Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40038/2022/4. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata (TÁRSASÁGI határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 170. § (1) bek.] Bírók: Kolozs Balázs, Molnár József, Rutkai Éva

A határozat elvi tartalma:

A taggyűlés határozatképességénél vizsgálandó szempontok. Határozatképtelen taggyűlés semmilyen szavazati aránnyal nem hozhat érvényes taggyűlési határozatot.

2013. évi V. törvény 3:18. §, 3:19. §, 3:35. §

***********

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.038/2022/4-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Fónagy Sándor ügyvéd (cím4) által képviselt Felperes1 (Cím1.) felperesnek a Palotai Ügyvédi Iroda (cím5, ügyintéző: dr. Palotai Beáta ügyvéd) által képviselt alperes1 (Cím2.) alperes ellen társasági határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Budapest Környéki Törvényszék 2021. december 15. napján kelt 2.G.40.316/2021/10. számú ítélete ellen az alperes részéről benyújtott fellebbezés folytán - nyilvános fellebbezési tárgyaláson - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 60.000 forint (hatvanezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból és 24.000 (huszonnégyezer) forint készkiadásból álló másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint alperes 2003. január 17-től bejegyzett gazdasági társaság, tagja a felperes, tag1, a tag2 és az alperes. A felperes 25, tag1 65, a tag2 10 szavazattal rendelkezik.

[2] Alperesi társasági szerződés 9.2. pontja szerint a taggyűlés és a megismételt taggyűlés akkor határozatképes, ha azon a leadható szavazatok közül legalább 50 szavazat képviseltetve van. A 9.5. pont szerint a taggyűlés határozatait a jelenlévő tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg.

[3] Alperes ügyvezetői 2021. július 23-i meghívóval 2021. augusztus 9. napjára taggyűlést hívtak össze, mely e napon 8 órakor megkezdésre került. A taggyűlésen tag1 tag, a tag2 tag, dr. Palotai Beáta ügyvéd, jogi képviselő1 ügyvéd, személy1 és személy2 ügyvezetők voltak jelen. Dr. Palotai Beáta tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a taggyűlés határozatképes, mivel azon a törzstőke legalább fele vagy a leadható szavazatok többsége képviselve van. Utalt a társasági szerződés 9.2. pontjára, 9.1.1., 9.5.2. pontjára. A 2. számú határozat meghozatala előtt rögzítették, hogy a Ptk. 3:19. § (2) bekezdés f) pontja alapján tag1 e napirendi pont tárgyában nem szavazhat, dr. Palotai Beáta ügyvéd tájékoztatta a tagokat, hogy a taggyűlés ebben a kérdésben határozatát a jelenlévő tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg. A 2. számú határozatával a taggyűlés 10 darab igen, 0 ellenszavazat és 0 tartózkodás mellett egyhangúlag elfogadta tag1 munkaszerződését, jóváhagyta azzal, hogy a munkavállaló munkaköre és munkaideje komposzt ágazatvezető 40 óra/hét, a munkabére pedig bruttó 1.350.000 forint/hónap.

A taggyűlésre a 2. napirendi pont ismertetése megkezdésekor, 8 óra 9 perckor megérkezett a felperes.

[4] A felperes keresetében kérte az alperes 2/2021. (VIII. 9.) számú taggyűlési határozata hatályon kívül helyezését a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:37. § (1) bekezdése alapján, továbbá alperes 36.000 forint eljárási illetékből, 190.500 forint ügyvédi munkadíjból és tárgyalásonként 24.000 forint költségtérítésből álló perköltségben marasztalását.

