Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.6.263 Ha az autópálya-matrica a munkáltató belső utasítása szerint csak forint ellenében volt árusítható, és az ettől eltérés kizárólag kivételes körülmények fennállása esetén jöhetett szóba, a belső utasítás e rendelkezésének megszegése alapul szolgálhatott a rendkívüli felmondásra [Mt. 96. §].

A felperes keresetében a 2000. augusztus 11-ei rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását, a munkaviszonyának eredeti munkakörében való foglalkoztatásával történő helyreállítását, és az elmaradt járandóságai megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy a rendkívüli felmondás jogellenes, ezért azt hatálytalanította. Kötelezte az alperest, hogy a felperest az eredeti munkakörében "6%-kal növelt átlagkeresettel" foglalkoztassa, és fizesse meg a részére az elmaradt munkabérét, a 13. havi fizetését, és a részvény-megváltást.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes 1995. december 20-a óta dolgozott az alperes m.-i töltőállomásán, ahol 2000. augusztus 4-én az ÉKM két munkatársa egy német anyanyelvű vásárló bevonásával az autópálya-matricák értékesítését ellenőrizte. Az alperes a próbavásárlás során a felperes által elkövetett szándékos szabálytalanság - külföldi fizetőeszköz elfogadása, és a matricáért a forintértéknél magasabb márkaösszeg (13 DM) kérése és elfogadása miatt 2000. augusztus 11-én rendkívüli felmondással élt.

A munkaügyi bíróság a per adataiból - különösen az ellenőrzést végzők, a felperes munkatársa, valamint a töltőállomás vezetője tanúvallomása alapján - azt állapította meg, hogy a perbeli napon nagy volt a forgalom, a pénzváltó nem üzemelt, és a felperes a töltőállomás vezetője által elfogadott gyakorlat szerint járt el, amikor a külföldi fizetőeszközt - az átváltási költséggel növelve - elfogadta azzal, hogy majd később ő maga átváltja forintra, és befizeti a pénztárba.

A munkaügyi bíróság mindezekből arra következtetett, hogy a felperes kötelezettségszegést követett el, amikor az alperesnél a külföldi fizetőeszköz elfogadását tiltó írásbeli utasítást megszegte, a kötelezettségszegést azonban nem értékelte lényegesnek, a felperes magatartását illetően pedig nem látta a szándékosságot és a súlyos gondatlanságot megállapíthatónak, ezért az alperest a kereset szerint marasztalta.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét - annak helyes indokai alapján - helybenhagyta. Kiemelte még, hogy a munkahelyi vezető által ismert és elfogadott eljárásnak megfelelő felperesi magatartás nem minősülhet szándékos vagy súlyosan gondatlan kötelezettségszegésnek.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte, mert álláspontja szerint a munkaügyi bíróság a tényállást a Pp. 206. §-ának (1) bekezdése megsértésével állapította meg, és az ítéletét a Pp. 221. §-ának (1) bekezdésébe ütköző módon indokolta.

A perbeli bizonyítékokkal ellentétesnek tartotta a pénzváltó nyitva tartása hiányára és az átvett márka összegére levont ítéleti következtetést. Az Mt. 103. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és 104. §-a (2) bekezdésében előírtakba ütközőnek tartotta a jogerős ítéletnek azt a megállapítását, amellyel a munkáltatói jogkörrel nem rendelkező egységvezető által eltűrt szabályellenes gyakorlat alapján nem minősítette kellő súlyú kötelezettségszegésnek a felperes utasításellenes magatartását.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A perben a bíróságoknak abban a jogkérdésben kellett állást foglalniuk, hogy a rendelkezésre álló peradatok alapján a felperes nem vitatott kötelezettségszegése olyan súlyúnak minősült-e, amely megalapozta az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének a) pontján alapuló rendkívüli felmondást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!