Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.2.96 I. A "vélelmezett" és a "látszaton alapuló" képviselet elhatárolása [Ptk. 129. § (2) bek., 220. § (1) bek., 221. § (1)-(2) bek.]

II. Az álképviselő által munkakörében okozott kárért harmadik személyekkel szemben a munkáltató kártérítési felelőssége [Ptk. 348. § (1) bek.].

Az alperes alkalmazásában állott St. J. az alperes nevében 1990. február 15-én kelt levelében ajánlatot tett a felperesnek szovjet exportra szállítandó női blúzok és férfiingek gyártására azzal, hogy az aláírt minták alapján a gyártást megkezdhetik. A tárgyalásaik alapján 1990. március 29-én keretszállítási szerződés jött létre, amelyen St. J. a saját névaláírása mellett az alperesnél akkor már alkalmazásban nem állott Dr. N. Z. jogtanácsos nevét aláhamisította és mindkét aláírás mellett használta az alperes bélyegzőjét is. A szerződés részét képezték az eredeti megrendelések (specifikációk). St. J. 1990. évre a specifikációt is átadta a felperesnek, amelyben a termék megnevezése, a modell száma, anyaga, ára, mennyisége és a szállítási határidő is fel volt tüntetve. A szerződésben kikötötték - erre a specifikáció is kitért -, hogy a gyártási kontramintát mindkét félnek cégszerűen kell aláírnia és el kell látni vállalati bélyegzővel is. A felperes az 1990. évben ezen szerződés alapján 3 761 127 Ft értékben szállított női blúzokat az alperesnek. A számla kiegyenlítése elől azonban az alperes arra hivatkozva zárkózott el, hogy a felperessel nem kötött szerződést.

A felperes a keresetében 11 759 860 Ft és ennek évi 20%-os kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy a kereseti követelése a 3 761 127 Ft értékben átvett áruk ellenértéke, a további áruk átvételének megtagadása miatt elmaradt haszon összegét pedig 7 998 733 Ft-ban jelölte meg. A kereseti követelését elsődlegesen arra alapozta, hogy a felek között a perbeli szerződés érvényesen létrejött, mert St. J. a cég képviseletében járt el, s minden lényeges kérdésben megállapodtak. A felperes St. J. személyében olyan álképviselővel tárgyalt, akit jogszerűen tekintett az alperes képviselőjének. A kereseti követelése jogcímét másodlagosan a Ptk. 348. §-a alapján szerződésen kívüli kártérítésben jelölte meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta a felelősségének jogalapját, az összegszerűségre azonban észrevételt nem tett. Elsődlegesen azzal védekezett, hogy a felek között a szerződés nem jött létre, mert St. J. a perbeli szerződés megkötésére nem volt jogosult, azt bűncselekmény megvalósításával kötötte meg. Másodlagos védekezése pedig arra irányult, hogy a felek a keretszerződésben meghatározott minden lényeges kérdésben - például a szállítandó áru mértékére vonatkozóan - nem állapodtak meg, a felperes által hivatkozott kontraminta aláírása, valamint a minőség tanúsítása nem szerződésszerű. A felperes a termékek gyártását, mivel minden lényeges kérdésben nem volt megállapodás, a saját kockázatára kezdte meg. Utalt arra is, hogy az 1990. február 15-én kelt megrendelésnek nevezett levél címzettje nem a felperes volt, a címét a felperes később az alperes dolgozói előtt javította ki és írta rá a saját nevét.

Az elsőfokú bíróság, miután a felek egyeztetése eredménytelen volt, E. Gy.-né igazságügyi textilvegyész szakértőtől szerzett be szakvéleményt. A szakvéleményből megállapíthatóan a kontraminták hitelessége nem felelt meg a megállapodásnak, de azt mindkét fél aláírta. A minőségi bizonyítványt a felperes alvállalkozója állította ki az általa a perbeli termékek gyártásához felhasznált anyagról, de ez nem elégséges a konfekcionált termékek minőségének a tanúsítására. A termékhez adott csomagolási jegy sem volt alkalmas a termék továbbszállítására, mert az lényeges adatokat nem tartalmazott (pl. nem volt darabonkénti, méretenkénti, valamint modellenkénti összesítés). A specifikációt illetően hiányként értékelhető, hogy méretbeosztást nem tartalmaz, de a felperes által szállított mennyiség kétféle modellszámú és a szerződésnek megfelelő volt.

Az elsőfokú bíróság St. J.-t tanúként hallgatta meg, aki beismerte, hogy a perbeli szerződés megkötésére nem volt megbízása, azon a volt jogtanácsos aláírását hamisította. Előadta, hogy 1979. áprilistól 1990. november 14-ig az alperesnél műszaki ügyintéző volt. Bélyegzőhasználati jogosultsággal rendelkezett, de szerződéses megállapodás létrehozása, így a perbeli szerződés megkötése sem tartozott a munkaköréhez. A felperessel - nevezetesen K. Gy.-vel - 1989-ben került kapcsolatba, akit arról tájékoztatott, hogy üzletkötési jogosultsággal rendelkezik.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és a felperest 500 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy St. J.-nek nem volt a perbeli szerződés megkötésére jogosultsága, de erről a felperes nem tudott, így jogszerűen tekintette őt az alperes képviselőjének. A perbeli szerződésben azonban a felek lényeges kérdésekben, így a választék tekintetében, a méretbeosztásban stb. nem állapodtak meg. Ezért azt állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a felek között a szerződés nem jött létre. Ebből következően a felperesnek az áru visszakövetelésére van joga, de nem követelheti annak az ellenértékét és az elmaradt hasznát sem.

Ezen ítélet ellen a felperes fellebbezett, és az elsőfokú ítélet megváltoztatását, az alperes kereset szerinti marasztalását kérte. Sérelmezte az ítélet azon megállapítását, mely szerint a szerződés nem jött létre. A lényeges kérdésekre a specifikáció kitért, mert tartalmazta a szerződés tárgyát, modell számát, anyagát, a mintát, az áru mennyiségét, árát, a szállítási határidőt. A kontramintát mind a két fél aláírta, így a választék is meghatározásra került. A tanú vallomása arra is tartalmaz adatot, hogy a külföldi vevő a kontramintát elfogadta. Egyébként is az alperes a teljesítést elfogadta, szavatossági kifogást nem terjesztett elő. A fellebbezésében megismételte az alkalmazotti kártérítési felelősséggel kapcsolatban az elsőfokú eljárásban kifejtett álláspontját.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A fellebbezés a jogalap tekintetében alapos, az összegszerűség tekintetében azonban csak annyiban alapos, hogy az eddig megállapított tényállás az ügy megnyugtató eldöntéséhez nem elegendő.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú eljárásban is azt kellett vizsgálni, hogy:I. St. J.-t lehet-e az alperes képviselőjének tekinteni a perbeli szerződés megkötésénél (Ptk. 222. §),

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!