A keresete alapjául a Ptk. 3:18. § (2) bekezdése, 19. § (3) bekezdése, valamint a társasági szerződés 9.2., 9.5.1. pontja sérelmére hivatkozott. Előadta, a taggyűlés elején dr. Palotai Beáta ügyvéd, tag1 és a tag2 tagok jelenlétével megállapította, hogy a taggyűlés határozatképes. A határozatképességet ugyanakkor minden egyes napirendi pontnál vizsgálni kell. tag1 a vele kötendő munkaszerződéssel kapcsolatban a határozathozatalkor személyes érdekeltnek minősült, nem szavazhatott, őt figyelmen kívül kellett hagyni. A másik két tag, a tag2 és a felperes egymás közti viszonyában kell megállapítani, hogy a napirendi pont kapcsán a határozatképesség megvolt-e. A tag2 10, a felperes 25 szavazattal rendelkezik, ez összesen 35 szavazat, ez minősül 100 %-nak. Az adott napirendi pont tárgyában tehát a leadható összes szavazat 35 volt, ahhoz képest a tag2 tag 10 szavazata 28,6 %-ot jelent, így a tag1 munkaszerződés elfogadásáról döntő napirendi pont tárgyában a taggyűlés nem volt határozatképes a felperes jelenléte nélkül, és nem hozhatott érvényes határozatot. Eseti döntésre hivatkozott ebben a körben.

[5] Alperes ellenkérelmében az eljárás megszüntetését kérte. Álláspontja szerint a Pp. 176. § (1) bekezdés j) pontja és (2) bekezdés c) pontja alapján a keresetlevelet vissza kellett volna utasítani, az nem felelt meg a Pp. 170. § (2) bekezdés b), d) és e) pontjának. Érdemi védekezése körében a kereset elutasítását és felperes perköltségben marasztalását kérte. Utóbbi kapcsán hivatkozott a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendeletre.

[6] Előadta a Ptk. kommentárra hivatkozva, végső soron az összes szavazathoz viszonyított kisebbség is hozhat döntést úgy, ha a részvétel lehetősége mindenki számára nyitott volt. A felperes számára is nyitott volt a részvétel, azzal nem élt, nem szavazott, a saját felróható magatartására hivatkozik. A kisebbség hozta meg a határozatot, az helytálló volt. A létesítő okirat 9.2. pontja akként értelmezhető, hogy mivel az 50 szavazat csak tag1 jelenléte esetén biztosított, a tagok szándéka az volt, hogy a többségi tulajdonos nélkül a másik két tag ne tudjon érvényes döntést hozni, még akkor sem, mikor egyébként tag1 kizárásra kerülhetne. Amennyiben 50 szavazat nélkül is határozatképesnek tekintenék a taggyűlést, abban az esetben, ha tag1ot ki kell zárni a határozathozatalból, akkor ezt így fogalmazták volna meg, de erre nem került sor. A felek megállapodása csak arra irányulhat, hogy tag1 nélkül nem lehet érvényes határozatot hozni. Ezt erősíti az is, hogy nemcsak a taggyűlésre, hanem a megismételt taggyűlésre is vonatkoztatják ezt a szabályt. Ha a bíróság arra az álláspontra helyezkedne, hogy a határozat jogszabálysértő, vagy a létesítő okirattal ellentétes, ez esetben nem jelentős a jogszabálysértés, illetve a létesítő okiratba ütközés, így a bíróság a jogsértés tényét állapítsa meg a Ptk. 3:37. § (3) bekezdése alapján. A felperes által hivatkozott 2013. évi 158. számú eseti döntés irreleváns, az egy kétszemélyes jogviszonyra vonatkozik. Felperes költségigényét egyebekben eltúlzottnak tartotta, annak alacsonyabb összegben történő megállapítását kérte.

[7] A felperes az eljárás megszüntetése iránti kérelem elutasítását kérte.

[8] Az alperes eljárás megszüntetése iránti kérelmét a bíróság a perfelvételi tárgyaláson elutasította. Az elsőfokú bíróság ebben a körben a Pp. 176. §, a Pp. 240. § (1) bekezdés a) pontja részletes ismertetése után utalt arra, alperes által megjelölt jogszabályhelyek alapján nem volt helye a per megszüntetésének. A keresetlevél tartalmazta a törvényben előírt kötelező tartalmi elemeket, nem lehet visszautasítani a keresetlevelet, ha a fél annak a Pp. 170. § (1)-(3) bekezdésében írt szerkezeti egységeit nem látta el külön címekkel, de az felismerhetően, egymástól elkülönülten tartalmazza mindhárom szerkezeti egységet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!