Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40137/2021/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 6. §] Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Csonka Balázs, Ráczné dr. Szunyogh Zsófia

A határozat elvi tartalma:

A biztatási kár mint utaló magatartás a szerződésen kívüli és a szerződésszegéssel okozott jogellenes károkozáshoz képest szubszidiárius tényállás. Az igény csak akkor érvényesíthető eredményesen, ha valamennyi tényállási elem -a szándékos magatartás, amely a másik jóhiszemű személyt alapos okkal olyan magatartásra indította, amelyből őt önhibáján kívül károsodás érte - megállapítható.

Kárként nem a meghiúsult szerződéssel elérendő haszon érvényesíthető, hanem a károkozó magatartása révén a károsultnál keletkező anyagi veszteség.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

20.Gf.40.137/2021/6-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Nagy-Fekete-Kozák és Pátzay Ügyvédi Iroda (cím7; ügyintéző: dr. Pátzay Péter Pál ügyvéd) által képviselt felperes (cím8) felperesnek - a Valastyán Ügyvédi Iroda (cím3; ügyintéző: dr. Valastyán Pál ügyvéd) által képviselt alperes1 (cím4) I. rendű és a dr. Breza Barnabás ügyvéd (cím5) által képviselt alperes2 (cím9) II. rendű alperesek ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2021. február 23-án kelt 18.G.40.652/2020/18-I. számú ítélete ellen a felperes 21. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és kötelezi az I. rendű alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperesnek 9.050.600 (kilencmillió-ötvenezerhatszáz) forintot és ezen összeg után 2011. április 29-től a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat hét százalékkal növelt összegével megegyező mértékű késedelmi kamatot, valamint 1.277.620 (egymillió-kettőszázhetvenhétezer-hatszázhúsz) forint perköltséget.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I. rendű alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperesnek 122.600 (százhuszonkettőezer-hatszáz) forint ügyvédi munkadíjból és 763.870 (hétszázhatvanháromezer-nyolcszázhetven) forint fellebbezési illetékből álló másodfokú perköltséget, továbbá kötelezi a felperest, hogy ugyanezen határidő alatt fizessen meg a II. rendű alperesnek 200.000 (kettőszázezer) forint + áfa ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított, a fellebbezés elbírálása szempontjából releváns tényállás szerint az 1985. december 2-án Cgcégjegyzék szám 1 cégjegyzékszámon bejegyzett I. rendű alperes 2009. december 31-től 2010. május 20-ig alperesi jogelőd név alatt, majd ezt követően alperes1 elnevezéssel működött. 2009. december 31-ig a tag1, míg 2009. december 31. - 2010. május 7. között a tag2 (a továbbiakban: tag2) volt a tagja. Ezt követően tagként a tag3.-t jegyezték be. A II. rendű alperes részvényese 2007. január 9. és 2011. december 31. között szintén a tag2 volt.

[2] 2009. december 31-ét megelőzően a tag2 megbízása alapján a II. rendű alperes vezető tisztségviselői, tisztségviselő1 és tisztségviselő2 mint az I. rendű alperes leendő vezetői eljártak a 2010. január 1-jén tervezett tulajdonátruházás után szükséges intézkedések előkészítése érdekében. Ennek keretén belül ajánlatot kértek több gazdasági társaságtól új informatikai rendszer bevezetése tárgyában, mivel a bank által használt rendszer felhasználói jogai meghatározott ideig álltak csak fenn, azt követően pedig használatának költségei jelentősen megemelkedtek volna.

[3] A felperes 2009. november 19-én tájékoztató ajánlatot küldött az rendszer rendszer bevezetéséhez.

[4] tisztségviselő1 2009. december 23-án telefonon értesítette a felperes törvényes képviselőjét, felperesi képviselő1, hogy a felperes ajánlatát elfogadták, ezért kezdjék el a szerződés előkészítését és a munkavégzést. tisztségviselő2 2009. december 29-én tájékoztatta a felperest, hogy a 2009. december 22-i megbeszélés célja egy lista elkészítése volt a még elvégzendő fejlesztési feladatokról, amely alapján konzorciumi szerződést tudnak kötni. Ez a lista azonban nem született meg. December 28-án a felperes képviselőjével megbeszélést tartottak, ahol megállapodtak a nyitott fejlesztések listájának elkészítéséről, amely a konzorciális szerződés melléklete lesz. tisztségviselő2 kérte felperesi képviselő2t a felperes munkatársát, hogy a konzorciális szerződés tervezetét küldje meg annak érdekében, hogy a jogászok dolgozni tudjanak vele, továbbá kérte a nagyon rövid távú feladatok részletes megküldését annak céljából, hogy a alperesi jogelődi erőforrásokat le tudja kötni.

