Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21870/2008/9. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 121. §, 235. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Bella Mária, Erményi Lajos, Uttó György

Pfv.V.21.870/2008/9.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Gyurta Tibor Roland ügyvéd (1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 31.) által képviselt felperesnek Vám- és Pénzügyőrség (1094 Budapest, Mester u. 7.) alperes ellen kártérítés iránt a Fővárosi Bíróság előtt 18.ÓP.633.739/2005. szám alatt megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.20.195/2008/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes által előterjesztett 61. sorszámú felülvizsgálati kérelem folytán indult eljárásban a 2009. január 15. napján tartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletnek a felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit hatályon kívül helyezi, az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, 15 napon belül fizessen meg az alperesnek együttes másodfokú- és felülvizsgálati költségként 300.000 (Háromszázezer) forintot.

A le nem rótt eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes keresetében 20.508.700 forint és ennek késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. A kereset ténybeli alapjaként előadta, hogy 1997. júliusától két gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó céggel kötött megbízási szerződés alapján gépjárművek importjában működött közre. A vámhatóság a családi házuknál csempészet bűntettének gyanújára hivatkozva 3 db még vámkezelés előtt álló és 2 db vámkezelt gépjárművet foglalt le. A nyomozás során a felperes két alkalommal is eredménytelenül kérte a lefoglalás megszüntetését, a gépjárművek kiadását. Az európai uniós csatlakozásunk eredményeként megváltozott minősítés miatt a nyomozó hatóság 2004. május 25-én hozott határozattal a büntetőeljárást bűncselekmény hiányában megszüntette, egyben megszüntette a személygépkocsik lefoglalását is és elrendelte, hogy azokat a felperes részére adják ki. A felperes kereseti álláspontja szerint az alperes a gépjárművek kezelése és őrzése során nem megfelelően járt el, ezért a hét év alatt bekövetkezett értékcsökkenésért kártérítési felelősséggel tartozik. A perben arra is hivatkozott, az alperesnek felróható, hogy a nyomozati eljárás indokolatlanul elhúzódott, a gépjárművek értéke ez okból is csökkent. A perben kirendelt szakértői véleményre tekintettel a keresetet 13.168.000 forintra és ennek késedelmi kamataira leszállította.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint nem tanusított felróható magatartást. A gépkocsik lefoglalására a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően került sor. Az idő múlása miatt bekövetkező értékcsökkenés nem róható a terhére és az sem, hogy az ügyben jogsegély keretében külföldi hatóságok megkeresésére volt szükség, amelyektől a válasz késve, illetve egyáltalán nem érkezett meg.

Az elsőfokú bíróság a keresetnek részben helyt adott. 1.575.000 forint és ennek késedelmi kamata megfizetésére kötelezte az alperest. Indokolása szerint a Legfelsőbb Bíróság 4/2006. PJE számú Jogegységi Határozatában foglaltakra tekintettel a Ptk. 349. §-ának /1/ bekezdése és a Ptk. 339. §-ának /1/ bekezdése alapján vizsgálta, hogy fennáll-e az alperes kártérítési felelőssége. A perbeli gépjárművek lefoglalásának az időtartama alatt a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezelésével és nyilvántartásával kapcsolatos szabályokat 2003. június 30-áig a 117/1987. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf.Ü. együttes utasítás 22. § /4/ bekezdésének a/ - f/ pontjai, 2003. június 1-jétől a 11/2003. (V.8.) IM-BM-PM. együttes rendelet 72. § /2/ bekezdése tartalmazták. A perben kirendelt szakértő véleménye szerint az alperes az együttes utasításban részletesen leírt karbantartási és kezelési munkálatokat nem végezte el és a gépkocsi tárolása során sem úgy járt el, ahogy az az állagmegóváshoz szükséges lett volna. Ezen túl a nem megfelelő tárolás miatt a gépkocsikból felszerelési tárgyak és alkatrészek tűntek el. Az alperes felróható magatartásával okozati összefüggésben bekövetkezett kárt a szakvélemény alapján 1.575.000 forintban állapította meg. Az ezt meghaladó keresetet elutasította. A beszerzett nyomozati iratokból megállapította, hogy a büntetőeljárás a német és az ausztrál hatóságokhoz intézett jogsegély-kérelmek miatt húzódott el, amely az alperesnek nem róható fel, mert a jogsegély-kérelmek elintézésének a gyorsítására nem volt lehetősége.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett. Kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, az alperest a kereseti kérelmének megfelelően 13.168.000 forint és ennek késedelmi kamata megfizetésére kötelezze. Álláspontja szerint az alperesnek, illetve a nyomozó szervének jogi lehetősége volt arra, hogy megvizsgálja a lefoglalás fenntartásának, illetőleg a megszüntetésének, s ezáltal a kiadásának a lehetőségét. Ennek a kötelezettségének a teljesítését nem zárta ki a nyomozás felfüggesztésének a ténye sem.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintette, a megfellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta, és az alperes marasztalását 7.403.000 forintra és ennek késedelmi kamatára felemelte. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítette. Kifejtette, arra tekintettel, hogy a felperes engedményesként érvényesít igényt, a kereset megalapozottságának vizsgálata során elsődleges kérdés, hogy az engedményezési szerződések alapján a felperes milyen igények érvényesítésére jogosult. A kiegészített tényállás alapján megállapította, hogy a felperes az Opel Frontra és a BMW 528i. típusú gépkocsikra az engedményezési szerződések alapján nem szerzett tulajdonjogot, e két gépjárműre vonatkozó értékcsökkenés nem ítélhető meg a javára, ezért csak a másik három gépkocsi tekintetében vizsgálta, hogy a kereset megalapozott-e. Álláspontja szerint a felperes kártérítési követelése szempontjából a gépkocsik lefoglalása időtartamának van jogi jelentősége, amely nem feltétlenül esik egybe a büntetőeljárás tartamával. Az igazságügyi szakértői vélemény alapján megállapította, hogy az alperes mulasztott, amikor nem gondoskodott a még nem vámkezelt három gépkocsi előzetes értékesítéséről, holott tisztában volt a jogsegély elhúzódó időtartamával és a járművek kiadása iránt a felperes sem terjesztett elő igényt (régi Be. 102/A. § /3/ bekezdés). Az előzetes értékesítés az alperes által többször hivatkozott elkobzást sem akadályozta volna, mert a lefoglalt dolog értékesítéséből befolyt ellenérték a lefoglalt dolog helyébe lép [régi Be. 102/A. § /5/ bekezdés, 13/1979. (VIII.10.) IM rendelet 7. § /2/ bekezdés]. Ha az alperes a gépkocsik előzetes értékesítéséről rendelkezik, a felperest nem érte volna kár. A perben nincs adat arra, hogy a három gépkocsit az előzetes értékesítés elrendelése esetén mennyiért lehetett volna értékesíteni, miután az elsőfokú eljárásban ez nem is került szóba. A másodfokú bíróság indokolása szerint "az 1998-ban elérhető vételár bizonyítatlansága azonban az alperes terhére esik, mivel ez az ő mulasztására vezethető vissza."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!