Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10833/2010/2. számú határozata fegyelmi határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, 19. §, 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 58. §] Bírók: Földényi Gyuláné, Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.2451/2006., Fővárosi Törvényszék Mf.637680/2008/3., *Kúria Mfv.10833/2010/2.*

***********

Mfv.II.10.833/2010/3. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Túri Aranka ügyvéd által képviselt I. rendű és II. rendű felperesnek a dr. Csákó Tamás ügyvéd által képviselt alperes ellen fegyelmi határozat hatályon kívül helyezése iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 30.M.2451/2006. számon megindított és másodfokon a Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság 49.Mf.637.680/2008/3. számú ítéletével befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 49.Mf.637.680/2008/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy fizessenek meg az alperesnek tizenöt napon belül egyenként 10.000,- (tízezer) forint és 2500 (kettőezer-ötszáz) forint ÁFA felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a 30.M.2451/2006/16. számú ítéletével elutasította a felperesek fegyelmi határozat hatályon kívül helyezése iránt indított keresetét.

Az irányadó tényállás szerint a gépkocsivezetőként, közalkalmazotti jogviszonyban álló felpereseknek a 2006. március 17-én történt közlekedési baleset kapcsán tanúsított magatartása miatt elrendelt fegyelmi eljárásban az alperes fegyelmi tanácsa 2006. április 18-án hozta meg határozatát, amely az I. rendű felperest az előmeneteli rendszerben való várakozási idő egy évvel történő - próbaidőre felfüggesztett - meghosszabbítása mellett kötelezte a munkáltatónak okozott 20.000 forint kár megtérítésére is. A határozat a II. rendű felperest megrovás fegyelmi büntetéssel sújtotta, amelynek kihirdetésével egyidejűleg mentesítette a büntetéssel járó hátrányos jogkövetkezmények alól.

A fegyelmi határozatban megállapított tényállás szerint 2006. március 17-én az I. rendű felperes a ... forgalmi rendszámú gépjárművel a ... hídon közlekedve észlelte, hogy a bal oldali ajtó nincs megfelelően becsukva, ezért azt - menet közben - megnyitotta, így a mellette elhaladó kerékpáros, akit nem vett észre, az éppen kinyíló ajtóba hajtott. A kerékpáros az ellentétes forgalmi sávban közlekedő II. rendű felperes által vezetett a ... forgalmi rendszámú gépjármű első lökhárítójával, illetve a bal első oldalával ütközött, és az I. rendű felperes által vezetett jármű motorházára esett.

A felperesek a sérültet felsegítették, majd a II. rendű felperes az általa teljesítendő sürgősségi vérszállításra hivatkozva a helyszínt elhagyta, és arra kérte az I. rendű felperest, hogy hívjon mentőt és rendőrt. Öt perc múlva, a Lánchídról leérve telefonon tájékoztatta a balesetről az alperes gépjármű-technikai csoportját. A horzsolásos sérüléseket szenvedett és combját fájlaló kerékpárossal I. rendű felperes a hidat elhagyta, ezt követően a kerékpáros adatait rögzítette, és a rendőrség, illetve a mentők értesítése nélkül az alperes székhelyére távozott.

A fegyelmi határozat indoklása kifejtette, hogy a felperesek vétkesen megszegték a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 58. § (1) és (2) bekezdését (amely a munkavégzésükre is irányadó jogszabály), valamint a közalkalmazottak esetében is alkalmazandó 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 103. § (1) bekezdés b)-c) pontjában előírtakat, mert a baleset helyszínét a rendőrség, a mentők értesítése nélkül elhagyták, továbbá az eseményt késedelmesen jelentették a munkáltatónak. Az I. rendű felperes ezen kívül az alperesnek 20.000 forint - a biztosító által nem fedezett - kárt okozott.

A felperesek keresetükben a fegyelmi határozat hatályon kívül helyezését, illetve a fegyelmi büntetés enyhítését, valamint a kártérítés mellőzését kérték.

Arra hivatkoztak, hogy a sérülés jellegét látva, a II. rendű felperes az ügyintézést az I. rendű felperesre bízta, amely az adott esetben megfelelő eljárás volt. A mentők, illetve a rendőrség értesítése a kerékpáros kifejezetten tiltakozása miatt maradt el, illetve az nem volt indokolt. A munkáltató egyébként sem bocsátott rendelkezésükre olyan kommunikációs eszközt, amely az általa elvárt azonnali értesítést lehetővé tette volna.

A felperesek hivatkoztak az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére, valamint az alperes rendeltetésellenes joggyakorlására is, mivel véleményük szerint a munkáltatójuk más hasonló esetben nem indított fegyelmi eljárást az érintettekkel szemben.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a 30.M.2451/2006/16. számú ítéletével a felperesek keresetét elutasította. Az indokolás szerint az alperes határozata megalapozottan hivatkozott a KRESZ 58. §-ára, amely személyi sérülés esetén mindenkor megköveteli a rendőrség értesítését, ezen kívül a felperesek tisztában voltak a munkáltató ilyen esetekre vonatkozó utasításaival, miszerint baleset esetén a mentőt és a rendőrséget ki kell hívni, továbbá a helyszínen kell maradni. Az elsőfokú bíróság az alperes által kiszabott fegyelmi büntetést a felperesek kötelezettségszegésével arányban állónak tekintette.

Az I. rendű felperest terhelő kártérítéssel kapcsolatban kifejtette, hogy a gépkocsi ajtajának menet közben körültekintés nélkül történt kinyitása a baleset bekövetkezésében közrehatott, az alperes által számlával igazolt kár összege pedig a felperes félhavi átlagkeresetét nem haladta meg.

A munkaügyi bíróság nem fogadta el a felperesek rendeltetésellenes joggyakorlásra, valamint a hátrányos megkülönböztetésére vonatkozó hivatkozását sem. A felperesek diszkriminációra utaló körülményt nem tudtak megjelölni, illetve a büntetőjogi vagy szabálysértési felelősséget megállapító rendőrhatósági eljárás pedig az adott esetben éppen saját magatartásuk következtében maradt el.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt 49.Mf.637.680/2008/3. számú jogerős ítéletében a munkaügyi bíróság ítéletét annak helyes indokai alapján helybenhagyta.

Utalt még arra, hogy a munkáltató a gépjárművezető munkakörben dolgozó felperesek esetében a KRESZ szabályait alappal tekintette egyúttal a munkavégzésükre vonatkozó szabálynak is. Így a KRESZ 58. §-ával összefüggésben az I. rendű felperes felelőssége fennállt, és e szabály a II. rendű felperesre is vonatkozott, aki a helyszínről elsőként távozva nem győződött meg arról, hogy az I. rendű felperes valóban megtette-e a szükséges intézkedéseket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!