Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.9.404 Az életjáradéki szerződés a kötelezett halálával megszűnik, ha az addig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást fedezi [Ptk. 586. § (4) bek., 591. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes életjáradéki szerződés megszüntetése iránt indított keresetét elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a felperes 1972. április 24-én olyan tartalmú életjáradéki szerződést kötött az alperes szüleivel: L. F.-fel és feleségével, amelynek alapján az alperes szüleire ruházta a lakóházingatlanát, az alperes szülei pedig ennek fejében kötelezettséget vállaltak arra, hogy havi 500 forint életjáradékot megfizetnek a felperesnek. A felek az ingatlan forgalmi értékét 60 000 forintban jelölték meg, a szerződés megkötésekor az ingatlan lakott volt, az alperes szülei nem tudtak abba beköltözni. Az életjáradéki szerződést a városi tanács vb igazgatási osztálya az 1972. augusztus 23-án kelt határozatával jóváhagyta.

1975. február 28-án a felek a szerződésüket akként módosították, hogy az alperes szüleinek a házassági bontóperére tekintettel L. F.-né szerződéses kötelezettségét megszüntették, és a felperes a továbbiakban L. F.-fel maradt jogviszonyban, a megállapodás azonban a korábbi szerződés egyéb feltételeit változatlanul hagyta. A módosító szerződést az 1975. március 27-én kelt határozatával a városi tanács vb igazgatási osztálya jóváhagyta, majd a szerződés tárgyát képező ingatlan tulajdonjogát a Fővárosi Pesti Kerületek Földhivatala L. F. nevére bejegyezte. L. F. a szerződés szerint őt terhelő havi 500 forintos életjáradékot az 1994. február 2-án bekövetkezett haláláig folyamatosan megfizette a felperesnek. A halálát követően egy-két hónapnyi kimaradás után a havi 500 forintos járadékot - az elmaradást is pótolva - L. F. lánya, az alperes kezdte tovább fizetni, és azt jelenleg is folyamatosan teljesíti. L. F. halálakor a perbeli ingatlan tulajdonjogát törvényes öröklés jogcímén az alperes szerezte meg.

Az így megállapított tényállás alapján az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító döntését azzal indokolta, hogy a Ptk. 591. §-ának (2) bekezdése alapján alkalmazott 586. §-ának (4) bekezdése szerint az életjáradéki szerződés a jogosult haláláig áll fenn, a tartási kötelezettség - az örökhagyó tartozásaiért való felelősség szabályai szerint - annyiban száll át, amennyiben a kötelezett haláláig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást nem fedezi. A perbeli esetben a szerződő felek 60 000 forintban állapították meg az átszállt vagyon forgalmi értékét, és az ingatlan tulajdonjoga az alperes édesapjára több mint két évtizede átszállt. Az alperesi jogelőd a szerződést - a felperes által is elismerten - teljesítette, és a szerződéskötéstől a haláláig terjedő 262 hónapos időszakban összesen 131 000 forintot fizetett ki a felperesnek, amely több mint kétszerese az átszállott vagyonértéknek. Az nem vitás, hogy az 500 forintos havi járadék összege a szerződés megkötését követő néhány év elteltével felülvizsgálható lett volna, hiszen ez az összeg már az 1980-as években is csekély volt, a szerződő felek azonban a jogviszonyukat e tekintetben nem módosították, hanem változatlanul fenntartották. Önmagában az életjáradék összegének a csekély volta viszont a szerződés megszüntetésére nem ad alapot. Az alperesi jogelőd által nyújtott járadékfizetés a kapott ellenszolgáltatás értékét kimerítette, miért is a járadékfizetési kötelezettség az alperesre nem szállt át, hanem a szerződés az alperesi jogelőd halálával megszűnt.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: az életjáradéki szerződést megszüntette, a felek megfelelő kielégítése céljából megejtendő elszámolás és a tulajdoni helyzet rendezése végett pedig az elsőfokú bíróságot a per további tárgyalására utasította.

A másodfokú közbenső ítélet indokolása szerint tény ugyan, hogy az alperes jogelődje a szerződésben kikötött havi 500 forintos járadékfizetési kötelezettségét az 1994-ben bekövetkezett haláláig folyamatosan teljesítette, majd e kötelezettségnek pár hónapos kihagyás után az örököse: az alperes is eleget tett. A megváltozott körülményekre figyelemmel azonban (a perbeli ingatlan értékemelkedése, a nyugdíjak értékvesztése, a felperes magas életkora, betegségei, az alperes alacsony jövedelméből adódó korlátozott teljesítőképessége) bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés módosítását, illetve megszüntetését. Mivel az életjáradéki összeg minimum havi 10 000 forintra való felemelése lenne indokolt, ennek megfizetésére azonban az alperes nem képes és nem is hajlandó, a szerződés bíróság általi módosítása nem lehetséges. A szerződés célja - amely a felperes megélhetésének biztosítása volt - ily módon tehát nem valósítható meg, arra csak a szerződés megszüntetése ad lehetőséget. Mindezek miatt a másodfokú bíróság az életjáradéki szerződést a Ptk. 589. §-ának (2) bekezdése alapján megszüntette, és a felek megfelelő kielégítésével kapcsolatban az elsőfokú bíróságnak részletes iránymutatást adott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!