Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20212/2013/4. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Török Judit

A határozat elvi tartalma:

A végrehajtó késedelmes eljárása miatti kártérítési felelősség megállapításának feltételei.

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Törvényszék P.25151/2006/21., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20179/2012/5., *Kúria Pfv.20212/2013/4.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.212/2013/4.szám

A Kúria a dr. Gyarmati Judit ügyvéd által képviselt felperesnek a Mihály Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Mihály Róbert ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Pest Megyei Bíróságnál 10.P.25.151/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 9.Pf.20.179/2012/5. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes részéről 24. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra térítsen meg az államnak 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes mint végrehajtást kérő kérelmére az adóssal szembeni végrehajtási eljárásban az alperes egyéni végrehajtóként járt el, és 2003. szeptember 16. napján ingóságot (számítógépet) foglalt le, amit az adós őrizetében hagyott. A 2004. április 19. napján kelt intézkedésével a lefoglalt ingóságra 2004. május 14. napjára tűzte ki az árverést, amely azonban sikertelen maradt. A felperes végrehajtási kifogást nyújtott be, amelyben az alperesnek az árverés kitűzése miatti késedelmes eljárását sérelmezte. A bíróság jogerős határozatával a végrehajtási kifogásának - e részében - helyt adott és megállapította, hogy az alperes jogszabálysértően késedelmeskedett az árverés kitűzésénél. Az adós az időközbeni végelszámolásra figyelemmel megszűnt, a jogutódlás megállapítására irányuló eljárásban az alperes és a felperes erre irányuló kérelmét - az utóbbi jogutódként az alperest jelölte meg - a bíróság jogerősen elutasította és az eljárás szüneteléséről rendelkezett.

