Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1026 A vasút üzemben tartója a veszélyes üzemi felelősség szabályai szerint felel azért a kárért, amelyet a vasútállomáson lévő - veszélyes üzemnek minősülő - magasfeszültségű vezetékkel való érintkezés okozott [Ptk. 345. §].

A felperes a keresetében az 1998. augusztus 31-én a v.-i vasútállomáson történt, maradandó fogyatékosságot eredményező balesetével kapcsolatban keletkezett vagyoni és nem vagyoni kára megtérítésére kérte az alperes kötelezését a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján. A baleset úgy következett be, hogy a felperes egy vagon tetejére akart felmászni, a vagon oldalán lévő létrán keresztül, eközben azonban a feszültség alatt álló felső vezeték miatt áramütést szenvedett el. A felperesnek égési sérülései keletkeztek, gerinc- és bordatörése mellett teljes altesti bénulása alakult ki.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Jogi álláspontja szerint a káresemény a működési körén kívül eső okból, a felperes objektíve elháríthatatlan magatartása miatt következett be.

Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletében az alperes kártérítési felelősségét állapította meg a felperes 1998. augusztus 31-én bekövetkezett balesetével kapcsolatos károkért "80% közrehatás mértékben". Az elsőfokú közbenső ítélet indokolása szerint a kárt a "magasfeszültség alatt álló vagonnal való érintkezés okozta", és az alperes a veszélyes üzemre vonatkozó szabályok szerint felel a kárért. Az alperes nem bizonyította, hogy a baleset objektíve elháríthatatlan volt, így a felelősség alól nem mentesülhet. A város közepén álló vasútállomáson, jól megmászható kerítés helyett olyan megoldást kellett volna választania az alperesnek, amely a magasfeszültség alatt álló vagonok megközelíthetőségét akadályozza, és az erre irányuló jelzésnek is jobban láthatónak kellett volna lennie. Az elsőfokú bíróság figyelembe vette azonban a felperes közreható magatartását is. Életkorát, valamint azt a tényt is értékelve, hogy a felperes a helyszínt, annak veszélyességét jól ismerte, az alperes kártérítő felelősségét 80%-os mértékben állapította meg.

Az alperes a fellebbezésében elsődlegesen a keresetet elutasító döntés meghozatalát, másodlagosan az elsőfokú közbenső ítélet megváltoztatását, az alperes kártérítő felelősségének 20%-os mértékben való megállapítását kérte. Kiemelte, hogy a felperes a biztonságos aluljáró helyett az utasforgalomtól elzárt területre ment be. Az pedig nem várható el az alperestől, hogy a pályaudvarra belépő személyek mozgását egyenként figyelemmel kísérje. Köztudomású tény, hogy a vágányok melletti vezetékek feszültség alatt állnak, de erre a kihelyezett tábla is figyelmeztetett. A felperes alkoholt is fogyasztott, lehet, hogy irracionális, önveszélyeztető magatartása ennek a következménye volt. Az alperes szerint a felperes magatartása elháríthatatlan volt, és annak súlyosságát, illetőleg a közrehatás mértékét az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg.

A felperes fellebbezési ellenkérelme a közbenső ítélet helybenhagyására irányult. Utalt arra, hogy az alperes hosszú időn keresztül eltűrte azt a gyakorlatot, hogy az utasok a vasúti vágányok területén átjárjanak.

A fellebbezés részben, az alábbiak szerint alapos.

Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletben a tényállást mindenben helyesen állapította meg, és az alperes kártérítő felelőssége elbírálásának alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezésekre is helytállóan hivatkozott. A közbenső ítélet indokolása helyesen állapítja meg a felperesnek a közreható magatartását is a kár bekövetkeztében; e körben azonban részben téves következtetésre jutva, nem megfelelően értékelte az elsőfokú bíróság a felperes közreható magatartásának következményét.

Az adott esetre a veszélyes üzemi felelősség szabályait kell alkalmazni, miként ezt az elsőfokú közbenső ítélet indokolása megállapította. Pontosításra szorul azonban, hogy a perbeli tényállás esetén nem önmagában, a vasút veszélyes üzemi tevékenységéről van szó. Egy mozgásban nem lévő vasúti szerelvény is alapot adhat a veszélyes üzemi felelősség szabályainak alkalmazására, figyelemmel arra, hogy a vágányon lévő szerelvény mozgatása bármikor megtörténhet elektromos úton, az éppen ezt a célt szolgáló, áram alatt lévő magasfeszültségű vezeték megléte folytán. Ennek következtében a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése szerinti tárgyi felelősség alól az alperes azzal menthette volna ki magát, ha bizonyítja, hogy a kár a fokozott veszéllyel járó tevékenysége körén kívül eső, elháríthatatlan okból következett be. A Ptk. 345. §-ának (2) bekezdése alapján nem kell megtéríteni a kárt annyiban, amennyiben a károsult felróható magatartásából származott. Ez a károkozó felelősségét csökkentő szabály feltételezi a károsult belátási képességét, amely a jelen esetben fennállott. Azt az alperes a perben nem tudta bizonyítani, hogy a kárt a felperes kizárólagos önhibája okozta, és a baleset elháríthatatlan volt. Ebből eredően az alperes mentesülése a kártérítési felelősség alól kizárt. A kármegosztás körében a felperes önhibáját azonban a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróságtól eltérően értékelte. A közel felnőtt korú, megfelelő ítélőképességgel rendelkező felperesnek biztos és konkrét ismeretei voltak a veszélyhelyzetről, az álló, de indulásba hozható vonatokról és a magasfeszültségű áram jelenlétéről. Ehhez képest az áthaladásnak azt a leginkább ésszerűtlen módját választotta, hogy nem a vagonokat kerülte meg, hanem azok egyikén átmászva akart átjutni. A felperesnek ezt az ésszerűtlen döntését egybevetve azzal, hogy az alperes ennek következményeit miként háríthatta volna el, indokolttá tette, hogy az alperes kártérítő felelősségét a másodfokú bíróság az elsőfokú közbenső ítélettől eltérően, 50%-os mértékben állapítsa meg. A másodfokú bíróság ennek megfelelően az elsőfokú közbenső ítéletet közbenső ítéletével a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta. (Legf. Bír. Pf. III. 24.900/2002. sz.)