Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/2005. OIT szabályzat

az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Szervezeti és működési szabályzatáról szóló 1999. évi 1. számú szabályzat módosításáról

1. §

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács szervezeti és működési szabályzatáról szóló 1999. évi 1. számú szabályzat (a továbbiakban: szabályzat) 3. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A szavazást mindaddig folytatni kell, amíg a szükséges számú tagok a (8) bekezdés szerinti szavazatot meg nem kapják. A törvény szerint megválasztható tagok számát meghaladó jelölés esetén, amennyiben több jelölt egyenlő szavazatot kap (és ezzel valamennyien a 9. helyre kerülnek), ezen jelöltek személyéről újra szavazni kell."

2. §

A szabályzat 3. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A póttag választása az OIT tagjainak megválasztását követően a tag jelölésére és választására vonatkozó rendelkezések szerint történik azzal, hogy a tagnak meg nem választott küldöttet - amennyiben vállalja - újabb jelölés nélkül kell a szavazólapra felvenni."

3. §

A szabályzat 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az előterjesztőnek javaslatot kell tennie a titokvédelmi minősítésre, az előterjesztés megtárgyalásának időpontjára, az előterjesztés részletes vitára bocsátására vagy vita nélküli elfogadására, a döntés közzétételének módjára, a szükségessé váló jogszabály-módosítás kezdeményezésére, valamint a döntés következtében meghaladottá vált korábbi OIT határozatok hatályon kívül helyezésére vagy módosítására."

4. §

A szabályzat 12. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha az OIT egyes kérdések vizsgálatával a tagjaiból álló bizottságot, tanácsadó testületet, szakértői bizottságot vagy szakértőt bízott meg, annak jelentését az előterjesztéshez csatolni kell."

5. §

A szabályzat a következő 13/A. §-sal egészül ki:

"13/A. § Az OIT meghatározott feladatok előkészítésére, vagy meghatározott előterjesztések előzetes véleményezésére a tagjaiból álló bizottságot hozhat létre. A bizottság munkája során szakértőt is igénybe vehet. A bizottság feladatának ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket a Hivatal biztosítja."

6. §

A szabályzat 15. §-a a következő (7)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Az OIT elnöke minden év decemberében, illetőleg júniusában - az OIT tagjainak és a Hivatal vezetőjének javaslatait figyelembe véve - félévre szóló üléstervet terjeszt az OIT elé. Az ülésterv elfogadásával egyidejűleg az OIT dönt az ülések nyilvánosságáról, a kihelyezett ülésekről, valamint - amennyiben ez lehetséges - az eseti meghívottak személyéről.

(8) Az OIT évente legalább két alkalommal az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökeivel konzultatív tanácskozást tart. A konzultatív tanácskozáson - az OIT döntése alapján - az érdekképviseleti szervezetek képviselői is részt vehetnek. A konzultatív tanácskozás napirendjét az OIT határozza meg. Konzultatív tanácskozás különösen akkor indokolt, ha a napirendre tűzött előterjesztés vagy javaslat alapvetően érinti a bíróságok igazgatását és az ezzel összefüggő feladatok kijelölését, illetve lényegesen kihat a bírák tevékenységére.

(9) Az ülés összehívását bármely OIT tag kezdeményezheti a Bszi. 42. § (3) bekezdésében megkívánt egyharmados támogatás mellett. Ez esetben az ülést a javaslat benyújtásától számított 15 napon belüli időpontra kell összehívni. A tagok által kezdeményezett ülés esetén a kezdeményező javaslatot tesz a napirendre és az előterjesztést csatolja az indítványhoz. A jogosultak a rendkívüli ülésre további előterjesztéseket is tehetnek."

7. §

A szabályzat 16. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"16. § (1) Az OIT minden hónapban legalább egy alkalommal ülést tart. A havi ülésnapok egyike általában a hónap első keddje.

(2) Az ülés megnyitása után az elnök megállapítja, hogy az ülés határozatképes-e, és azt az ülés tartama alatt folyamatosan ellenőrzi."

