Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10078/2013/5. számú precedensképes határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §, 96. §, 102. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Pesthyné dr. Pámer Andrea, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

A felperes megfelelő kioktatás hiányára és az alperes együttműködést sértő magatartására tekintettel a rendkívüli felmondás nem volt jogszerű.

***********

Mfv.I.10.078/2013/5.szám

A Kúria Dr. Finta Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a Dr. Somos Géza ügyvéd által képviselt alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál 25.M.533/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Bíróság 55.Mf.638.581/2011/4. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2013. november 27. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

közbenső ítéletet:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 55.Mf.638.581/2011/4. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest,hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt nap alatt - 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Indokolás

A felperes keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte eredeti munkakörbe történő visszahelyezésének mellőzésével.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 25.M.533/2010/15. számú ítéletével a keresetet elutasította és a felperest perköltség viselésére kötelezte azzal, hogy a le nem rótt eljárási illeték az államot terheli.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2002. október 1-jétől állt az alperes alkalmazásában logisztikai munkatárs munkakörben.

M.I. kereskedelmi vezető 2009. december 2-án értekezletet tartott, ahol tisztázásra került, hogy a munkáltató partnerei a decemberi két ünnep között mely időpontokban adhatják le a rendeléseiket. Elhangzott, hogy 2009. december 28-án egész nap lehet rendeléseket leadni, amelyeket az alperesi cég befogad és továbbküld a partnerek felé. Ezt követően az értekezleten elmondottak alapján K.GY. 2009. december 4-én e-mail üzenetben értesítette a munkáltatóval kapcsolatban álló legjelentősebb cégeket arról, hogy az ünnepek körül mely napokon adhatják le a megrendeléseket, és azok teljesítése mikor várható. Az tájékoztatás szerint a megrendelések leadására többek között 2009. december 28-án volt lehetőség minden korlátozás nélkül 15 óra 30 percig. Az e napon leadott megrendelésre figyelemmel a tájékoztató szerint a szállítás 2009. december 30-ára vállalható.

Ezt követően 2009. december 22-én a munkavállaló közvetlen munkahelyi felettese újabb értekezletet tartott, és ott ismételt eligazítás történt.

A felperest Á.Á., az alperesi cég logisztikai partnere a S. Kft. részéről e-mailjével megkereste 2009. december 12-én és arra kérte, hogy december 28-án a rendeléseket 12 óráig bezárólag küldjék meg, hogy a kiszedéseket mindenképpen le tudják aznap zárni, és teljes napjuk legyen a magas raktári lokációkban lévő áruk ellenőrzésére. A felperes erre ígéretet tett. Korábban, 2009. december 8-án e-mailben K.P. pénzügyi vezető tájékoztatta Á.Á.-t arról, hogy az utolsó rendelés leadása december 28-án történik, az áru kiszállítására december 30-án kerül sor.

A felperes - aki ezen a napon egyedül végezte a munkát - 2009. december 28-án beérkezett megrendelések közül nem vette le a 12 óra után beérkezőket, így a T. részéről 14 óra 56 perkor küldött, illetve az M. részéről ezen időszakban történő rendeléseket nem továbbította.

Az alperes 2010. január 6-án kelt rendkívüli felmondásával szüntette meg a felperes munkaviszonyát arra hivatkozással, hogy a munkakörébe tartozó feladata lett volna a partnerektől beérkező megrendelések folyamatos, 15 óra 30 percig történő levétele és továbbítása, melynek a felperes nem tett eleget, így a munkáltatót kár érte. A rendkívüli felmondásban hivatkozás történt arra is, hogy a munkáltatói jogok gyakorlója az újévi ünnep miatt a megrendelőtől beérkezett reklamációk alapján 2010. január 4-én szerzett tudomást a felperesi mulasztásról.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a rendkívüli felmondásban hivatkozott azon indok, amely szerint a felperes a december 28-ai megrendeléseket csak délig vette le és a munkáltató utasítása ellenére nem vette figyelembe az ezután, 15 óra 30 percig érkező kéréseket, valós és világos volt.

Amennyiben a munkáltató korábbi utasítását felül kívánta írni, azt legfeljebb olyan formában tehette volna meg, mint ahogy a korábbi utasítás elhangzott, tehát jelen esetben szóban, kifejezetten jeleznie kellett volna a munkáltatónak az utasítás megváltozását a rendelés leadási idő tekintetében. Az, hogy szó nélkül hagyta az S. részéről érkező kérést és felperesi választ, nem jelenti azt, hogy ahhoz hozzájárult volna. Sem a tanúk, sem pedig a felperes előadásában nem nyilatkozott arról, hogy ilyen kifejezett utasítás a munkáltató részéről érkezett volna arra vonatkozóan, hogy felülírná a korábbi munkautasítást Á.Á. levelében érkezett kérésre figyelemmel, a bíróság megállapította, hogy a korábbi munkáltatói utasítás érvényben maradt.

A munkavállaló lényeges kötelezettségét szegte meg azzal, hogy a munkáltatói utasítást felülírva nem továbbította a december 28-án 12 óra után érkezett rendeléseket a logisztikai partner felé, ezáltal megakadályozva azt, hogy még abban az évben sor kerülhessen az áruk kiszállítására.

Az a felperesi hivatkozás, hogy az alperes nem biztosított megfelelő számú munkavállalót a feladatok elvégzésére, nem fogadható el, mivel a felperes maga nyilatkozott akként, miszerint ő is úgy értékelte, feladatait el tudja látni, és nem kért a munkáltatótól segítséget azok elvégzéséhez.

Nem szükséges annak tételes megjelölése, hogy a kár milyen mértékben, milyen vonatkozásban következett be a munkavállalói kötelezettségszegéssel összefüggésben. Nem vitás, hogy az alperes a később történő szállítások miatt rossz megítélés alá esett, az alperesnél rendszeresített bónuszrendszer alapján a partnerek az utólagos szállítással hátrányos helyzetbe kerültek. A bíróság értékelte A.V. és B.T. tanúvallomását, akik azt adták elő, hogy tekintettel arra, miszerint januárban folytatják le az az évi tárgyalásokat, így az alperes hátrányosabb helyzetbe került a le nem vett megrendelésekkel összefüggésben, és a kötbér igényeket a megrendelők nem pénz formájában, hanem a tárgyalási pozíció kapcsán érvényesítették az alperessel szemben.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Törvényszék 55.Mf.638.581/2011/4. számú közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát a 2010. január 6-án kelt rendkívüli felmondásával. A jogviszony ezért a közbenső ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. A követelés összegére nézve az iratokat visszaküldte az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás folytatása érdekében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!