Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1698 A volt házastársi közös lakás használatára vonatkozó szerződéstől önmagában azon az alapon, hogy a kiskorú gyermekeknek ugyanabban a városban kisebb, de megfelelő életteret nyújtó másik lakásban kell tovább élniük, a bíróság nem térhet el [Csjt. 31/A. §].

A peres felek 1996 májusától élettársak voltak, 1999. október 2-án kötöttek házasságot, melyből 2000. június 3-án G. L., 2003. október 27-én Z. Sz. nevű gyermekeik születtek.

A felek 1999. szeptember 27-én ügyvéd által ellenjegyzett okiratban foglalt házassági vagyonjogi szerződést kötöttek, melyben házasságkötési szándékukra figyelemmel az általános szabályoktól eltérően rendezték a házassági vagyonjogi viszonyaikat. Rögzítették, hogy mely vagyontárgyak kerülnek különvagyonba, konkrétan megjelölve, hogy a Sz. város V. utca 4. szám alatt lakásingatlan az ingatlan-nyilvántartási bejegyzésnek megfelelően a felperes kizárólagos tulajdonát képezi.

A szerződés 6. pontja szerint a felek által közösen használt mindenkori lakóingatlan használatáról úgy rendelkeztek, hogy a házasság felbontásának esetén a nem tulajdonos fél a házasság jogerős felbontásától számított 15 napon belül az ingatlant elhelyezési és térítési igény nélkül ingóságaival együtt elhagyja.

A szerződés 8. pontja tartalmazza a közös életvitel költségeihez való hozzájárulás szabályait, a 13. pont pedig előírja, hogy a felek "biztonsági tartalékot" képeznek az általuk szerzett vagyon 10%-ának közös bankszámlán való elhelyezésével.

A felek utolsó közös lakása a felperes különvagyonát képező Sz. város V. utca 4. I/1. szám alatti három szobás, 96 m2-es lakásban volt. Életközösségük 2004 novemberében végleg megszűnt, ekkor a felperes a lakásból elköltözött és élettársi kapcsolatra lépett B. K.-val. Ebből a kapcsolatból 2006. május 4-én Sz. G. nevű gyermeke született. A felperes az elköltözés után bérelt lakásban lakott.

A felperes módosított keresetében a házasság felbontását kérte, nem ellenezte a gyermekek alperesi elhelyezését, tartásdíj fizetését vállalta és kérte a kapcsolattartás rendezését. Keresetet terjesztett elő az utolsó közös lakás kizárólagos használata iránt, utalva a házassági vagyonjogi szerződésre.

Az alperes viszontkeresetében maga is kérte a házasság felbontását, a gyermekek nála való elhelyezését, a tartásdíj és a kapcsolattartás bírói rendezését, továbbá azt, hogy az utolsó közös lakás használatára ő legyen jogosult. Az eljárás során bejelentette, hogy a házassági vagyonjogi szerződéstől a Ptk. 300. §-ának (1) bekezdése alapján eláll, mert a szerződés 13. pontja szerinti előírások nem teljesültek.

A peres adatok szerint a felperes igen jó anyagi feltételek között él, több ingatlan adásvételével foglalkozik, egy beépítetlen telekingatlan tulajdonjogával rendelkezik, ahol építkezést tervez.

Az alperes tulajdonosa a Sz. város G. utca 39. szám alatti egyszobás lakásnak, melyet bérbeadás útján úgy hasznosít, hogy a bérlő a használat ellenértékeként felújítja az ingatlant, továbbá bérlője a Sz. város J. utca 7. szám alatt lévő 1 + 2 félszobás lakásnak, melyet az édesapja használ. A felperes édesapjának a tulajdonában álló Sz. város H. utca 8. szám alatti 2 + félszobás, 75 m2-es lakás haszonélvezője az alperes édesanyja, aki ezt a lakást hasznosítja, ő maga azonban a saját ingatlanában él.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a házasságot felbontotta, a közös gyermekeket az alperes anyánál helyezte el, rendelkezett a felperes tartásdíj fizetési kötelezettségéről és a kapcsolattartásról. Az utolsó közös lakás kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, egyebekben a keresetet és a viszontkeresetet elutasította.

