Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.2.58 Ha a megállapítási kereset valamilyen összegű tartozás fennállására, vagy fenn nem állására irányul, a pertárgy értékét a tartozás összegében kell meghatározni; ilyen esetben az eljárás tárgyának értéke megállapítható [Pp. 24. § (1) bekezdés; Itv. 39. § (3) bekezdés].

Az elsőfokú bíróság végzésével a felperes keresetlevelét idézés kibocsátása nélkül elutasította. Indokolása szerint a felperes a keresetlevelet hiányosan nyújtotta be, ezért 15 nap határidő tűzésével, elutasítás terhe mellett, felhívta őt egyebek mellett 670 455 Ft hiányzó illeték lerovására. A felperes e végzést 2004. január 21. napján átvette, a hiányt azonban azóta sem pótolta. Ezért a bíróság a Pp. 130. § (1) bekezdés pontjában meghatározott jogkövetkezményt alkalmazta.

A végzés ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, tartalma szerint annak megváltoztatása és az elsőfokú bíróságnak a per érdemi tárgyalására utasítása iránt. Azt sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a hiányzó eljárási illeték összegét. Keresetében ugyanis a Pp. 123. § szerint annak megállapítása iránt terjesztett elő kérelmet, hogy a felperesi társaságnak az alperessel szemben nem áll fenn tartozása. Ezért álláspontja szerint a perérték nem állapítható meg, tehát azt az Itv. 39. § (3) bekezdésében írt általános pertárgy érték alkalmazásával kellett meghatározni. Eszerint az eljárási illeték összege - 350 000 Ft illetékalap figyelembevételével - 21 000 Ft. Az elsőfokú bíróság az illeték számításának alapját azonban 11 524 247 Ft-ban állapította meg, ennek alapján felperest 670 455 Ft illeték megfizetésére hívta fel. Az elsőfokú bíróság a Pp. 26. §-ára hivatkozott, miszerint ha a felperes által megjelölt pertárgyérték a köztudomással vagy a bíróság hivatalos tudomásával ellenkezik, vagy egyébként valószínűtlen, úgyszintén ha az alperes vitássá teszi, a per tárgyának értékét a bíróság határozza meg. A felperes megítélése szerint sem a köztudomással, sem a bíróság hivatalos tudomásával nem ellenkezik az általuk megjelölt pertárgyérték, nem valószínűtlen és azt az alperes sem tette vitássá.

Az alperes a fellebbezésre észrevételt nem tett.

A Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy a fellebbezés nem alapos.

Az Itv. 39. § (1) bekezdése értelmében a polgári peres és nemperes eljárásban az illeték alapja - ha törvény másként nem rendelkezik - az eljárás tárgyának az eljárás megindításakor fennálló értéke, jogorvoslati eljárásban pedig a vitássá tett követelés vagy követelésrész értéke.

A Pp. 24. § (1) bekezdése pedig akként rendelkezik, hogy a pertárgy értékének megállapításánál a keresettel érvényesített követelés vagy más jog értéke irányadó.

Az Itv. 42. § (1) bekezdése a) pontja értelmében a 39-41. §-ban meghatározott illetékalap után - ha e törvény másként nem rendelkezik - az illeték mértéke: peres eljárásban 6%, de legalább 7000 Ft, legfeljebb 900 000 Ft.

A Legfelsőbb Bíróság korábban meghozott jogerős ítéletével 11 524 247 Ft tőkének és járulékainak a megfizetésére kötelezte a felperest. A felperes 2003. december 11. napján előterjesztett keresetlevelében annak megállapítását kérte, hogy e kötelezettségének hiánytalanul eleget tett és ezért az alperesnek vele szemben további jogos követelése nincs. Előadta, hogy az alperes a teljesítés ellenére, a jogerős marasztalást meghaladó összegű követelést támasztott vele szemben és végrehajtási eljárást helyezett kilátásba. Keresetlevelén 21 000 Ft illetéket lerótt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!