, érdektelen személy közreműködése - hiányzott. Ezért az eltérő tényállás jogszerűen eredményezett más jogkövetkezményt. (Legf. Bír. Pfv. IX. 22. 404/2000/3. sz.)