Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20195/2008/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §, 1973. évi I. törvény (Be.) 102. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.195/2008/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Gyurta Tibor Roland ügyvéd (1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 31.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Koplányi Magdolna jogtanácsos (1450 Budapest, Pf. 109.) által képviselt Vám- és Pénzügyőrség (1094 Budapest, Mester u. 7.) alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2007. november 13. napján kelt 18.ÓP.633.739/2005/55. szám alatti ítélete ellen a felperes részéről 56. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel meg nem támadott részét nem érinti.

Fellebbezett rendelkezését részben és akként változtatja meg, hogy az alperes marasztalását 7.403.000 (hétmillió-négyszázháromezer) forintra és az elsőfokú ítéletben írt kamataira felemeli.

A felperes által az alperesnek fizetendő elsőfokú perköltség összegét 206.000 (kétszázhatezer) forintra leszállítja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 100.710 (százezer-hétszáztíz) forint állam által előlegezett költséget.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Másodfokú költségeiket a felek maguk, a le nem rótt fellebbezési illetéket pedig az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes mint engedményes leszállított keresetében 13.168.000 forint kártérítés és ennek 1997. november 30-tól a kifizetésig járó törvényes késedelmi kamata, valamint a perrel kapcsolatban felmerülő költségei megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Ptk. 349. § (1) bekezdése alapján.

A felperes előadta, hogy 1997. november 5. és 13. napja között csempészet bűntettének gyanújára hivatkozással 3 darab, még vámkezelés előtt álló gépjárművet a Budapesti 7. számú Vámhivatal Gépjármű Kirendeltsége, illetve a Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Nyomozó Hivatala nyomozói a családi tulajdonban levő házuknál Bü.765/1997. szám alatt további két darab gépjárművet foglaltak le. E gépkocsik közül az Audi 100 és a BMW 528 i 5/D típusú, valamint az Audi A8 típusú gépkocsik még a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt álltak, míg a BMW 528 i típusú, továbbá az Opel Frontera típusú személygépkocsik már vámkezelve lettek a belföldi forgalom számára. A megindult büntetőeljárás során a járműveket a Nyomozó Hivatal raktárába tárolták be. A büntetőeljárás időközben jogerősen lezárult tekintve, hogy az eljáró alperesi Nyomozó Hivatal jogutódja, a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága 2004. május 25-én kelt Bü.765/1999. számú határozatával a büntetőeljárást bűncselekmény hiányában megszüntette, továbbá az említett személygépkocsik lefoglalását is megszüntette és elrendelte a részére való kiadásukat vámeljárás lefolytatása mellett. A lefoglalás közben eltelt idő alatt azonban a gépkocsik állapota jelentősen leromlott, így az értékük is csökkent az alperes szerveinek mulasztása folytán.

Az alperesnek a gépkocsik őrzése során úgy kellett volna eljárnia, hogy a károk bekövetkezése megelőzhető legyen. Az alperes ezzel szemben a 117/1984. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf. Ü. együttes utasítás 3. § (5) bekezdésének és a 22. § (4) bekezdésének valamennyi alpontjában megjelölt kötelezettségét megszegte. A felperes hivatkozott még a később hatályba lépő 11/2003. (V. 8.) IM-BM-PM együttes rendelet 7. § (5) bekezdésének és a 72. § (2) bekezdésének a megszegésére is.

A felperesi álláspont szerint az alperes a bűnjel kezelésével kapcsolatban kellő gondosságot nem tanúsított, az e mulasztásával okozott károkért pedig felelősség terheli. A perbeli gépkocsik az átlagon felül elhúzódó büntetőeljárás 7 éves időszaka alatt értéktelenné váltak, illetve azokon számos olyan, az alperes gondatlan magatartása miatti sérülés is keletkezett, amelyek korábban nem voltak a járműveken. Keresetét tehát a felperes arra alapította, hogy az alperes a gépjárműveket nem megfelelően tárolta, továbbá a nyomozati eljárás indokolatlanul elhúzódott, és a gépkocsik értéke ez okból is csökkent.

A felperes utalt arra, hogy a gépjárművek felett teljes körű rendelkezési joga lett, mivel az őt megbízó - az eltelt idő alatt megszűnt - cégek a gépkocsikkal kapcsolatos jogaikat egy elszámolás keretében rá engedményezték. Perindítási jogát tehát az engedményezési szerződések alapozzák meg, melyekben a gépkocsik tulajdonosai mint engedményezők nem a kártérítési követeléseiket ruházták át, hanem - még azok keletkezése előtti időpontban - a gépkocsikkal kapcsolatos összes jog és kötelezettség átruházására került sor. A gépkocsik lefoglalása idején az akkori tulajdonos két cég követelését maguk a gépjárművek képezték, az engedményezéskor tehát a lefoglalás megszüntetésére volt igényük. Ez nem zárja ki, hogy a gépkocsikra vonatkozó összes jog engedményezése folytán a gépkocsikban később keletkező kár megtérítésére vonatkozó követelését az engedményes érvényesítse.

A felperes hangsúlyozta, hogy a lefoglalás alatt keletkezett károkkal kapcsolatban semmilyen jogorvoslati lehetősége nem volt, ezért a Ptk. 349. § (1) bekezdés feltételei fennállnak.

Az őt ért kár tehát a gépkocsiknak a lefoglaláskori (1997.) és a lefoglalás megszüntetésekori (2004.) tényleges forgalmi értékének a különbözete, függetlenül a vámeljárás során csatolt számlákban szereplő összegektől. Ezeket ugyanis az alperes a büntetőeljárás során nem fogadta el.

A kár mértéke tehát: az Opel Frontera gépkocsi vonatkozásában 2.768.000 forint, a BMW 528 i típusú autó esetében 2.997.000 forint, az Audi 100 gépkocsinál 1.062.000 forint, a BMW 528 i 5/D gépjárműnél 2.979.000 forint, az Audi A8 gépkocsinál pedig 3.362.000 forint, azaz összesen 13.168.000 forint.

Az alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte a Pp. 157. § a) pontja, valamint a 130. § (1) bekezdés e) pontja alapján. Másodlagosan a kereset elutasítását kérte vitatva a jogalapot és az összegszerűséget is. Bejelentette perköltség igényét.

Álláspontja szerint a felperes nem bizonyította, milyen jogviszony alapján jogosult a gépkocsik vonatkozásában kártérítési igény érvényesítésére. Nem tudni, hogy az esetleges károkozás az ő vagyonát milyen módon érintette; nem igazolt, hogy a felperes a károkozás károsultja. Ebből kifolyólag a felperesnek nincs perlési joga. Amennyiben az engedményezési szerződéseket elfogadjuk, úgy a felperes követelése a 2005. december 12-i perindítással keletkezett, az engedményezés időpontjában az még nem jött létre, ebből következik, hogy a kártérítés engedményezése sem történhetett meg érvényesen. Az engedményezés lényeges tartalmi kellékei hiányoznak a felperes által csatolt okiratból: így a követelés határozott és pontos megjelölése, valamint hogy ki a követelés kötelezettje. E tartalmi hiányosságok pedig az engedményezés érvénytelenségét eredményezik, melyre figyelemmel a felperesnek kereshetőségi joga nincs.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!