[5] felperesi képviselő2 a felperes képviseletében 2010. január 4-én küldte meg tisztségviselő2 részére a szerződéstervezet nulladik változatát és a követelménylistát. Ez a szerződéstervezet megrendelőként a II. rendű alperest, vállalkozóként pedig a felperest tüntette fel. A tervezet I.1.pontja rögzítette a programrendszer (informatikai rendszer) elemeit. E szerint az informatikai rendszer rendszer alaprendszerből, rendszer kiegészítő modulokból, valamint rendszer neve rendszerből áll. Rögzítésre került, hogy a rendszerleírás mellett a felsorolt programrendszerek funkcionalitását a szerződés mellékletében található leírás, illetve a külön dokumentumként csatolt, a szerződés elválaszthatatlan mellékleteként kezelt tervezetben felsorolt dokumentáció részletesen tartalmazza.

[6] A II. pont a szerződés tárgyaként a programrendszer felhasználói jogának átengedésével kapcsolatos, míg a VII. fejezet a felhasználói jogokkal kapcsolatos kérdéseket foglalta össze. A tervezet szerint a szerződés tárgya a programrendszer implementációja, amely projektvezetésből, a programrendszer bevezetésével kapcsolatos üzleti tanácsadói tevékenységből, kiegészítő fejlesztésekből és interfészek programozásából, teszt és éles környezet kialakításából (installáció technikai konfiguráció), az installált környezetek rendszertesztjéből, az installált tesztrendszer bemutatásából, a projekt kulcsfelhasználóinak betanításából, valamint paraméterezésből és testreszabásból áll.

[7] A III. pont az általános együttműködési kötelezettséget szabályai között előírta, hogy bármelyik szerződő fél kezdeményezésére három munkanapon belül a másik félnek az adott kérdésre írásban kell válaszolnia, amelyben a konkrét feladat teljesítésének határidejét is közölni kell. E pont tartalmazta a kapcsolattartásra jogosult személyek nevét és elérhetőségét. A III.1. pont az együttműködés során a megrendelői kötelezettségeket, míg a III.2. pont a vállalkozó kötelezettségeit részletezte. A III.3. pont a projektrendszer változtatásával, kiegészítésével, bővítésével kapcsolatos rendelkezéseket gyűjtötte össze.

[8] A IV. pont az ütemtervre vonatkozó szabályokat rögzítette. E körben a szerződéstervezet részét képező táblázat a projekt legfőbb mérföldköveit tartalmazta. A programrendszer komponensének szállítása három csomagban történik. Az első csomagba az éles indulás szempontjából kritikus, könnyen implementálható vagy előre sorolt fejlesztések, paraméterezési és egyéb munkálatok kerültek. A második csomag az éles indulás szempontjából kritikus további fejlesztéseket, paraméterezési és egyéb munkálatokat, míg a harmadik csomag az éles induláskor nem kritikus komponenseket, paraméterezési munkálatokat és egyebeket tartalmazta. A IV.1. pont alatti táblázat csomagbontásban ismertette a leszállítandó komponenseket, míg a IV.2. pont a határidőket rögzítette. Eszerint a kick-off meeting - ami a vállalkozó számára a projekt kezdetét jelenti - tervezett dátuma a T nap. Az implementációs feladatok meghatározása, részletes projektterv készítése, végső architektúra elfogadása (megmaradó és új rendszerek kiválasztása), a Middleware eszköz kiválasztása és az interfész architektúra szabályai lefektetésének tervezett dátuma T+4 hét, az igénydefiníciós dokumentumok pontosítása, a programrendszer megismerése, az igények megfeleltetése a programrendszer funkcionalitásának és a GAP analízis tervezett dátuma T+6 hét. A hivatkozott pont ezen túl tartalmazta a T+8, T+12, T+20, T+22, és T+ 25 hét alatt megvalósítandó feladatok felsorolását is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!