A felperes módosított keresetében 28.177 forint kára megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy a végrehajtás az alperes felróható késedelme és kirívóan szakszerűtlen eljárása miatt hiúsult meg. Kára az elmaradt árverési vételárból - időközben a végelszámolás során bejelentett követeléséből 11.097 forint megtérült - és az alperes részére kifizetett díjból és költségekből áll.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy a végrehajtási eljárás során a Vht. szabályai szerint járt el, és az általa lefolytatott eljárásban nem terheli eredménykötelem. Elismerte, hogy a felperes által előterjesztett végrehajtási kifogás elbírálása során a bíróság megállapította, hogy az árverés kitűzésekor késlekedett, de álláspontja szerint ez a mulasztás a végrehajtás kimenetelét nem befolyásolta. A kártérítési felelősség feltételeinek a vizsgálata csak erre az esetre vonatkozhat, mert a felperes jogorvoslattal nem élt az alperes más intézkedésével szemben. Vitatta a kár összegét, a felperes erre vonatkozó állítását, és az okozati összefüggés fennállását is. Hivatkozott a felperes kárenyhítési kötelezettségére is, mert a végelszámolási eljárásban a felperesnek a követelését be kellett volna jelentenie.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a 2003. szeptember 10-i sikeres foglalást követően az alperes valóban késlekedett az árverés kitűzésével, azonban a felperes kétséget kizáróan nem bizonyította, hogy az eltelt idő alatt következett be a kára, de annak összegszerűségét sem. Az adóssal szembeni követelés független volt a végrehajtó intézkedésétől, mulasztásától, az adós tartozásáért az alperes nem tehető felelőssé. A végrehajtó csak azért a kárért felel, amit bizonyíthatóan a Vht. szerinti eljárása során okozott. A felperesnek kellett bizonyítani, hogy az alperes a Vht. szabályait oly módon megszegve járt el, hogy az neki ténylegesen kárt okozott. Önmagában a késedelmes ügyintézés károsodást nem jelent. A végrehajtás során a felperes által megfizetett költségek olyan szükségszerű kiadások, amelyeket az alperessel szemben nem érvényesíthet kárként.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Megállapította, hogy a felperes egyetlen alperesi intézkedése - ténylegesen e tárgyban tanúsított mulasztása - miatt élt végrehajtási kifogással; ez az ingóárverés elrendelése volt. A kártérítési felelősség tekintetében tehát kizárólag az ingóárverést tehette vizsgálat tárgyává a bíróság. Mire a felperes a végrehajtási kifogást előterjesztette, az adóst a végelszámolás eredményeként a cégnyilvántartásból törölték, és a megszűnés miatt 2004. március 22. napjától kezdve végrehajtás már nem volt folytatható. Tény, hogy az adósnak 2003. november 21. napján 161.973.000 forint vagyona volt, de azt a közgyűlés határozata szerint felosztották. Rámutatott arra, hogy a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése alapján az őt terhelő kötelezettség folytán a felperesnek kellett volna bizonyítani, hogy a lefoglalt számítástechnikai eszköz a becsértéken értékesíthető lett volna. Ennek ellentmond magának a felperesnek a magatartása, aki az árverés leállítása érdekében terjesztett elő végrehajtási kifogást. Az elsőfokú bíróság tehát helyesen állapította meg, hogy a végrehajtás eredménytelenségéből eredő kár és az alperesnek az adott perben vizsgálható mulasztása között az okozati összefüggés hiányzik. Megállapította, hogy a felperes vagyonában bekövetkezett értékcsökkenésként csak az az összeg lenne számítható, ami a jogerős fizetési meghagyásban szerepelt, csökkentve az adós elismert, időközbeni teljesítésével, mert az alperes ennek végrehajtására folytatott eljárást. Sem a végrehajtási eljárás egyes részelemei kapcsán fizetendő illeték, sem a különböző esetenként a végrehajtás elrendelése, majd szünetelése után felmerült postaköltségek kárként nem érvényesíthetők, mert kártérítés címén azt a költséget kell megtéríteni, ami a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez, vagy kiküszöböléséhez szükséges.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és abban annak hatályon kívül helyezését és a keresetének helyt adást, vagy "új eljárás elrendelését" kérte. Hivatkozott arra, hogy a kereseti kérelmei többségét el sem bírálta a jogerős ítélet, jogsértően alkalmazta a Ptk. 349. §-a szerint a rendes jogorvoslat kimerítésére vonatkozó rendelkezést. Állította, hogy az alperesnek a Vht. több rendelkezése megsértésére alapozta a keresetét, mert a késedelmen kívül mulasztásokra, szakszerűtlenségre, kötelezettség megtagadására is hivatkozott és a bíróság csak az alperes késedelmes eljárását bírálta el, ezért kiegészítésre vonatkozó kérelmet is előterjesztett, amely még folyamatban van. A rendes jogorvoslat kimerítésének elmulasztása csak akkor állapítható meg, ha a felperest a jogorvoslat lehetőségéről tájékoztatták és azzal adott határidőn belül nem élt. A felperes az adott ügyben minden jogorvoslati felhívással élt és téves a Ptk. 349. §-ának olyan értelmezése, hogy csak azokat a jogsértéseket kell vizsgálni, amelyekre vonatkozóan a bíróság a kifogást már elbírálta. Az alperes részéről több olyan mulasztás történt, amelyről a felperes csak a végrehajtási ügy szünetelésének megállapítása után, illetve a per elsőfokú tárgyalás során szerzett tudomást. A végrehajtó szakszerűtlen árverési intézkedésére is hivatkozott a felperes a végrehajtási kifogásában. Ennek elbírálása során az elsőfokú bíróság a számítógép sikertelen árverezése helyett a végrehajtót beszedési megbízási cselekményre kötelezte, amely határozat ellen a felperes fellebbezett, mert hatékonyabb intézkedést kért. A másodfokú bíróság mellőzte az alperes beszedési megbízásra kötelezését, és miután a felperes a kiegészítési kérelmében kérte a végrehajtó más cselekményre kötelezését, a bíróság e kiegészítési kérelmet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!