Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20536/2018/5. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, (2) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:52. §, (1) bek., 3:1. §, (3) bek., 5:13. §, (2) bek.] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Kiss Gabriella

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.536/2018/5.szám

A Szegedi Ítélőtábla a dr. Bencző Ákos ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) szám alatti lakos felperesnek - az Országos Bírósági Hivatal által képviselt alperes neve (címe) szám alatti székhelyű alperes ellen sérelemdíj megfizetése iránt indított perében a Szolnoki Törvényszék 2018. május 2. napján kelt 8.P.21.290/2017/16. számú ítélete ellen a felperes részéről 17. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T:

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a (személy neve) és társai ellen folyt büntetőeljárásban a ... Megyei Főügyészség 2015. március 10-én kelt indítványában kérte, a bíróság rendeljen el zár alá vételt többek között a felperes bankszámlájára, követeléseire és a tulajdonában álló ingókra.

A (város neve)-i Járásbíróság 18.Bny.258/2015/4. számú végzésével vagyonelkobzás biztosítására 161.885.000,- Ft, míg a jogi személlyel szemben előreláthatóan alkalmazásra kerülő pénzbírság biztosítására 485.655.000,- Ft erejéig elrendelte a felperes tulajdonát képező bankszámlák, ingóságok és követelések zár alá vételét. Határozatának indokolása szerint az iratok alapján alapos a gyanú arra, hogy a felperesi társaság felhasználásával az ügy gyanúsítottjai működő bűnszervezet alatt okoztak az államnak vagyoni hátrányt, melyre figyelemmel a Be. 159. § (2) bekezdése alapján vagyonelkobzásnak van helye.

A felperes fellebbezése folytán az (alperes neve) 4.Bnyt.283/2015/3. számú végzésével az elsőfokú bíróság végzését annyiban változtatta meg, hogy az (X) forgalmi rendszámú (Y) típusú személygépkocsi zár alá vételét mellőzte, egyebekben helybenhagyta azt.

A felperes 2016. október 13-án kelt és a ... Megyei Főügyészséghez 2016. október 17-én benyújtott beadványában indítványozta a zár alá vétel megszüntetését. Azzal érvelt, az adóeljárás során megállapított adóbírságot, késedelmi pótlékot és adókülönbözetet hiánytalanul megfizette, így a zár alá vétel fenntartásának indoka megszűnt.

A kérelem a (város neve)-i Járásbírósághoz 2017. január 2-án érkezett. A bíróság február 28-án kelt 13.Bny.1/2017/2. számú végzésével az indítványt elutasította. Határozatának indokolásában rámutatott, bár kétségtelen tény, hogy a felperes mint jogi személy az adóeljárás során megállapított adóbírságot, késedelmi pótlékot és adókülönbözetet megfizette, a zár alá vételt elrendelő végzésből megállapítható az is, hogy az a vagyonelkobzás biztosítására, valamint a jogi személlyel szemben esetlegesen alkalmazásra kerülő pénzbírság biztosítására lett elrendelve. Mivel pedig változatlanul megalapozott a gyanú arra nézve, hogy a felperes, mint gazdálkodó szervezet bűncselekménnyel összefüggő vagyonnal gazdagodott, továbbra is indokolt a zár alá vétel fenntartása.

A felperes fellebbezését elbírálva az (alperes neve) 2017. április 25-én kelt 5.Bnyf.264/2017/2. számú végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Megállapította, az elsőfokú bíróság döntésének jogi indokolása mindenben helytálló. Kifejtette, a jogi személlyel szembeni intézkedést, a vagyonelkobzás alkalmazásának lehetőségét az adóeljárás során keletkezett fizetési kötelezettség teljesítése nem zárja ki. Annak mérlegelése, hogy a vádelemelés után az esetleges elmarasztaló ítéletet hozó bíró mekkora összegű pénzbírságot fog kiszabni, nem nyomozási bírói feladat, de nem is az ő határozatát felülbíráló másodfokú bíróságra tartozik.

A felperes keresetében az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdése és a Ptk. 2:52. § (1) bekezdése alapján 1.000.100,- Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete indokaként arra hivatkozott, a büntető ügyben eljárt elsőfokú bíróság az eljárás során nem tartotta be a Be. 214. § (1) bekezdésében meghatározott 3 napos kötelező határidőt. Ha pedig a bíróság nem, vagy nem határidőben gyakorolja a hatáskörét, még az indítványnak helyt adó döntés esetén is sérülnek a vagyon korlátozásmentes használatához fűződő alkotmányos jogok, míg ha az indítványt elutasító döntés születik, a jogorvoslat lehetőségének megnyílásához fűződő, Alaptörvényben meghatározott alapjog sérül. A határidő elmulasztásával tehát a bíróság megsérti az ügyfél tisztességes eljáráshoz való jogát. További érvelése szerint az alperes nem tett eleget indokolási kötelezettségének sem. A határozatok érdemét illetően kifejtette, az alperes sérelmezett eljárásával összesen 674.510.000,- Ft összértékű felperesi vagyonra vonatkozó kényszerintézkedés fenntartásáról döntött, ezzel a felperes tulajdonhoz fűződő alkotmányos alapjogát korlátozta az esetlegesen kiszabható pénzbírság mértékéhez képest aránytalanul súlyosan. Ezzel összefüggésben kiemelte, a zár alá vétel elrendelése a tulajdonos dolog feletti rendelkezési jogának célhoz kötött, időleges korlátozása. Az Alkotmánybíróság az emberi méltósághoz való jogból vezette le az önrendelkezéshez való jogot, amely tartalmában a személyiségnek azt a szegmensét jelenti, ami abszolút szerkezetű védelmet igényel. Az önrendelkezés joga pedig - álláspontja szerint - magában foglalja többek között a magántulajdonnal való rendelkezés jogát is, az önrendelkezési jog tehát a felperesnek az a személyiségi joga, amely az alperes eljárásával összefüggésben sérült. A személyiségi jogsértés jogkövetkezménye, a sérelemdíj intézménye ugyanakkor - analógia útján - a büntetőeljárásban megvalósult fair eljárással, illetve a jogviták észszerű időn belül történő befejezéséhez való jog sérelmével összefüggésben is alkalmazható.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hangsúlyozta, a tisztességes eljáráshoz fűződő alapjog személyiségi jogként nem határozható meg, s ennek keretében az eljárás észszerű határidőn belüli elbírálása sem tekinthető személyiségi jognak, mivel a védendő érték nem közvetlenül az ember személyiségéből fakad. Kifejtette, a bíróságnak nem volt kötelessége az ügyészi indítvány beszerzése a kérelem elbírálása kapcsán, azonban a ... Megyei Főügyészség 2017. január 4-én kelt átiratából kiderül, hogy a zár alá vétel feloldását az ügyészség sem tartotta indokoltnak. Utalt arra is, hogy a Be. 371. § (4) bekezdése alapján amennyiben a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság határozatát helybenhagyja, úgy az indokolásnak a helybenhagyás indokait csak röviden kell tartalmaznia. A felperes által kifogásolt 18.Bny.258/2015/4. számú végzés pedig a felperes állításával ellentétben tartalmazza azon törvényi feltétel vizsgálatát - így indokait is -, mely szerint alappal kell tartani attól, hogy a kényszerintézkedés nélkül a kielégítést a gyanúsítottak meghiúsítanák.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!