Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.30415/2009/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1998. évi XI. törvény (Üt.) 3. §, 37. §] Bíró: Bogdányné dr. Magyar Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.30415/2009/3.*, Kúria Kfv.37695/2009/4. (BH 2010.8.226)

***********

Fővárosi Bíróság

8.K. 30.415/2009/3.

a magyar köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a személyesen eljárt felperes (cím.) , a Dr. Zimnic János ügyvéd (cím.) által képviselt Magyar Ügyvédi Kamara (cím hivatkozási szám: Üft/2055/2008) alperes ellen, özigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy a tárgyi illeték-feljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500,- (Tizenhatezer-ötszáz) Ft kereseti illetéket az APEH Közép-Magyarországi Regionális Igazgatósága külön felhívására az államnak fizessen meg.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 25.000,- (Huszonötezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

indokolás:

Az ügyvédként dolgozó felperes a Békés Megyei Ügyvédi Kamara tagja, aki 2003. március 24-én a Battonyai Városi Bíróság első fokú ítélete ellen adott be fellebbezést, melyben az ügyben eljárt bíró elfogultságát kifogásolta, részletesen kifejtette azt, hogy milyen súlyos eljárási törvénysértést követett el a bíróság az eljárás során, megjegyzéseket tett arra nézve, hogy az eljáró bíró szakmai hozzáértéssel nem rendelkezett, elfogult volt, megkérdőjelezte a bíró szakmai alkalmasságát, egyidejűleg kérte bírói alkalmatlanságának megállapítását. Ezt megelőzően 2002. november 15-én is eljuttatott egy iratot a Battonyai Városi Bírósághoz, melyben a bíró pártatlanságával kapcsolatos aggályait rögzítette. Mindkét iratot a Békés Megyei Bíróság Elnökhelyettese juttatta el a Békés Megyei Ügyvédi Kamarához, és kérte a felperessel szemben etikai és fegyelmi eljárás megindítását. A Békés Megyei Ügyvédi Kamara Elnöke által elrendelt előzetes vizsgálat során igazoló jelentést, valamint az üggyel kapcsolatos iratok megküldését kérték a felperestől, mely felhívásnak a felperes nem tett eleget. Ezt követően a fegyelmi megbízott elkészítette összefoglaló jelentését, és indítványozta a fegyelmi eljárás elrendelését.

A Békés Megyei Ügyvédi Kamara Elnöke 2003. június 12-én kelt, a felperessel szemben a fegyelmi eljárás megindítását elrendelő határozata indokolásában utalt arra, hogy a Battonyai Városi Bírósághoz előterjesztett fellebbezés tartalma miatt indult előzetes vizsgálat során megállapításra került, hogy a felperes által szerkesztett fellebbezés hangneme, a határozatot hozó bíró szakmai alkalmatlanságára való hivatkozása a fegyelmi eljárási szabályzatba , illetve az ügyvédi törvénybe ütközik.

A Békés Megyei Ügyvédi Kamara által megtartott fegyelmi tárgyaláson a felperes egy másik ügyvédi kamara kijelölését kérte, majd érdemi nyilatkozatában kifejtette, hogy kizárólag az ügyfele érdekében cselekedett, minden eszközt az ügyfele érdekében vett igénybe. A Békés Megyei Ügyvédi Kamara a 2003. július 4-én kelt 17/2003. számú határozatával vétkesnek találta a felperest az ellene indult fegyelmi eljárásban, és 200.000,-Ft pénzbírságot szabott ki a felperessel szemben.

A felperes fellebbezett az első fokú határozattal szemben, melyben arra hivatkozott, hogy tényleges előzetes vizsgálat nélkül indult meg vele szemben a fegyelmi eljárás, a fegyelmi megbízott személyéről nem kapott tájékoztatást, személyes meghallgatására nem került sor, az iratbeszerzés hiányos, a lefolytatott fegyelmi eljárás a szabályzat 16.§-ával ellentétes volt. Kifogásolta a fegyelmi megbízott összefoglaló jelentését, hiányolta a cselekmény pontos rögzítését, valamint annak elmaradását is, hogy milyen etikai szabályt sértett a terhére rótt magatartással. Álláspontja szerint elfogult volt a fegyelmi tanács, erről pedig a Magyar Ügyvédi Kamarának kellett volna döntenie.

A Magyar Ügyvédi Kamara a 2004. február 27-én kelt Üft.3400/2003. sz. határozatában az elfogultsági kérelem elbírálásának hiánya miatt - eljárásjogi okból - hatályon kívül helyezte az első fokú döntést, és új eljárás lefolytatását írta elő, majd a Üft.498/2004/Kij. sz. határozatában a Szegedi Ügyvédi Kamarát jelölte ki az első fokú fegyelmi eljárás lefolytatására. A megismételt eljárásban a felperes korábbi érveit fenntartotta, és arra hivatkozott, hogy kizárólag a fellebbezés elnevezésű irat képezheti a vizsgálat tárgyát. A Szegedi Ügyvédi Kamara I. Számú Tanácsa a 2004. június 10-én kelt F-11/2004. számú határozatában megállapította, hogy a felperes súlyos gondatlansággal elkövette az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (Ütv) 37.§. a) pont szerinti fegyelmi vétséget, ezért vele szemben 300.000,-Ft pénzbírságot szabott ki. A határozat indokolásában hivatkozott a fegyelmi tanács a Magyar Ügyvédi Kamara 8/1999. (III. 22.) szabályzatának 12.1., 15.2., 15.7., valamint a 15.21. pontjára.

