Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.6.232 I. Önmagában annak tudata, hogy az ingatlan más személy tulajdonában áll, a ráépítőt nem teszi rosszhiszeművé. A ráépítő rosszhiszeműsége akkor állapítható meg, ha tudja, vagy a körülményekből tudnia kell, hogy az építkezésre nem jogosult.

A rosszhiszemű ráépítővel azonosan kell megítélni azt a ráépítőt is, akinek az építkezése ellen a földtulajdonos olyan időben tiltakozott, amikor a ráépítőnek az eredeti állapot helyreállítása még nem okozott volna aránytalan károsodást. [Ptk. 137. § (3)-(4) bek., Legf. Bír. PK. 8. sz. állásfogl.].

A felperesek az I. r. és a II. r. alperesekkel 1992. szeptember 22-én lakáscsere-szerződést kötöttek. Megállapodtak abban, hogy az I. r. és a II. r. alperesek tulajdonában álló J. R. u. 3. szám alatti 5 szobás félkész családi ház a felperesek tulajdonába kerül, míg a felperesek tulajdonában álló J. H. u. 23. szám alatti házasingatlan az I. r. és a II. r. alperesek tulajdona lesz. A szerződésnek megfelelően a felperesek beköltöztek a R. u. 3. míg az I. r. és a II. r. alperesek a H. u. 23. szám alatti ingatlanba.

Mindkét ingatlant jelentős OTP-kölcsöntartozás terhelte, melynek biztosítására az OTP megyei igazgatósága javára az ingatlan-nyilvántartásban jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom volt bejegyezve. A csereszerződés kötését követően azonban az OTP megyei igazgatóságának P.-i Fiókja a felekkel közölte, hogy a szerződést nem hagyja jóvá.

Az I. r. és a II. r. alperesek 1992 novemberében szóbeli megállapodást kötöttek a III. r. és a IV. r. alperesekkel arról, hogy a H. u. 23. szám alatti ingatlant a III. r. és a IV. r. alperesek megvásárolják, az azon fennálló OTP-tartozást folyamatosan fizetik, és annak megszűnése után az I. r. és a II. r. felperesekkel írásban adásvételi szerződést köthetnek. Ennek értelmében a III.-IV. r. alperesek az ingatlanba beköltöztek, az I. r. és a II. r. alpereseknek 140 000 forint vételárat átadtak, majd az OTP-nek 38 436 forint tartozást is megfizettek. Ezt követően további OTP-tartozást is teljesítettek, összesen 91 236 forintot fizettek meg.

Az I. r. és a II. r. alperesek vállalásának megfelelően a felperesek is úgy tájékoztatták a III. r. és a IV. r. alpereseket, hogy amennyiben az OTP-tartozást kiegyenlítik, a felperesek aláírják a III. r. és a IV. r. alperesek javára szóló adásvételi szerződést.

Időközben a felperesek a R. u. 3., a III. r. és a IV. r. alperesek pedig a H. u. 23. szám alatti ingatlanon jelentős beruházást végeztek. A felperesek tulajdonában álló H. u. 23. szám alatti ingatlan ítélethozatalkori forgalmi értéke 630 000 forint volt, melyen a III. r. és a IV. r. alperesek 371 000 forint bekerülési költségű beruházása 210 000 forinttal emelte az ingatlan forgalmi értékét. Az építkezési munkák 1993 januárjától 1997 júliusáig tartottak, az ugyanabban a faluban lakó felperesek az építkezés ellen 1997 júniusáig nem tiltakoztak. Ekkor felszólították a III. r. és a IV. r. alpereseket, hogy a hátralékos OTP-tartozást egyenlítsék ki, ez esetben aláírják az adásvételi szerződést, ellenkező esetben az ingatlant hagyják el.

Miután a III. r. és a IV. r. alperesek erre nem voltak hajlandók, a felperesek módosított keresetükben kérték, hogy a bíróság állapítsa meg a lakáscsere-szerződés érvénytelenségét az OTP-jóváhagyás hiánya miatt. Kérték továbbá a III.-IV. r. alperesek kötelezését a tulajdonukban álló J.-i, H. u. 23. szám alatti ingatlan elhagyására és 1992 novemberétől használati díjat igényeltek a III. r. és a IV. r. alperesektől.