8. §

A szabályzat 17. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"17. § (1) Az elnök által jóváhagyott napirendi javaslatot és az egyes napirendi pontokhoz kapcsolódó előterjesztéseket, javaslatokat és tájékoztatókat a Hivatal az ülés előtt legalább 8 nappal megküldi a résztvevőknek, továbbá az ülést megelőzően - a személyi előterjesztések kivételével - az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökeinek. A halaszthatatlanul sürgős ügyek írásos anyaga az elnök engedélyével az ülés megkezdése előtt a helyszínen is szétosztható. A soron kívüli napirend kitűzésére, a testület elnöke tesz javaslatot. Kivételesen - halaszthatatlan esetben - az ülésen szóban is lehet előterjesztést tenni. A napirendről az ülés megnyitása után az OIT dönt.

(2) Az ülés napirendjének elfogadását követően az elnök, illetve a Hivatal vezetője rövid tájékoztatást ad a két ülés közötti, az OIT-ot érintő intézkedésekről.

(3) A Hivatal vezetőjének szóbeli tájékoztatása különösen a beruházások alakulására, a közbeszerzési eljárások menetére, a lényegesebb pénzügyi kihatású intézkedésekre, valamint a Hivatal által szervezett rendezvények fontosabb eseményeire és a külföldi utak eredményeire terjed ki.

(4) A Hivatal vezetője minden hónap első ülésén írásban tájékoztatja az OIT-ot a bíróságok bér- és létszám helyzetéről, az OIT üléstervében az adott hónapban esedékes, valamint a korábban lejárt határidejű, még nem teljesített feladatok végrehajtásának helyzetéről, továbbá a bíróságok és a Hivatal következő havi rendezvényeiről (esemény-naptár)."

9. §

A szabályzat 18. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az írásban benyújtott előterjesztések tárgyalása a jóváhagyott napirend szerint történik.

(2) Az egyes napirendi pontokhoz kapcsolódó előterjesztéseket, javaslatokat és tájékoztatókat az előterjesztők a szükséges terjedelemben ismertetik az esetleges írásbeli észrevételekkel együtt. Ezután az írásbeli észrevételeket tevő OIT tagok nyilatkozhatnak az észrevétel kiegészítése céljából.

(3) Az OIT elnöke az egyes előterjesztéseket vitára bocsátja, a részletes vitát nem igénylő előterjesztések esetében azonnal szavazást rendel el. A vita megkezdése előtt az elnök meghatározhatja a hozzászólások időtartamát."

10. §

A szabályzat a következő 21/A. §-sal egészül ki:

"21/A. § A soros ülésen az OIT elnöke tájékoztató jelleggel előterjeszti a következő ülés napirendjére vonatkozó javaslatot. Az előzetes napirenddel kapcsolatban az OIT állást foglal az eseti meghívottak személyéről is.

11. §

A szabályzat 24. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A titkos szavazás a 3. § (7) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával, az ülésen kiosztott vagy - amennyiben ezt a jelölt személyek magas száma indokolja - az ülés napját megelőzően megküldött, és az ülésen zárt borítékban személyesen leadott szavazólapon történik. A szavazólapokat az erre a célra rendszeresített urnában kell elhelyezni. Titkos szavazás esetén a szavazatokat az elnök által felkért két tag együttesen összesíti."

12. §

A szabályzat 26. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"26. § (1) Az OIT üléséről és a testület munkájáról az elnök vagy az általa felkért tag, illetve az OIT szóvivője tájékoztatja a sajtó munkatársait.

(2) Az OIT szóvivője a Hivatal Tájékoztatási és Sajtófőosztályának a vezetője."

13. §

A szabályzat 29. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre módosul:

"(2) Az OIT meghatározott feladatok végrehajtásának ellenőrzésére a tagjaiból álló bizottságot hozhat létre. A bizottság munkája során szakértőt is igénybe vehet. A bizottság feladatának ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket a Hivatal biztosítja."

14. §

(1) Ez a szabályzat 2005. február 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a 15/A. § hatályát veszti.

(2) A szabályzat 21. §-ában a 18. § (6) bekezdésére történő hivatkozás a 18. § (2)-(3) bekezdésére módosul.