Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Békéscsabai Járásbíróság B.126/2006/16. számú határozata közokirat-hamisítás előkészületének vétsége tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 195. §, 1978. évi IV. törvény (Btk.) 18. §, 51. §, 52. §, 83. §, 274. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 338. §]

Békéscsabai Városi Bíróság

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Békéscsabai Városi Bíróság, Békéscsabán, a ... számú büntetőügyben, ... napján megtartott nyilvános tárgyalások alapján meghozta és nyilvánosan kihirdette a következő

í t é l e t e t :

A vádlott

b ű n ö s

- 2 rb. közokirat-hamisítás előkészületének vétségében.

Ezért a városi bíróság a vádlottat 250 (kétszázötven) napi tétel pénzbüntetésre í t é l i.

Egy napi tétel összegét 100 (száz) Ft-ban állapítja meg.

Az így összesen a vádlottal szemben kiszabott 25.000 (huszonötezer) Ft pénzbüntetést meg nem fizetés esetén fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni úgy, hogy egy napi tétel összegének a helyébe egy napi szabadságvesztés lép.

Köteles a vádlott a pénzbüntetést, valamint az eljárás során felmerült 20.520 (húszezer-ötszázhúsz),- Ft bűnügyi költséget megfizetni az állam részére a Békés Megyei Bíróság Gazdasági Hivatalának felhívására az ott megjelölt időben és módon.

I n d o k o l á s:

A Békéscsabai Városi Ügyészség vádiratában a vádlottat 2 rb. a Btk. 274. § (1) bekezdésének b./ pontjára figyelemmel a (2) bekezdés szerint büntetendő közokirat-hamisítás előkészületének vétségével vádolta meg.

A bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján a következő

t é n y á l l á s t

állapította meg:

A vádlott rendszergazda az apja által működtetett egyéni vállalkozásban. Havi jövedelme: 53.800,- Ft. Legmagasabb iskolai végzettsége főiskola, szakképzettsége: műszaki informatikus mérnök. Nőtlen családi állapotú, kiskorú gyermeke nincs, senkinek az eltartásáról nem köteles gondoskodni. Vagyonát képezi egy kisteherautó egy millió Ft. értékben, tartozása nincs.

A vádlott ezt megelőzően egyszer volt büntetve, őt az Ajkai Városi Bíróság felbujtóként elkövetett környezetkárosítás bűntette miatt 2 évi próbaidőre felfüggesztett 10 hónap börtönre ítélte.

A vádlott és tanú 1 a 2004. év április hó 2. napján a Békés Megyei Bírósághoz, mint Cégbírósághoz bejegyzett ... Kft. tagjai és ügyvezetői voltak. A társaság ... cím alatt gépjármű alkatrészek és tartozékok értékesítésével foglalkozó üzletet nyitott.

Az egyes ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló 5/1997. (III.05.) IKIM rendelet melléklete szerint a gépjármű alkatrész kereskedelmi üzlet működéséhez vas-műszaki kereskedői képesítés szükséges.

Az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló többször módosított 4/1997. (I. 22.) Kormányrendelet 24. § (1) bekezdése meghatározza, hogy a kereskedő vagy alkalmazottja ellenőrzéskor eredeti okirattal vagy hiteles másolattal köteles igazolni az árusításra való jogosultságát.

A vádlott és üzlettársa, tanú 1 az üzlet megnyitásakor nem rendelkeztek az előírt képesítéssel, kezdetben ilyen képesítéssel rendelkező alkalmazottat sem foglalkoztattak, ezért a vádlott 2004. évben - pontosabban meg nem határozható időben - ismeretlen személytől megszerzett a saját személyes adatait tartalmazó hamis okiratot, amely valótlanul azt igazolta, hogy nevezett kereskedelmi boltvezetői képesítéssel rendelkezik. A vádlott a hamis közokiratot az üzlethelyiségben lévő íróasztalfiókban tartotta a tanú 1 adatait tartalmazó hamis boltvezetői képesítést igazoló okirattal együtt abból a célból, hogy az esetleges hatósági ellenőrzés során a képesítések meglétét a hamis okiratok felmutatásával bizonyítani tudja.

A Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri hivatal Közigazgatási Iroda Ipari, Kereskedelmi és Mezőgazdasági Csoportja az üzlet működése alatt ellenőrzést nem végzett

A rendőrhatóság a társaság által működtetett üzlethelyiségben tartott házkutatás során az eladótérben elhelyezett íróasztal alsó polcáról lefoglalta tanú 1 nevére kiállított és a vádlott nevére kiállított kereskedelmi boltvezető bizonyítványt.

A bíróság a tényállást a vádlott vallomása, a tanúk vallomása, a házkutatásról készült jegyzőkönyv, az írásszakértői szakvélemény, a cégadatok, a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Továbbképző Központ átirata, a Békéscsabai Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának levele, a Békéscsaba Megyei Jogú Város Jegyzője által hozott határozat, a cég üzletének működéséhez szükséges bérleti szerződés, valamint a vádlott erkölcsi bizonyítványa alapján állapította meg.

A vádlott a nyomozás során történt kihallgatásakor azt vallotta, hogy a hamis bizonyítványokat - pontosabban nem tudja mikor - egy arabtól szerezte. Azért kellett, mert nem volt megfelelő végzettsége, olyan, ami az üzlet működéséhez szükséges. Úgy tudta, hogy az üzlet működéséhez boltvezetői végzettséget igazoló bizonyítványra van szükség. A megszerzett bizonyítványt a boltban elhelyezte azzal a szándékkal, hogy amennyiben ellenőrzésre kerül a sor, ezzel igazolja végzettségét. Az okmányt azonban nem használta fel. Felvett egy alkalmazottat, akinek van boltvezetői végzettsége.

Miután meghatalmazást adott egy Ügyvédi Irodának - írásbeli vallomást jutatott el a nyomozó hatósághoz, amelyben vallomását megváltoztatta. Előadta, hogy az arabtól beszerzett bizonyítványok olyan gyenge minőségűek voltak, hogy azokat hazajövet útközben összetépte. Elmondta, hogy a boltban előtalált és a nevére szóló bizonyítványt egyik hozzátartozójától kapta ajándékba, a hozzátartozót nem kívánta megnevezni. A bizonyítvány kiállításához adatot nem szolgáltatott, pénzt, értéket nem adott érte. Megerősítette, hogy a bizonyítványt nem használta, ezért vette fel később az alkalmazottat, aki megfelelő végzettséggel rendelkezik.

A nyomozati iratokban található vallomása szerint tanú 1-nek, a másik ügyvezetőnek a nevére szóló hamis okirat eredetéről nincsen tudomása.

A bírósági tárgyaláson a vádlott írásbeli vallomást tett. Ebben a nyomozati szakban tett vallomásának azon részét erősíti, hogy a nevére szóló hamis okiratot nem használta fel, azért vette fel a tanú 3-at, hogy az esetleges ellenőrzéskor igazolni tudja a megfelelő végzettséget. Az üzlettársa (tanú 1) részére kiállított hamis okirattal kapcsolatban nem tudott nyilatkozni.

A tanú 1 tanú nyomozás során történt kihallgatásakor látta először a nevére szóló hamis okiratot. Nem tudja hogyan került, hogyan kerülhetett az üzletbe. Ilyen bizonyítványra egyébként nem is volt szüksége, mivel más szakmát szerzett és azóta is folyamatosan ebben a szakmában dolgozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!