Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.4.168 A rendes felmondás olyan írásbeli nyilatkozat, mely annak közlésével hatályosul. A munkáltató azt egyoldalúan nem vonhatja vissza, hanem csak a munkavállaló hozzájárulásával. A később közölt újabb rendes felmondáshoz joghatás nem fűződhet, miután a munkaviszonyt csak egy ízben lehet rendes felmondással jogszerűen megszüntetni [Mt. 6. § (4) bek., 87. § (2) bek., 90. § (1) bek. a) pont].

A felperes a módosított keresetében a munkaviszonya 1999. december 21-én kelt, és létszámcsökkentéssel indokolt rendes felmondással való megszüntetése jogellenességének megállapítását kérte, és az alperesnek a jogellenesség jogkövetkezményeként tíz havi átlagkeresetben való marasztalását.

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét.

A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a felperes, aki a perbeli rendes felmondás közlésekor keresőképtelen volt, 2000. január közepén azzal kereste meg az alperes munkaügyi előadóját, hogy elhelyezkedése miatt szüksége van a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos iratokra. A bíróság megállapítása szerint a felmondási tilalomba ütköző volta miatt az 1999. december 21-én kelt rendes felmondást a felek érvénytelennek tekintették, és másik munkaviszony létesítése érdekében a felperes kezdeményezte új felmondás kiadását. Ezért az 1999. december 21-én kelt rendes felmondást az alperes a felperes "tevékeny közreműködésével" visszavonta, és 2000. január 3-ai keltezéssel - a keresőképtelenség lejártával - a korábbival azonos indokkal új felmondást adott ki. A felperes a felmondást és az ennek megfelelően kiállított igazolásokat minden további nélkül átvette, az átvételt aláírásával igazolta.

A munkaügyi bíróság e tényállásból arra következtetett, hogy az alperes az 1999. december 21-ei felmondást a felperes kezdeményezésére jogszerűen visszavonta, és a felperes kérésére egy új felmondást adott ki, amit a felperes a perben nem támadott, ezért a keresete nem megalapozott.

A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta, mert helytállónak találta a megállapított tényállásból levont jogi következtetést. Kiemelte, hogy a felperes a perben a második felmondás átvételének körülményeire ellentmondásos nyilatkozatot tett, és a per adatai kétségessé teszik az előadását az 1999. december 21-én kelt rendes felmondás visszavonásához való hozzájárulása hiányáról. Az elsőfokú bíróság az alperes alkalmazottjának tanúvallomását helytállóan értékelte. Eszerint a felperes az új felmondás kiadását az elhelyezkedése miatt kérte, amit alátámaszt az a körülmény, hogy 2000. január 24-én új munkaviszonyt létesített, és ettől az időponttól svájci betanításban vett részt. A másodfokú bíróság a fellebbezési eljárásban a 2000. január 3-án kelt felmondás megtámadására irányuló keresetet a Pp. 247. §-ában előírt keresetváltoztatási tilalomra hivatkozással nem vizsgálta.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint a bizonyítékokból megállapítható, hogy a munkaviszonyát az 1999. december 21-én kelt rendes felmondás megszüntette, mert a jognyilatkozat visszavonására az Mt. 87. §-ának (2) bekezdése értelmében a felperes írásbeli hozzájárulásával kerülhetett volna sor. A felperes ilyen nyilatkozatot nem tett, ezért ennek a felmondásnak a jogszerűségét kellett volna a bíróságoknak vizsgálniuk. A felperes azt is sérelmezte, hogy a második felmondás kiadása körülményei tekintetében egyedül az alperes munkaügyi előadója nyilatkozatára alapították a bíróságok a ténymegállapításaikat, amiket a felperes vitatott. Érvelése szerint a felperesnek a második felmondás kiadása nem állt érdekében, mert az elhelyezkedési jogosultságát a munkaviszony megszűnésének időpontja nem érintette, a magatartása a felmondás visszavonásához való hozzájárulásként nem értelmezhető. A bíróságok továbbá elmulasztották beszerezni a felmondással, a keresőképtelenségre vonatkozó igazolásokkal kapcsolatos iratokat, amelyek a felperes állításait támasztották alá.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A munkaügyi bíróság helytállóan fejtette ki, hogy a felmondás olyan írásbeli nyilatkozat, amely annak közlésével hatályosul, és azt a munkáltató egyoldalúan nem, csak a munkavállaló hozzájárulásával vonhatja vissza [Mt. 6. § (4) bekezdése].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!