A lakáshasználat tárgyában az ítélet indokolása tényként állapítja meg, hogy a felperes a lakást 2004 novemberében ingóságaival együtt elhagyta, jelenleg bérelt lakásban lakik, de saját nyilatkozata szerint meglévő egyéb vagyonából a tulajdonában álló ingatlanon történő építkezéssel lakhatását később meg tudja oldani.

A felek egyező előadásából megállapítható volt, hogy a szerződés 13. pontja szerinti "biztonsági alap" képzését mindketten elmulasztották ugyan, de ez a bíróság álláspontja szerint a Ptk. 300. § (1)-(2) bekezdése szerinti, az alperesnek a szerződéstől való egyoldalú elállására nem ad alapot.

Az érvényes vagyonjogi szerződés félretételére a bíróság a Csjt. 31/A. §-ának (2) bekezdése alapján látott lehetőséget azzal, hogy a bíróság a kiskorú gyermek érdekeire tekintettel a lakáshasználatot a felek megállapodásától eltérően rendezheti. Az adott ügyben a gyermekek érdekeinek vizsgálata folytán arra az álláspontra helyezkedett, hogy a gyermekek érdekét a volt közös lakásban maradásuk szolgálja, ezért indokoltnak látta az alperes kizárólagos lakáshasználatra történő feljogosítását.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezett, a felperesi fellebbezés kiterjedt az elsőfokú ítélet lakáshasználatot érintő rendelkezéseire is.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet kapcsolattartásra vonatkozó szabályozását részben megváltoztatta, egyebekben - így a lakáshasználat tárgyában is - az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A lakáshasználattal összefüggésben döntését azzal indokolta, hogy a vagyonjogi szerződésben foglaltakkal ellentétben a gyermekek érdekét az szolgálja, ha nem kényszerülnek a megszokott, biztonságot jelentő otthon elhagyására, különös tekintettel arra, hogy a felperes a megfelelő lakhatását vagyoni helyzete folytán egyébként is meg tudja oldani.

A jogerős ítélet lakáshasználatra vonatkozó rendelkezése ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Jogszabálysértésként a Csjt. 31/A. §-a (2) bekezdésének nem megfelelő alkalmazását jelölte meg. Nyomatékosan hivatkozott az érvényes házassági vagyonjogi szerződésben foglaltakra, arra, hogy a szerződés megkötését hosszas egyeztetés előzte meg és a szerződést - előadása szerint - az alperesi család szorgalmazta. Utalt arra, hogy az alperes is rendelkezik önálló sz.-i belvárosi bérlakással, törvénysértőnek tartotta ilyen körülmények között azt, hogy a bíróság a szerződés szerinti megállapodás ellenére döntött. Kiemelte, hogy válás esetén más esetekben is sor kerül arra, hogy a gyermekek elköltöznek a volt közös lakásból, ez azonban nem jelent olyan hátrányt a részükre, mely a szerződés elsődlegességére vonatkozó főszabályt mellőzhetővé teszi.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében tárgyalás tartása mellett kérte a jogerős ítélet támadott rendelkezésének a hatályban tartását. Azzal érvelt, hogy a jogerős ítélet nem törvénysértő, cáfolni kívánta a szerződés létrejöttével kapcsolatban az abban foglaltak kezdeményezésére vonatkozó felperesi állításokat, hangsúlyozta a kiskorú gyermekek lakhatásához fűződő érdeket, és azt, hogy a felperes igen jó vagyoni helyzetben van, ezért köteles biztosítani a gyermeke eddigi színvonalának megfelelő lakhatását, ami együtt jár az ő kizárólagos lakáshasználatra történő feljogosításával is.

A felperes felülvizsgálati kérelme alapos.

A felek a Csjt. 27. §-ának (2) bekezdése szerint megkötött, érvényes vagyonjogi szerződésükbe foglalták az utolsó közös lakás használatának a házasság felbontás esetére vonatkozó, a Csjt. 31/A. §-ának (1) bekezdésén alapuló megállapodásukat is. A szerződés 6. pontjában rögzítették, hogy "a felek által közösen használt mindenkori lakóingatlan használatáról a házasság felbontása esetére úgy rendelkeznek, hogy az a fél, amely a lakóingatlannak nem tulajdonosa, azt elhelyezési és térítési igény nélkül a házasság jogerős felbontásától számított 15 naptári napon belül ingóságaival együtt elhagyni tartozik…."

