Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2013.12.331 I. Az alapeljárásban nem előzetes kérdés az, hogy a bizonyítási eszköz beszerzése törvényes volt, vagy az tiltott módon, kényszervallatás útján került beszerzésre, ezért az eljárás ennek a kérdésnek a tisztázására nem függeszthető fel [Be. 78. §, 188. § (1) bek. d) pont, 266. § (1) bek. a) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Békéscsabai Járásbíróság B.131/2012/26., Gyulai Törvényszék Bf.434/2012/12., Kúria Bfv.978/2013. (*BH 2013.12.331*)

***********

II. A kényszervallatásra alapított perújításnak azonban feltétele, hogy a bűncselekmény elkövetését előzetesen jogerős ítélet állapítsa meg [Be. 408. § (2) bek. a) pont].

A városi bíróság a 2012. július 7. napján tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki lopás bűntettében [1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: korábbi Btk.) 316. § (1) bekezdés, (2) bekezdés c) pont, (5) bekezdés b) pont], s ezért őt - mint visszaesőt - 2 év 6 hónap börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte, kimondta, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2013. május 6. napján nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével megváltoztatta az elsőfokú ítéletet: a lopás bűntettét a korábbi Btk. 316. § (1) bekezdése és (4) bekezdésének a) pontja szerint minősítette, a börtönbüntetést 1 év 7 hónapra enyhítette, egyebekben helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt - nem jelölve, de a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - a bűnösség megállapítása miatt, felmentés, másodlagosan hatályon kívül helyezés és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében.

Az indítvány indokai szerint

- a terhelt a nyomozati beismerő vallomását a kihallgató rendőr ígéretekben álló pszichikai nyomásának hatására tette, ami kényszervallatás,

- erről a nyomozók a tárgyaláson több ponton egymásnak ellentmondóan vallottak,

- a kényszervallatást pedig külön eljárásban kellett volna tisztázni, mert a bíróság csak a vád tárgyává tett cselekményről dönthet.

A terhelt utalt arra is, hogy "negatív elbírálás" esetén perújítási eljárást kezdeményez, és megnevezi a valóságos elkövetőt.

Az indítványban foglaltak alapján felülvizsgálatra nincs törvényes lehetőség.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi - és nem pedig ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja.

Felülvizsgálatban a felülbírálat az indítványhoz [Be. 423. § (4) bekezdés], a jogerős határozatban megállapított, s nem támadható tényálláshoz [Be. 423. § (1) bekezdés] és főszabályként a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályokhoz [Be. 423. § (2) bekezdés] kötött. Felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye [Be. 419. § (1) bekezdés, 388. § (2) bekezdés].

A tényállás irányadósága azt jelenti, hogy felülvizsgálatban nemcsak maga a tényállás, hanem mindaz, ami a tényállás megállapításához vezetett, támadhatatlan: ennek megfelelően a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének s ezen keresztül a bűnösség kérdésének, valamint a - minősítéssel kapcsolatos, vagy más büntető anyagi jogi szabály sérelme nélkül - kiszabott büntetés, illetve annak mértéke vitatására. A jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

A Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján valóban helye van felülvizsgálatnak, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

Mindezekkel szemben az indítvány a rendőri kényszervallatás és a rendőrök ellentmondó vallomásai állításával olyan eljárásjogi indokot hozott föl, amelyek nem szerepelnek a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában konkrétan és kimerítően meghatározott, a felülvizsgálatra okot adó eljárási szabálysértések között.

Valójában az irányadó tényállás, illetve a bíróság mérlegelésének helyességét támadta, a bizonyítékok mikénti mérlegelését vitatta, átértékelését célozta, tényálláson kívüli körülményekre is hivatkozott, és mindezen keresztül kifogásolta a bűnösségének megállapítását - ami felülvizsgálatban kizárt.

A Kúria külön is megjegyzi, hogy a rendőri kényszervallatás külön eljárásbeli tisztázásának hiányára hivatkozás sem tartozik a feltétlen eljárási szabálysértések közé, sőt nem is eljárási szabálysértés.

A bíróság csak annak a személynek a büntetőjogi felelősségéről dönthet, aki ellen vádat emeltek, és csak olyan cselekmény miatt, amelyet a vád tartalmaz [Be. 2. § (3) bekezdés] - ez a vádhoz kötöttség. Az alapügyben a terhelt volt vád alá helyezve a vád tárgyává tett lopás miatt. A bíróság a terhelt felrótt cselekményéről döntött. Mindezekre figyelemmel a bíróság a vádhoz kötöttség alapvető rendelkezését nem sértette meg.

A bíróságnak a terhelt büntetőjogi felelősségéről és a terhére rótt cselekményéről ugyanakkor akként kellett döntenie, hogy a törvényi előírásnak megfelelően nem értékelhető bizonyítékként az olyan bizonyítási eszközből származó tény, amelyet a bíróság, az ügyész vagy a nyomozó hatóság bűncselekmény útján, más tiltott módon vagy a résztvevők eljárási jogainak lényeges korlátozásával szerzett meg [Be. 78. § (4) bekezdés].

Amennyiben akármely okból felmerül, hogy az adott bizonyíték a Be. 78. §-ának (4) bekezdésében megjelölt értékelési tilalom körébe tartozik, a bíróság értelemszerűen vizsgálódik, majd az általa felvett bizonyítás alapján egyenként és összességükben szabadon értékeli a bizonyítékokat, és a bizonyítás eredményét az így kialakult meggyőződése szerint állapítja meg [Be. 78. § (3) bekezdés].

A bíróság kizárólag eljárásjogi értelemben állapíthatja meg az értékelési tilalom alá esés tényét, és a terhelt büntetőjogi felelősségének kérdését - szó szerint - önállóan bírálja el (Be. 10. §), ugyanis a perbíróságra hárul annak tisztása, hogy a terheltet a nyomozás során kihallgató rendőr tiltott módon vett-e ki vallomást a terheltből, mert ez nem képez ún. előzetes kérdést, azaz tisztázására a perbíróság nem függesztheti föl az eljárását [lásd Be. 266. §, 275. §, 307. § (1) bekezdés], nem kezdeményezhet erre nézve külön eljárást.

A Kúria végül utal rá, hogy a terhelt voltaképpen ténybeli kifogást emelt a bíróság határozata ellen, arra pedig másik rendkívüli jogorvoslati eljárásként a perújítás vehető igénybe.

Perújításnak van helye, ha az alapügyben a nyomozó hatóság tagja a kötelességét a büntetőtörvénybe ütköző módon megszegte [Be. 408. § (1) bekezdés d) pont], viszont csak akkor, ha a perújítási okként megjelölt bűncselekmény elkövetését jogerős ítélet megállapította, vagy ilyen ítélet meghozatalát nem bizonyítottság hiánya zárta ki, és e bűncselekmény a bíróság határozatát befolyásolta [Be. 408. § (2) bekezdés].

Ekként a Kúria - a Be. 424. § (1) bekezdése a) pontjának 2. fordulata szerint tanácsülésen eljárva - a felülvizsgálati indítványt, mint törvényben kizártat, a Be. 421. §-a (2) bekezdés 1. mondatának 1. fordulata alapján elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!