A felperes fellebbezett az első fokú határozattal szemben, fellebbezésében hiányolta az elkövetési magatartás tételes megjelölését, álláspontja szerint cselekményének minősítése nem helytálló. Álláspontja szerint hiányosak az alkalmazott szankcióval kapcsolatos indokok, az arányosítás, a hasonló tárgyú eljárásokban kiszabott bírságokhoz és szankciókhoz mérten. Változatlanul fenntartotta eljárásjogi kifogását az előzetes vizsgálat szabálytalanságával kapcsolatosan, állította, hogy joga és lehetősége volt a fellebbezés, illetve az "álláspont rögzítése" elnevezésű irat benyújtására, mely iratok nem voltak mások, mint a bíró elfogultságának okait és bizonyítékait felsorakoztató beadványokat, melyeket az elfogultsági kifogás körében kell elbírálni.

A Magyar Ügyvédi Kamara Fegyelmi Fellebbviteli Tanács a 2004. november 5-én kelt Üft/5059/2004. sz. határozatában az első fokú döntést részben megváltoztatta, és megállapította, hogy az eljárás alá vont felperes 1 rb. folytatólagosan elkövetett szándékos fegyelmi vétséget követett el, egyebekben a határozatot helybenhagyta, az első fokú határozatban foglaltakat pontosítva elfogadta az első fokú fegyelmi tanács jogi véleményét.

A felperes a másodfokú határozattal szemben keresetet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz, mely keresetlevelében kérte az alperesi határozatnak az első fokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését. Keresetében mind a korábbi eljárási, mind pedig az anyagi jogi kifogásait fenntartotta. Az eljárási jogszabálysértés körében ismételten utalt arra, hogy a kamara elnöke nem folytatott le ténylegesen előzetes eljárást, az "álláspont rögzítése" elnevezésű iratra is kiterjesztette az eljárását a fegyelmi tanács anélkül, hogy erre lehetősége lett volna.

Nem jelölte meg pontosan az elkövetési magatartást, illetőleg azokat a jogszabályokat, kötelező normákat, amelyeket magatartásával megsértett. Továbbra is fenntartotta azon álláspontját, hogy állampolgári jogot gyakorolt, az pedig nem járhat fegyelmi felelősség megállapításával.

A Fővárosi Bíróság az első és másodfokú fegyelmi határozatot együtt vizsgálta felül, és elsődlegesen az előterjesztett eljárási kifogásokat vizsgálta a Magyar Ügyvédi Kamara Fegyelmi Eljárási Szabályzatáról szóló 3/1998. (VII. 27.) (FESZ) rendelkezéseinek figyelembevételével. A Fővárosi Bíróság megállapítása szerint a kérdéses esetben egy, a Békés Megyei Bíróság Elnökhelyettesétől származó bejelentés alapján hivatalból indult meg az előzetes vizsgálat és a fegyelmi eljárás, a kamara elnöke határidőben tájékoztatta a felperest arról, hogy ellene milyen tartalmú panasz érkezett, illetve ennek a panasznak milyen két irat képezte a mellékletét. A bíróság megállapította továbbá, hogy a FESZ 16.§. (3) bekezdése nem kötelező rendelkezésként írja elő a meghallgatás tartását, így ennek elmaradását alappal nem lehet kifogásolni. A konkrét esetben a benyújtott panasz tükrében a fegyelmi megbízott nem tartotta indokoltnak az egyéb eljárási cselekmények meglétét, ezért jegyzőkönyv készítési kötelezettség sem állt fenn. Kizárólag az a kötelező, hogy a felperest igazoló nyilatkozattételre kell felhívni, amennyiben ezen kötelezettségének nem tesz eleget, úgy nélküle is lefolytatható az előzetes vizsgálat, illetőleg a rendelkezésre álló dokumentumok alapján dönthet a fegyelmi megbízott arról, hogy tesz-e indítványt a fegyelmi eljárás lefolytatására. Nem osztotta a bíróság a felperes álláspontját a tekintetben sem, hogy a peres iratok beszerzése bármilyen módon szükséges része lett volna az eljárásnak, egy beadvány hangvételének, stílusának megítélése önmagáért beszél, nem szükséges hozzá a peres irat ismerete. Elfogadta viszont a bíróság a felperes érvelését a tekintetben, hogy a 2003. június 12-én meghozott elnöki határozat a fegyelmi eljárást kizárólag a fellebbezésben foglaltak miatt rendelte el. A 2003. június 11-én előterjesztett fegyelmi megbízotti összefoglaló jelentést követően hat hónap állt a kamara elnökének a rendelkezésére ahhoz, hogy az "álláspont rögzítése" tárgyú beadvány kapcsán indítson-e fegyelmi eljárást, miután erre nem került sor, így a cselekmény a FESZ 14.§. (4) bekezdése értelmében elévült. Erre figyelemmel a bíróság szerint tévedett az első fokon eljárt Szegedi Ügyvédi Kamara, illetve az alperes a fegyelmi vizsgálat tárgyát illetően, amikor olyan elévült cselekmény tekintetében is megállapításokat tett és szankciót alkalmazott, amelyre nem volt lehetősége, mely súlyos eljárási szabályszegésnek minősül, ezért a Fővárosi Bíróság 15.K. tanács a 33.494/2005/4. sz. ítéletével az alperes határozatát az első fokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az első fokú kamarai szervet új eljárás lefolytatására kötelezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!