Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.22372/2011/9. számú precedensképes határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 76. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

Amennyiben a szabadságvesztés büntetés letöltése során a fogvatartott számára nem biztosítják a jogszabályban előírt mozgásteret, az megvalósítja az emberi méltóság sérelmét. Ezért objektív jogkövetkezményként a személyhez fűződő jogsértés megállapítása abban az esetben is indokolt, ha az elhelyezés körülményei a büntetés-végrehajtási intézetnek nem felróhatóak. 1952. III. Tv. 75. § (1), 1952. III. Tv. 76. §

***********

Pfv.IV.22.372/2011/9.szám

A Kúria a dr. Kovács Arthur pártfogó ügyvéd által képviselt (tartózkodási helye: felperesnek a .. .... ... jogtanácsos által képviselt I. rendű, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által képviselt Magyar Állam II. rendű, a Legfőbb Ügyészség Jogi Képviseleti Önálló Osztály által képviselt Legfőbb Ügyészség III. rendű és a ... ... .... jogtanácsos által képviselt IV. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése és járulékai iránt a Csongrád Megyei Bíróság előtt 2.P.20.677/2010. számon megindított és a Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.313/2011/6. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 44. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet részben hatályon kívül helyezi, az elsőfokú bíróság ítéletét e körben megváltoztatja, és megállapítja, hogy a IV. r. alperes megsértette a felperes emberi méltóságát azzal, hogy fogva tartása során nem biztosította számára a jogszabályban előírt mozgásteret.

A kondicionáló terem használatával kapcsolatos jogsértés megállapítása iránti és az I.-III. r. alperessel szemben előterjesztett kártérítési igény tekintetében a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Ezt meghaladóan a jogerős ítéletet - az elsőfokú ítéletre is kiterjedően - hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az I. és II. r. alpereseknek személyenként 25.000 (huszonötezer) forintot.

A IV. r. alperes felülvizsgálati eljárási költségét 10.000 (tízezer) forintban állapítja meg.

Megállapítja, hogy a felperest képviselő pártfogó ügyvéd munkadíját teljes egészében az állam viseli.

Ez ellen a részítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes 2007. március 26. napjától emberölés bűntette miatt kiszabott életfogytig tartó szabadságvesztés büntetését tölti a IV.r. alperes intézetében.

A felperes keresetében kérte annak megállapítását, hogy a IV.r. alperes megsértette emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát, a további jogsértéstől való eltiltását és írásbeli nyilatkozatban elégtételadásra kötelezését. A jogsértések miatt az I.-IV.r. alpereseket egyetemlegesen 10.000.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. Keresetét arra alapította, hogy a IV.r. alperes megsértette a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásáról szóló 6/1996. (VII.12.) IM rendelet (R.) 137. § (1) bekezdésében foglaltakat, mert nem biztosította számára a zárkán belül előírt mozgás- és légteret. Kifogásolta a zárkák belső elrendezését is, az asztal és az ágy WC-től való távolságát, valamint azt, hogy az ágyak egymáshoz vannak csavarozva. Sérelmezte, hogy a kondícionáló terem használatát a IV.r. alperes nem tette lehetővé számára, ezzel megsértette a büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. tvr.(Bv.tvr.) 36.§ (1) bekezdés m) pontjában foglaltakat.

Az I.r. alperessel szemben előterjesztett kárigényét arra alapította, hogy a büntetés-végrehajtási szervek szakmai irányítására, ellenőrzésére vonatkozó 1995. évi CVII. törvényben foglalt rendelkezéseket megsértette.

A II.r. alperes károkozó magatartása a felperes szerint abban nyilvánult meg, hogy a BV intézetek létesítésére, bővítésére, az esetlegesen alternatív büntetések meghatározására, a kihasználtság csökkentésére vonatkozó kötelezettségét megszegte.

A III.r. alperes pedig, mint az ügyészi szervezet irányításáért felelős szerv elmulasztotta a büntetés-végrehajtás törvényességének ügyészi felügyeletéről szóló 1/1990. Legf. Ü. utasítás 29. § (1)-(4) bekezdésében foglaltak betartatását, ami lehetővé tette a jogsértések elkövetését.

