Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20521/2010/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 5. §, 80. §] Bírók: Fülöp Györgyi, Győriné dr. Maurer Amália, Ráczné dr. Gohér Angyalka

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.521/2010/5.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Szabó Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Bánkné dr. Szabó Márta ügyvéd) által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek a dr. Varga L. László (címe) ügyvéd által képviselt (alperes neve, címe) alperes ellen hangfelvételhez fűződő személyiségi jog megsértése iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2009. december 15. napján kelt 28.P.23.093/2009/6. számú ítélete ellen az alperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 45.000 (negyvenötezer) forint együttes első- és másodfokú perköltséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra további 14.000 (tizennégyezer) forint kereseti és 36.000 (harminchatezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az alperes ...-án volt házastársa, a felperes tudta és beleegyezése nélkül rögzítette telefonbeszélgetésüket, amelyet a közöttük folyamatban levő házastársi közös vagyon megosztása iránti peres eljárásban az általa előadottak alátámasztása érdekében használt fel.

A felperes keresetében kérte a hangfelvétellel való visszaélés miatt a személyhez fűződő joga megsértésének a megállapítását és az alperes eltiltását a további jogsértéstől, valamint a hangfelvétel megsemmisítésére kötelezését.

Az alperes kérte a kereset elutasítását. Elismerte, hogy a telefonbeszélgetést engedély nélkül rögzítette, azonban arra hivatkozott, hogy a felvétel nélkül nem tudta volna a folyamatban levő peres eljárásban az általa előadottakat igazolni, azt bizonyítani, hogy a felperes bérleti díj ellenében hasznosítja a perrel is érintett ingatlant.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes azon magatartásával, hogy ... napján a felperessel folytatott telefonbeszélgetéséről a felperes beleegyezése nélkül hangfelvételt készített, megsértette felperes személyhez fűződő jogát.

Az alperest a további jogsértéstől eltiltotta és kötelezte, hogy 15 napon belül a jogsértéssel előállított hangfelvételt semmisítse meg, valamint fizessen meg a felperesnek 44.500 forint perköltséget.

Az ítélet indokolásában ismertette a Ptk. 80. § (1) bekezdését és a Ptk. 84. § (1) bekezdését.

Kiemelte, hogy a felperes nem a hangfelvétel nyilvánosságra hozatalát sérelmezte, hanem annak rögzítését, s mivel ahhoz az alperes nem rendelkezett a szükséges hozzájárulással, ezért személyhez fűződő jogot sértett.

Az objektív személyiségvédelmi eszközök közül a jogsértés megállapításán túl az elsőfokú bíróság indokoltnak tartotta a további jogsértéstől való eltiltás alkalmazását is, figyelemmel arra, hogy az alperes egy alkalomhoz köthetően két hangfelvételt készített.

A Pp. 3. §-ára utalással kifejtette, hogy az az ítéleti rendelkezés, mellyel a jogsértéssel előállított hangfelvétel megsemmisítését rendelte el, kizárólag csak azokra a példányokra vonatkozik, amelyek az alperes birtokában vannak, így nem érinthette a felek közti vagyonjogi per során csatolt hangfelvételt és annak írásos kivonatát.

A perköltség viseléséről a Pp. 81. § (1) bekezdése alapján határozott figyelembe véve a felperes által lerótt 7.000 forint kereseti illetéket. A felperesi ügyvédi munkadíjat a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 2. §-a alapján 30.000 forintra mérsékelte, mivel csupán a keresetlevél előterjesztésére volt szükség és a per az első tárgyaláson érdemben befejeződött.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes fellebbezett és kérte annak tárgyaláson kívül történő elbírálását.

Részletesen kitért arra, hogy a felvétel elkészítésére azért volt szükség, mert a házastársi közös vagyon megosztása iránti peres eljárás során másként nem tudta igazolni, hogy a közös tulajdonú lakásukat a felperes bérbeadás útján hasznosítja, és azt, hogy bérleti díjból jövedelemhez jut, ami a vagyonjogi perben a közös és különvagyoni tárgyak elhatárolása szempontjából fontos. A hangfelvétel készítése ennek okán célszerű, szükséges és céljával összefüggésben arányos is volt.

Előadta, a felvételkészítést követően is valótlan tartalmú állításokat tett a felperes, emiatt törvényes jogainak csak a felvétel felhasználásával tudott érvényt szerezni.

Hivatkozott a Ptk. 4-5. §§-ra, a Ptk. 2. §-ában írtakra és arra, hogy a felperesnek a jelen per megindításával az a célja, hogy az igazság kiderítését és érvényesítését meggátolja, ami joggal való visszaélésnek minősül, ezért jogvédelemben nem részesíthető.

Nem vitatta, hogy a kereseti kérelem csak a felvétel készítésére vonatkozott, azonban a rögzítés és felhasználás megítélése szerint egy olyan folyamat, amit nem lehet önálló értékelés tárgyává tenni.

Kiemelte, a Pécsi Ítélőtábla Pf.I.20.081/2009/3. számú ítéletében foglaltakra utalva, hogy hangfelvétellel való visszaélésre, mint alanyi jogsértésre a fél nem hivatkozhat sikerrel ha e jogérvényesítéssel valótlan, hamis tényállítását akarja leplezni és az igazságot tartalmazó nyilatkozat felhasználását kívánja a személyiségi jogvédelem tárgyává tenni.

Sérelmezte személyes költségmentességére tekintettel, hogy az elsőfokú bíróság a felperes által lerótt 7.000 forint kereseti illetéket is elszámolta a felperesnek járó perköltség részeként.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!