Az alperesek a szerződés érvénytelensége iránti kereset teljesítését nem ellenezték. A III. r. és a IV. r. alperesek azonban az ezt meghaladó kereset elutasítását kérték arra hivatkozással, hogy jóhiszeműen végzett beruházásaik folytán ráépítés jogcímén a felperesi ingatlanon közös tulajdon keletkezett. Annak megállapítását kérték, hogy az ingatlan 700/1000 tulajdoni illetőségét ráépítés jogcímén megszerezték, ezért a lakás elhagyására nem kötelezhetők. A felperesek használati díj iránti igényét 1997. júniusától ismerték el, és kérték a felperesek kötelezését az általuk teljesített OTP tartozásból 50 800 forint megfizetésére, melyet tulajdoni arányuk alapján a felperesek lettek volna kötelesek megfizetni.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a lakáscsere-szerződés az OTP jóváhagyásának hiányában érvénytelen. Megállapította továbbá, hogy a III. r. és a IV. r. alperesek ráépítés jogcímén megszerezték a felperesek tulajdonában álló ingatlan összesen 66/200 tulajdoni illetőségét, ehhez képest a felperesek tulajdona 134/200 illetőségre csökken. Megkereste a földhivatalt a tulajdonváltozás bejegyzése érdekében. A III. r. és a IV. r. alpereseket az általuk megszerzett tulajdoni arány figyelembevételével 1993. június 1-jétől 1999. május 31-éig 159 343 forint többlethasználati díj megfizetésére kötelezte. A felpereseket pedig arra kötelezte, hogy a III. r. és a IV. r. alpereseknek az általuk kiegyenlített OTP-tartozásból 46 928 forintot és ezen összeg 1995. május 1-jétől a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát fizessék meg. Az ezt meghaladó keresetet és viszontkeresetet elutasította, megállapította, hogy mindegyik fél viseli a saját költségét.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperesek, valamint a III. r. és a IV. r. alperesek nyújtottak be fellebbezést. A felperesek fellebbezésükben arra hivatkoztak, hogy a III.-IV. r. alperesek mint rosszhiszemű ráépítők nem szereztek tulajdonjogot. Hajlandóak voltak a beruházásaik által létrehozott értéknövekedés megtérítésére. A III.-IV. r. alperesek pedig a használatidíj-fizetési kötelezettségük kezdő időpontját vitatták. Álláspontjuk szerint használati díj fizetésére csak 1997. novemberétől, a felperesek velük szembeni keresetének előterjesztésétől kötelesek.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a III.-IV. r. alperesek tulajdonjog megállapítása iránti viszontkeresetét elutasította. A III.-IV. r. alpereseket az ingatlan hatvan napon belüli elhagyására kötelezte, és az általuk fizetendő lejárt használati díj összegét 228 540 forintra, valamint a kiköltözésig havi 3000 forintra emelte fel, a felpereseket a III.-IV. r. alperesek javára beruházásaik jogcímén 210 000 forintra, az OTP-tartozás kifizetésének ellentételezéseként 91 236 forintra és ezen összeg kamatainak megfizetésére kötelezte.

Jogerős ítéletének indokolásában a bíróság kifejtette: a III. r. és a IV. r. alperesek tudtak arról, hogy az általuk birtokba vett és megvásárolni kívánt ingatlant OTP-tartozás terheli, ezért az adásvételi szerződés megkötéséhez az OTP hozzájárulása szükséges. A III. r. és a IV. r. alperesek javára a ráépítésre vonatkozó szabályokat nem lehet alkalmazni, mert a III. r. és a IV. r. alperesek az építkezés során rosszhiszeműek voltak, mert tudták, illetve a körülményekből tudniuk kellett, hogy az építkezésre nem jogosultak addig, amíg az OTP-tartozást ki nem egyenlítik, illetve a felperesekkel az adásvételi szerződést meg nem kötik. A III.-IV. r. alperesek tehát 210 000 forint összegű gazdagodás megtérítésére tarthatnak igényt. Miután a III.-IV. r. alperesek tulajdonjogot nem szereztek, kötelesek a szakértői vélemény alapján megállapított használati díj fizetésére, a felperesek pedig tartoznak megtéríteni a III. r. és a IV. r. alperesek által kiegyenlített OTP-tartozás összegét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!