A jogerős ítélet - az elsőfokú ítéletet helybenhagyva - a felperes keresetét elutasította.

Az ítélőtábla megállapította, hogy a felperes a 13/1996. (XII.13.) IM rendelet alapján a Ptk. 349. §-a szerinti jogorvoslati lehetőséget kimerítette.

Kifejtette, hogy a Bv.tvr. 47. § (1) bekezdés a) pontja az elítélt egészséges és kulturált elhelyezését teszi a büntetés-végrehajtási intézet kötelezettségévé. A R. 137. § (1) bekezdése szerint a zárkában elhelyezhető létszámot úgy kell meghatározni, hogy minden elítéltre lehetőleg 6 m3 légtér és lehetőség szerint a férfi elítéltek esetén 3 m2 mozgástér jusson. Ezzel a jogalkotó a kulturált elhelyezéshez kívánatos feltételeket határozta meg, azonban a "lehetőleg" és a "lehetőség szerint" kifejezések használatával az elvárás szintjén fogalmazta meg az elhelyezés paramétereit.

Az ítélőtábla megállapította: a IV.r. alperes intézetének alapterülete adott, annak bővítése, átalakítása csak olyan beruházás eredményeként lenne megvalósítható, amely túlmutat az intézet költségvetési keretein. Magyarországon az életfogytiglan tartó szabadságvesztés büntetés végrehajtása kizárólag a IV.r. alperes intézetében történhet, ezért más intézetben a felperes nem helyezhető el. A büntetés-végrehajtási intézetnek nincs mérlegelési joga az intézetbe beszállított elítéltek befogadása tárgyában, és jelen esetben a R. 12. §-ában meghatározott megtagadási ok nem állt fenn.

Megállapította, hogy a felperes elhelyezésekor a IV.r. alperes nem tudta biztosítani a jogszabályban meghatározott mozgásteret, azonban ez rajta kívülálló objektív okok miatt történt, ezért felróhatóság hiányában kártérítési igény nem érvényesíthető vele szemben.

Mivel az I.r. alperest a szervezési, irányítási és felügyeleti tevékenység ellátása terén nem terheli mulasztás, ezért kártérítési felelőssége sem áll fenn.

Felróhatóság hiányában a II. r. alperes terhére sem állapítható meg kártérítési kötelezettség.

A III.r. alperes az ügyészségről szóló 1972. évi V. törvényben meghatározott jogszabályi kötelezettségének eleget tett. Jogellenes mulasztás hiányában pedig kártérítésre nem kötelezhető.

A kondicionáló terem, illetve a sportolási lehetőség biztosítása tekintetében kifejtette, hogy a Bv.tvr. 36. § (1) bekezdés m) pontjában biztosított jogosultság nem teremt alanyi jogot a felperes számára a sportolási lehetőség igénybevételére. Így annak kérelmezése nem eredményezheti az automatikus engedélyezést sem. A BV intézet a R. 34. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján megalkotott házirendben köteles rögzíteni az e jogok gyakorlására vonatkozó részletszabályokat, az engedélyezhetőség feltételeit. Ennek megfelelően a IV.r. alperes mérlegeli a biztonsági kockázatokat, hogy milyen sportolási lehetőség biztosítható az elítélt számára. A IV.r. alperes elfogadható indokát adta a felperes kérelme elbírálásának. Nem állapítható meg, hogy a felperest indokolatlanul elzárta a kondicionáló terem használatától, így jogellenes, felróható magatartást nem tanúsított. A sportolási lehetőség biztosítása egyébként nem kizárólag a kondicionáló terem igénybevételét foglalja magában. A perben a felperes nem cáfolta azt az állítást, hogy a csoportos sportfoglalkozásokon való részvételét a IV.r. alperes lehetővé tette. Tehát a IV.r. alperes Bv.tvr-ben szabályozott kötelezettségét teljesítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!