A Legfelsőbb Bíróság Bfv.892/2007/5. számú határozata közúti baleset okozásának vétsége tárgyában. Bírók: Csere Katalin, Katona Sándor, Molnár Gábor
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2008. február 28. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
í t é l e t e t :
A közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt az I.r. terhelt és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben a fővárosi főügyész-helyettes által benyújtott felülvizsgálati indítvány elbírálása során a Pesti Központi Kerületi Bíróság 19.B.VI-VII.35143/2005/13. számú ítéletét a II. r. terhelt tekintetében megváltoztatja;
a II. r. terheltet az ellene közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt emelt vád alól felmenti.
A bűnügyi költség címén befizetett összeget a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatával együtt a II. r. terheltnek vissza kell téríteni.
Az eljárás során felmerült, a II. r. terheltet érintő bűnügyi költséget az állam viseli.
A felülvizsgálati eljárásban felmerült 3600.- (háromezer-hatszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.
Ezen ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2007. április hó 26. napján kihirdetett 19.B.VI-VII.35143/2005/13. számú ítéletével a II. r. terheltet közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 1 évre próbára bocsátotta és az I. r. terhelttel egyetemlegesen kötelezte a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.
Az ítélet II. r. terhelt vonatkozásában 2007. május hó 21. napján emelkedett jogerőre.
A Be. 259. §-ának (1) bekezdése szerint (röviden) indokolt jogerős ítélet tényállása szerint az I. r. terhelt 2004. október 22. napján 12 óra 50 perckor Budapest VII. kerületében az irányonként két-két forgalmi sávos, középen az úttestre festett záróvonallal elválasztott Damjanich utcában, a belső forgalmi sávban a Dózsa György utca felől a Rottenbiller utca irányába közlekedett személygépkocsival. A Bethlen Gábor utcát megközelítve az úttestre festett záróvonal ellenére, azt keresztezve, a szemközti belső forgalmi sávban forgalmi okból álló két ismeretlen jármű között kívánt befordulni balra a Bethlen Gábor utcába.
Ugyanebben az időben a II. r. terhelt az I. r. terhelt haladási irányával szemben, a Damjanich utca külső forgalmi sávjában, a fenti útkereszteződés irányába közlekedett személygépkocsival. A személygépkocsinak két utasa volt. II. r. terhelt felesége a jobb első, míg anyósa a jobb hátsó ülésen foglaltak helyet, biztonsági övük nem volt becsatolva.
Az I. r. terhelt a záróvonal ellenére és féktávolságon belül kezdte meg szabálytalan balra kanyarodását, emiatt összeütközött a szemből közlekedő, a II.r. terhelt által vezetett személygépkocsival.
A baleset következtében, valamint a biztonsági öv használatának hiánya miatt a II.r. terhelt anyósa a jobb felkarcsont sebészeti nyakának, nagygumójának törésében megnyilvánuló, nyolc napon túli, ténylegesen 1 hónap alatt gyógyuló súlyos sérülést szenvedett.
Az I. r. terhelt megszegte a KRESZ 18. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglalt tilalmat, a II. r. terhelt pedig a KRESZ 48. §-ának (5) bekezdésében foglalt közlekedési szabályt.
A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a fővárosi főügyész-helyettes nyújtott be felülvizsgálati indítványt a II. r. terhelt javára a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján.
A felülvizsgálati indítvány szerint a II. r. terhelt terhére megállapított, a balesettel okozati összefüggésbe hozható közlekedési szabályszegés a cselekmény jogerős elbírálásakor már nem volt megállapítható.
Az 58/2007. (III.31.) Korm. rendelet 2007. április 1. napjától kezdődő hatállyal módosította a KRESZ biztonsági öv használatára vonatkozó rendelkezését. A KRESZ újrafogalmazott 48. §-ának (4) bekezdése az öv használatát az ülésen utazó személy kötelezettségévé tette.
Korábban a KRESZ 48. §-ának az (5) bekezdésében írt rendelkezés megszegése önmagában is megalapozta a gépjármű vezetőjének felelősségét abban az esetben, ha ezzel okozati összefüggésben más személy legalább nyolc napon túl gyógyuló súlyos testi sérülést szenvedett el. A jogszabály változása a kötelezettség - és ezzel összefüggésben a büntetőjogi védelem - megszűntetésével 2007. április 1. napjával a jármű vezetőjének a biztonsági öv használatának elmulasztásához fűzött büntetőjogi felelősségét is megszüntette. Ennek következtében - a Btk. 2. §-ának második mondata alapján - a II. r. terhelt jogerős elítélésekor a vád tárgyává tett cselekmény már nem volt bűncselekmény, ezért bűnösségének a megállapítása törvénysértő.
Mindezekre figyelemmel a fővárosi főügyész-helyettes - a Be. 427. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - a Pesti Központi Kerületi Bíróság ítéletének a megváltoztatását, és a II. r. terhelt bűncselekmény hiányában történő felmentését indítványozta.
A Legfőbb Ügyészség a BF. 2392/2007. számú átiratában a fővárosi főügyész-helyettes felülvizsgálati indítványát fenntartotta.
A Legfelsőbb Bíróság a Be. 420. §-ának (1) bekezdése és a Be. 424. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, amelyen a legfőbb ügyész képviselője a fővárosi főügyész-helyettes felülvizsgálati indítványát fenntartotta és az abban foglalt indokok alapján a II. r. terhelt bűncselekmény hiányában történő felmentését indítványozta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!