Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20608/2008/5. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 242. §, 301. §, 324. §, 326. §, 327. §] Bírók: Fülöp Györgyi, Puskás Péter, Sághy Mária

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25382/2007/8., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20608/2008/5.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

7.Pf.20.608/2008/5.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Fuchs Julia ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Dr. Szabó & Mater Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Gyula Mihály ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű, kiskorú II.rendű alperes neve (u.o.) II. rendű, III.rendű alperes neve (u.o.) III. rendű és a dr. Kanizsai-Nagy András ügyvéd által képviselt IV.rendű alperes neve (IV.rendű alperes címe) IV. rendű alperesek ellen tulajdonjog megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2008. január 17. napján kelt 22.P.25.382/2007/8. számú - a 2008. március 10. napján kelt 22.P.25.382/2007/10. szám alatti végzéssel kijavított - ítélete ellen az I-III. rendű alperesek részéről 9. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés, valamint a felperes részéről Pf/2. sorszám alatt előterjesztett csatlakozó fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és az I-III. rendű alpereseket egyetemlegesen kötelezi 4.400.000 (Négymillió-négyszázezer) forint megfizetésére azzal, hogy a tartozásért az I-II. rendű alperesek a saját vagyonukkal ... hagyatékából rájuk eső rész erejéig, míg a III. rendű alperes a ...val fennállt házasságából eredő házastársi közös vagyonból reá eső rész erejéig felel.

A le nem rótt 738.000 (Hétszázharmincnyolcezer) forint kereseti illetékből a III. rendű alperes 264.000 (Kettőszázhatvannégyezer) forintot, míg a felperes 474.000 (Négyszázhetvennégyezer) forintot köteles az államnak - felhívásra - megtéríteni.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi egyetemlegesen az I-III. rendű alpereseket, hogy fizessenek meg - 15 nap alatt - a felperesnek 110.000 (Egyszáztízezer) forint fellebbezési eljárási költséget.

Kötelezi a III. rendű alperest, hogy fizessen meg - felhívásra - az államnak 132.000 (Egyszázharminckettőezer) forint fellebbezési eljárási illetéket, valamint 12.000 (Tizenkettőezer) forint csatlakozó fellebbezési illetéket; 132.000 (Egyszázharminckettőezer) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam visel.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A ... hrsz. alatti lakásingatlant a felperes leánya, ... az 1997. június 8-án kelt adásvételi szerződéssel vásárolta meg a felperes által részére átadott 4.400.000 forintból. 1997. november 28-án a felperes és a leánya megállapodtak abban, a felperes leánya a vételárnak megfelelő összeget ettől az időponttól számított két éven belül visszafizeti. Ugyanezen időtartamra a felperes vételi jogot szerzett a megvásárolt ingatlanon arra az esetre, ha a 4.400.000 forint két éven belül nem kerül egészében visszafizetésre. A pénz visszafizetése elmaradt, ... 2002. március 20-án elhunyt, örökösei egymás közt egyenlő arányban gyermekei, az I-II. rendű alperesek, míg volt házastársa a III. rendű alperes özvegyi jogot örökölt, de egyezségük szerint a lakás fele része - házastársi vagyonközösség jogcímén - a III. rendű alperest illette, ezért annak 1/4-1/4 tulajdoni hányada került az I-II. rendű alperesek tulajdonába, a III. rendű alperes özvegyi jogával terhelten. Az ingatlant az I-III. rendű alperesek 2006. június 29-én 12.300.000 forintért eladták a IV. rendű alperesnek.

A felperes pontosított keresetében elsődlegesen kérte az ingatlanra tulajdonjoga megállapítását, és annak földhivatali bejegyzését arra hivatkozva, hogy a vételárat teljes egészében ő fizette, ezt leánya, a vevő el is ismerte, és részére vételi jogot biztosított. Jogosultságával nem élt, de ez csak azt jelenti, hogy egyoldalú nyilatkozattal igényét már nem érvényesítheti, viszont peres eljárásban tulajdonjoga megállapítható. Jogalapként a Ptk. 375. §-ának (1) bekezdését jelölte meg. Kérte annak megállapítását, hogy az I-III. rendű alperesek és a IV. rendű alperes által megkötött szerződés vele szemben a Ptk. 203. § (1) bekezdése alapján hatálytalan.

