Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH 1993.2.119 Nem sérti a társadalmi szervezet demokratikus működését, ha a szervezet egyes tagjait az alapszabály többletjogokkal ruházza fel [1989. évi II. tv. 6. § (1) bek.].

1991. augusztus 19-én tíz alapító tag megállapította a P. Casino elnevezésű társadalmi szervezetet, megalkotta alapszabályát, megválasztotta tisztségviselőit, és képviselőjük útján kérték a társadalmi szervezet bírósági nyilvántartásba vételét. Az elsőfokú bíróság hiánypótlási eljárást követően a társadalmi szervezet nyilvántartásba vételét megtagadta. Döntését azzal indokolta, hogy a kérelmező által alkotott alapszabály több helyen ellentétes az 1989. évi II. törvény (a továbbiakban: Etv.) 6. §-a (1) bekezdésében megfogalmazott demokratikus elvekkel, az alapító és tiszteletbeli tagok vonatkozásában a demokratikus elveket sértő, pozitív diszkriminációt eredményező szabályozást tartalmaz. Ilyennek találta az elsőfokú bíróság az alapszabály 4. §-ának (3) bekezdését, mely a tiszteletbeli tagságra felkérés tekintetében csak az alapító tagoknak biztosított jogkört, ugyanezen szakasz (4) bekezdését, amely többségi határozat esetén is ún. "vétójogot" biztosít az alapító és tiszteletbeli tagoknak.

Ugyancsak a demokratikus működés elvét sérti az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alapszabály 4. §-ának (5), (8), (9) bekezdése, valamint a 7. § (3) bekezdése, illetve a 9. § (2) bekezdése is, a többségi szavazattal szembeni vétójog biztosítása, részben pedig a választhatósági korlátozása miatt.

A megyei bíróság álláspontja szerint a társadalmi szervezetnek módjában állt volna a tagfelvételt kizárni az alapszabályban, s azt az alapító tagok zártkörű szervezeteként szabályozni. Az esetben azonban, ha az alapszabály további tagok felvételét is lehetővé kívánja tenni, a közgyűlési határozatok meghozatala, a választás és választhatóság tekintetében - "törvényi kizáró feltétel hiányában" - minden tagnak egyenlő jogokat kell biztosítani.

A végzés ellen a kérelmező nyújtott be fellebbezést, amelyben az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását és kérelme szerint a társadalmi szervezet bírósági nyilvántartásba vételét kérte. Fellebbezésében megalapozatlannak tartotta az elsőfokú bíróság nyilvántartásba vételét elutasító határozatában foglaltakat, mert álláspontja szerint az alapszabály a demokratikus egyesülési jogokat nem sérti.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A társadalmi szervezetek az állampolgárok - kivételesen a jogi személyek - egyesülési joga alapján önkéntesen létrehozott olyan közösség, amelyben - a cél megjelölésében, az irányításban - a tagsági viszonyban közreműködő résztvevők akarata a meghatározó, s amely az Etv. és a tagok által meghatározott szervezeti rend szerint épül fel és működik. A társadalmi szervezet alapszabályának minimális tartalmi elemeit az Etv. 6. §-a határozza meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!