A felek által használt lakásingatlan nem vitásan a felperes tulajdonában áll.

A vagyoni viszonyok mellett a házastársi lakáshasználat rendezésének is elsődleges módja a felek megállapodása, melynek tartalmát a felek szabadon állapítják meg. Az előzetes rendezés körében ezért lehetőségük lett volna arra is, hogy a többszöri egyeztetést követően megkötött, egyébként igen részletes szabályokat tartalmazó szerződésben a házasságból várhatóan születendő gyermekeik lakáshasználatáról is rendelkezzenek. Erre azonban nem került sor, amiből az következik, hogy a felek a közös gyermekeikre tekintettel a szerződéstől nem kívántak eltérni, tehát lakáshasználatukra a Csjt. 31/A. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződés 6. pontja az irányadó.

A perbeli esetben az első és másodfokon eljárt bíróságok tévedtek, amikor a lakáshasználat tárgyában a gyermekek érdekeire hivatkozva tértek el a felek érvényes szerződésétől.

A Csjt. 77. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a szülők saját háztartásukban kötelesek gondoskodni a kiskorú gyermekük állandó lakásáról. A bíróságnak eszerint azt kellett vizsgálnia, hogy a szerződés teljesítése esetén az alperes rendelkezik-e olyan lakáskörülményekkel, amelyek alkalmasak arra, hogy a nála elhelyezett kiskorú gyermekek lakhatását - a gyermekek alapvető érdekeinek sérelme nélkül - a saját háztartásában tudja biztosítani.

A peres adatok szerint az alperes a tulajdonában álló, de a gyermekek megfelelő elhelyezésére nem alkalmas egyszobás lakás mellett bérlője egy, Sz. belvárosában lévő 1 + 2 félszobás lakásnak is. Ez a lakás a városon belüli elhelyezkedésénél és méreténél fogva is alkalmas arra, hogy az alperes ott a gyermekeknek megfelelő gondozását ellássa. A Csjt. 31/A. §-a (2) bekezdésének alkalmazása során nem jelentheti a gyermekek értékelhető érdeksérelmét az, ha a szülők válása után ugyanabban a városban kisebb, de megfelelő életteret nyújtó, más lakásban kell élniük, az ilyen jellegű változás a gyermekek állandósághoz és biztonsághoz fűződő jogos igényeit nem befolyásolja.

A felek jogviszonyában azt sem lehet az alperes érdekében figyelembe venni, hogy bérleményét jelenleg az édesapja lakja, ugyanis az alperesi család lakáshelyzetének megoldása a jelen jogvita keretein kívül esik.

A szerződés teljesítése kérdésében annak sincs jelentősége, hogy az életközösség megszűnése után a felperes a lakásból elköltözött, illetve, hogy kedvező vagyoni viszonyai mellett a lakhatását másként is meg tudja-e oldani, vagy sem.

Az első- és másodfokú bíróság ezért a használat tárgyában alaptalan indokokkal tért el a felek által kötött, az adott jogviszonyban elsődleges szabályként alkalmazandó szerződéstől.

Megállapítható ugyanakkor, hogy a lakás kiürítésére a szerződés szerint rendelkezésre álló 15 napos határidő a kialakult helyzetben teljesíthetetlen, és ennek érvényre juttatása valóban a kiskorú gyermekek érdekeit sértené. Az alperes saját lakásának a beköltözhetővé tétele, illetve a gyermekek elhelyezésére alkalmas berendezése, a gyermekek felkészítése a körülmények változására megfelelő időt igényel. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a lakás elhagyására a szerződéstől eltérően - a Csjt. 31/A. § (2) bekezdésének megfelelő alkalmazása melletti - méltányos (8 hónapos) határidőt engedélyezett az alperes részére, mely alkalmas és elegendő az új helyzetnek a gyermekek érdekeihez igazodó kialakítására.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a lakáshasználatra vonatkozó jogerős ítéleti rendelkezést a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és - mivel a rendezéshez a szükséges adatok rendelkezésre állottak - a jogszabályoknak megfelelő döntést hozott, amellyel az Sz. város V. u. 4. I/1. alatti lakás kizárólagos használatára a felperest jogosította fel, míg az alperest kötelezte, hogy a lakást kiürítve bocsássa a felperes rendelkezésére.

(Legf. Bír. Pfv. II. 20.667/2007.)