Másodlagosan a Ptk. 361. § (1) és (2) bekezdésének b) pontja alapján jogalap nélküli gazdagodásként kérte, az ingatlan teljes értékének a megtérítésére kötelezni az I-IV. rendű alpereseket. Utalt arra, hogy a III. rendű alperes rosszhiszemű volt, mert a lakás tulajdonjoga rendezése érdekében nem járt el, majd a saját részére igényelt az ingatlanból tulajdoni hányadot, míg a IV. rendű alperes tudott a felperes igényérvényesítéséről, mégis megvásárolta az ingatlant.

Harmadlagosan a Ptk. 242. § (2) bekezdése alapján kérte kötelezni az I-III. rendű alpereseket 4.400.000 forint tőke, továbbá a jogalap nélküli gazdagodással elért vagyoni érték megfizetésére, amely a korábbi vételár és az eladáskori 12.000.000 forintos ár különbözete. Amennyiben ezen igénye nem alapos, kérte kötelezni egyetemlegesen az I-III. rendű alpereseket a 4.400.000 forint után 1997. június 8-ától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamatai megfizetésére. Keresetét kiegészítette azzal, hogy kérte a IV. rendű alperes kötelezését az ingatlan 15 napon belüli birtokba bocsátására, és kérte az alperesek perköltségekben való marasztalását. A IV. rendű alperes kötelezését a Ptk. 203. § (1) bekezdésére és 238. § (2) bekezdésére alapította.

Az I-III. rendű alperesek az elsődleges és másodlagos kereseti kérelem elutasítását kérték. Előadták, hogy az ingatlan vevője jogelődjük volt, akinek tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték, az utána lefolytatott hagyatéki eljárás során szereztek azon tulajdonjogot, majd azt a IV. rendű alperes az ingatlan-nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében vásárolta meg. A felperes opciós jogával nem élt, az ingatlan nem került tulajdonába. Jogalap nélküli gazdagodás iránti igénye sem lehet alapos, mert nem lett az ingatlan tulajdonosa, így annak értékével nem gazdagodhat. A harmadlagos kereseti követelésből a III. rendű alperes 2.200.000 forint összegű kölcsönt, az I-II. rendű alperesek 2.200.000 forint hagyatéki hitelezői igényt elismertek azzal, hogy ők ezért a tartozásért a hagyaték tárgyaival, annak erejéig felelnek. Ezt meghaladóan a tőke és kamatkövetelés elutasítását kérték. A további tőkeösszeg a már kifejtettek értelmében nem illeti meg a felperest, míg a kamatkövetelés vonatkozásában előadták: a felperes és a jogelődjük által kötött szerződésről nem tudtak, azt hitték, hogy a pénz ajándék volt, ennek megfelelően került a jogelőd kizárólagos tulajdonába az ingatlan. A felperes a 2004. november 17-én kelt levelével hívta fel először őket a pénz visszatérítésére, ekkor szereztek tudomást minderről. A III. rendű alperes házastársa kötelezettségvállalásáról nem tudott, ahhoz nem is járult hozzá. A felperes ezért a szerződéskötéskor nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, és saját felróható magatartására, előnyök szerzése végett nem hivatkozhat. A lejárati határidőben a felperes nem követelte vissza a pénzt, ráutaló magatartással a szerződést módosították, új időpontot nem jelöltek meg, ezért lejárttá csak a 2004. november 17-ei felhívással tette. A kölcsön visszafizetését ekkor az I-III. rendű alperesek azonnal vállalták, de a felperes tudta, hogy arra csak az ingatlan eladásával lesz módjuk. A perre okot nem adtak, kérték ezért a felperes perköltségekben való marasztalását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!