Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.9.357 A városfejlesztéssel, a motorizáció elterjedésével együtt járó érdeksérelem miatt indult kártérítési perben a felróhatóság vizsgálata körében csak az ellentétes érdekek összemérése eredményeként dönthető el, hogy az érdeksérelem alapot ad-e a kárigény érvényesítésére is [Ptk. 100. §, 339. § (1) bek.].

A felperesek tulajdonában álló perbeli családi ház közelében került 1995. évben - a városrendezési tervnek megfelelően - kialakításra a 70/A számú főút keleti kivezető szakasza, ami jelentős forgalomnövekedést és ebből következően jelentős zajszint-emelkedést is eredményezett.

A felperesek a Ptk. 100. §-ára és 339. §-ának (1) bekezdésére alapított módosított keresetükben 1 700 000 forint és kamata megfizetésére kérték az alperes kötelezését arra hivatkozva, hogy a megengedett mértéket túllépő zajhatás az ingatlanuk használhatóságát csökkenti, az egészségi állapotukat hátrányosan érinti, továbbá szükségessé teszi a nyílászárók cseréjét és bizonyos hangszigetelési munkák elvégzését, ami jelentős költséggel jár. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Az ítéleti indokolás szerint a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerinti kárfelelősség előfeltételei nem állnak fenn, mert - noha a zajhatás a nyári hónapokban valóban meghaladja a szabványban előírt mértéket - az alperes részéről sem jogellenesség, sem felróhatóság nem állapítható meg. Az alperes ugyanis közérdekből, a jogszabályi előírások és a városrendezési terv betartásával járt el. Nem alapos a felperesek keresete a Ptk. 100. §-a alapján sem, mert a zajhatás nem olyan mértékű, hogy az elérné a szükségtelen zavarás határát.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítélettel megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, és megállapította, hogy az alperes kártérítési felelőssége a 70/A számú út üzemeltetéséből származó és a felperesi tulajdonban álló ingatlant ért zajhatásért fennáll. Az ítéleti indokolás utal a perszakértői véleményre, amely alapján megállapítható, hogy a zajhatás mind a nappali, mind az éjszakai órákban meghaladja a szabványban megengedett mértéket. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a megengedettnél nagyobb mértékű zajhatással járó út üzemeltetése jogellenes magatartásnak minősül, ezért az alperes kártérítési felelőssége megállapítható.

A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, kérve az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását. Az alperes szerint a zajhatásért a felelőssége - jogellenesség, felróhatóság és okozati összefüggés hiányában - nem állapítható meg, mert nem szegte meg az útkezelői kötelezettségét, és egyébként sincs ráhatása a forgalom mértékére, és így az ennek következtében keletkező zajhatás alakulására. A felperesek ellenkérelme a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!