A Legfelsőbb Bíróság Bfv.1145/2010/5. számú határozata hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 426. §] Bírók: Belegi József, Horváth Ibolya, Mészár Róza
Kapcsolódó határozatok:
Kecskeméti Járásbíróság B.154/2008/211., Kecskeméti Törvényszék Bf.302/2009/19., *Kúria Bfv.1145/2010/5.*
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
Bfv.I.1.145/2010/5.szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Budapesten, 2011. év március hó 8. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta az alábbi
v é g z é s t:
A hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette és más bűncselekmények miatt a terheltek ellen folyamatban volt büntető ügyben az I. r. és a II. rendű terheltek által - védőjük útján - benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Kecskeméti Városi Bíróság 5a.B.154/2008/211. számú ítéletét, valamint a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 3.Bf.302/2009/19. számú végzését az I. rendű és a II. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.
A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem terjeszthet elő.
I n d o k o l á s
A Kecskeméti Városi Bíróság a 2009. május 14. napján kelt 5a.B.154/2008/211. számú ítéletében bűnösnek mondta ki az I. rendű terheltet 6 rendbeli, a Btk. 281/A. § (1) bekezdés a) pontja szerinti hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntettében, amelyből 4 rendbelit társtettesként követett el, valamint a Btk. 274. § (1) bekezdés b) pontja szerinti közokirat-hamisítás bűntettében; a II. r. terheltet pedig 3 rendbeli társtettesként elkövetett, a Btk. 281/A. § (1) bekezdés a) pontja szerinti hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntettében. Ezért halmazati büntetésül az I. r. terheltet mint visszaesőt egy év hat hónapi börtönbüntetésre, két évi közügyektől eltiltásra és 500.000 forint pénzmellékbüntetésre, a II. r. terheltet pedig tíz hónapi - végrehajtásában két évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 300.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. Ezen túl a II. r. terheltet az ellene társtettesként elkövetett hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette, valamint társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt emelt vád alól felmentette.
Az első fokú ítéletben megállapított tényállás felülvizsgálattal érintett részének lényege a következő:
I. A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 3. § a) pontja szerint az az 1. számú melléklet szerinti kategóriák valamelyikébe sorolt tárgy vagy anyag, amelytől a birtokosa megvált, hulladék. Az 1. melléklet szerint pedig a Q 16. pont alá besorolható, 191212 EWC kódszámú tárgy vagy anyag hulladéknak minősül. A 14. § (1) és (2) bekezdése szerint hulladék-kezelési tevékenységnek minősül a hulladék gyűjtése, begyűjtése, elszállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása, ártalmatlanítása, és e tevékenység csak a környezetvédelmi hatóság engedélyével folytatható; a 17. § (1) bekezdése szerint pedig hulladékot az ország területére csak hasznosítási céllal, a környezet állapotát nem veszélyeztető, nem szennyező módon, a környezet károsodásának kizárásával és a környezetvédelmi hatóságok engedélyével lehet behozni.
2006-ban a II. r. terhelt volt a Kft. ügyvezetője, eljárt azonban a gazdasági társaság nevében az I. r. terhelt is.
A kft. hulladék kezelésére, elhelyezésére, tárolására, feldolgozására, az ország területére történő behozatalára engedéllyel, a feldolgozáshoz szükséges gépekkel, berendezésekkel a kft. nem rendelkezett; a társaság telephelyein a behozott bálák feldolgozására ilyen berendezések hiányában nem is kerülhetett és nem is került sor.
A terheltek 2006 tavaszán megállapodtak HS német állampolgárral abban, hogy bálázott, előválogatott hulladékot vesznek át tőle a kft. nevében azzal, hogy a német fél minden Magyarországra behozott tonna hulladék után 80 eurót fizet nekik. Ennek érdekében az I. r. terhelt aláírt egy nyilatkozatot a Kft. képviselőjeként, amely szerint a kft. rendelkezik a bálák átvételéhez és feldolgozásához szükséges hatósági engedélyekkel.
A fenti megállapodás alapján az I. rendű és a II. r. terheltek a tonnánkénti 80 euro megszerzése érdekében 2006 júniusa és decembere között összesen 1810 tonna súlyú hulladékbálát hoztak be az országba Németországból.
A bálákat a Hgt. I. melléklete szerinti Q 16. pont alá besorolható, 191212 EWC kódszámú, hulladékok mechanikai kezelésével nyert hulladékok alkották. A hulladékbálákat szállító kamionok fuvarlevelein, valamint a hulladékkísérő iratokon azonban a szállítmányok kódjaként - a valóságtól eltérően - a 150102, 150106, 190204 EWC jelzés szerepelt. A hulladék valódi jellegével az I. és a II. r. terheltek tisztában voltak.
A hulladékbálákat részben a kft. telephelyein, részben a másoktól használatra kapott telephelyeken helyezték el. Ezekre - a következőkben részletezett - helyszínekre és az elhelyezés módjára tekintettel a hulladék alkalmas volt az emberi élet, testi épség, egészség, a föld, a víz, a levegő, illetve azok összetevőinek, illetve élő szervezet egyedeinek veszélyeztetésére.
A német féllel kötött megállapodás alapján a szállítás 2006. május-június hónapban indult meg. Az I. és II. r. terheltek együtt választották ki a fuvarozókat, akik a bálákat az általuk megjelölt telephelyekre szállították.
A nekik ígért tonnánkénti 80 eurót a német fél részben a Kft. számlájára utalta át, részben a pénzért Németországba utazó II. r. terheltnek adta át.
A fenti mennyiségű hulladékot a terheltek az alábbi helyszínekre szállíttatták:
I/A. A Kft. külterületén lévő telephelyére 1172 bála - összesen 1172 tonna súlyú -, míg egy másik telephelyére 150 bála - összesen 150 tonna súlyú - hulladékot szállítottak, több alkalommal.
Az első telephelyre került, EWC 191212 kódjelű hulladékból álló bálák 70 %-ban 16 féle anyagból összetevődő, kevert, koszos, sáros műanyagot, emellett kommunális hulladékot, bőrdarabokat, lomtalanítási, papír-, gumihulladékot, veszélyes anyagokat is magukba foglaló csomagoló eszközöket, olajos flakonokat, elektronikai hulladékot, használt pelenkát, ceruzaelemet tartalmaztak. A második területen elhelyezett bálák is ugyanilyen összetételű hulladékot tartalmaztak, amelyekben 60-80 % volt az erősen szennyezett - 16 féle - műanyag. A bálákat közvetlenül a talajra helyezték, és azokat lefedetlenül a szabad ég alatt tárolták.
I/B. Az I. r. terhelt XIII. r. és XIX. r. társán keresztül megállapodott a XVI. r. terhelttel abban, hogy az tárolóhelyet biztosít a hulladékbáláknak. Ennek érdekében 2006 októberében a II. r. terhelt szerződést kötött a Kft. nevében a XVI. r. terhelttel, amely szerint 191204 EWC kódú hulladék tárolásának biztosítása fejében a kft. a XVI. r. terheltnek kilónként 2 forintot fizet.
Ennek alapján a XVI. r. terhelt megállapodott Cs.J.-vel abban, hogy a tulajdonában lévő területen helyezik el a hulladékbálákat. A megállapodás alapján - több alkalommal - összesen öt kamionnyi hulladékbálát ide is szállítottak.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!