Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.30595/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 5. §, 7. §, 8. §, 19. §, 20. §] Bíró: Bogdányné dr. Magyar Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.30595/2009/5.*, Kúria Kfv.37696/2009/5. (BH+ 2010.11.511)

***********

Fővárosi Bíróság

8.K. 30.595/2009/5.

a magyar köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a Dr. Földi Helga ügyvéd és Dr. Mancsiczky László ügyvéd (cím.) által képviselt felperes (cím.) , Dr. Furmann Imreelnökhelyettes által képviselt Egyenlő Bánásmód Hatóság (cím hivatkozási szám: EBH/326/2/2009) alperes ellen, - közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, mely perbe a Fodor Ágneselnök által képviselt alperesi beavatkozó(cím.) az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott, - meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy a tárgyi illeték-feljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500,- (Tizenhatezer-ötszáz) Ft kereseti illetéket az APEH Közép-Magyarországi Regionális Igazgatósága külön felhívására az államnak fizessen meg.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 15.000,- (Tizenötezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

indokolás:

Az alperesi beavatkozó, mint közérdekű igényérvényesítésre jogosult kérelemmel fordult az alperesi hatósághoz 2008. március 7-én az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt a felperes eljárásával szemben. A beavatkozó 2007. év IV. negyedévében dolgozta ki a "gyógyszerlexikon" projektjét a látássérültek betegtájékoztatókhoz való egyenlő esélyű hozzáférése érdekében. a betegtájékoztatók megfelelő formátumát illetően látássérülteket kérdeztek meg, melyek többsége a Braille nagyított betűs megoldást választotta elfogadhatónak, a fiatalok körében a számítógép, az Internet volt a domináns információszerzési forma. Figyelemmel a tagság további javaslataira, úgy döntöttek, hogy mivel a látássérültek több, mint 90%-a a Braille nagyított betűs és az elektronikus változatot képes használni, e tekintetben kérték a gyógyszergyártók és forgalmazók együttműködését, valamint egy közösségi oldal kialakítását határozták el. A terv szerint a felmerülő egyedi, kis számban előforduló igényeket saját hatáskörben a projekt bevételeiből teljesítik. A beavatkozó azt vállalta, hogy a beérkező igényt követően 24 órán belül postára adja a papíralapú betegtájékoztató füzetet. A füzetek számát 85 ezer látássérültre kalkulálták, 1%-ban határozták meg a szükséges betegtájékoztatók számát, azonban mivel nem voltak tapasztalataik az igényekre vonatkozóan, úgy döntöttek, hogy 100-100 db betegtájékoztatóval a kezdeti igényeket ki tudják elégíteni.

Az alperesi beavatkozó 2008. január 18-án 47 gyógyszer betegtájékoztatójának 2008. február 15-éig történő megküldését kérte a felperestől Braille-írású és nagyított betűs változatban 100 példányban, továbbá elektronikusan, hivatkozással az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerek címkéjéről és betegtájékoztatóról szóló 30/2005. (VIII. 2.) EüM rendeletben (R) foglaltakra. Az alperesi beavatkozó, kérelmező sérelmezte, hogy a felperes semmilyen formában nem küldte meg a kért betegtájékoztatókat, ezért kérte, hogy a hatóság állapítsa meg, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, rendelje el a jogsértő állapot megszüntetését, és tiltsa meg a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását.

A felperes 2008. március 3-án kelt levelében tájékoztatta a kérelmező beavatkozót, hogy a kért betegtájékoztatót a felperes által forgalmazott termékek esetében nem áll módjában átadni, mivel a hozzátartozó szakmai információ kiszolgáltatása jogszabály által szabályozott úton valósulhat csak meg, a jogszabály nem ad lehetőséget a szervezet számára történő rendelkezésre bocsátásra. Rögzítette, hogy a felperesi cég csak a jogszabályokban lefektetett módon kiszolgáltatott gyógyszerért és a vele egyidejűleg átadott betegtájékoztatóért vállal felelősséget. Felajánlotta, hogy amennyiben konkrét betegnek az éppen alkalmazott gyógyszerre vonatkozó, Braille-írással elkészített betegtájékoztatóra merül fel igénye, úgy azt a beavatkozó kérésére elkészíti, és eljuttatja a megjelölt gyógyszerkiszolgáltató helynek a gyógyszer kiszolgáltatása céljából. Álláspontja szerint a személyes segítség felajánlása megfelel a fogyatékossággal élőkkel szemben tanúsítandó emberi magatartás követelményének, és nincs olyan jogszabályi kötelezettség, amit megszegett volna.

A hatósági eljárás megindulását követően a felperes írásbeli védekezését kiegészítve előadta, hogy együtt kíván működni a beavatkozóval, nem zárkózik el a tárgyalásoktól. Előadta, hogy rá nem terjed ki az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebtv) hatálya, mivel nem minősül egészségügyi szolgáltatónak. Álláspontja szerint a betegek érdek-képviseleti szervei adott gyógyszer esetében a gyógyszerészeti államigazgatási szervnél, de mindenképpen a betegtájékoztató engedélyezése során jogosultak igényüket jelezni. A kérések előterjesztésére az országos szervezeteken keresztül, országos szinten összehangolva van lehetőség. Utólag, két-három évvel az engedélyezési eljárás lezárása után ilyen kérelem előterjesztésnek közvetlenül a forgalomba hozatali engedély jogosultjánál nincs helye. Jogszabály nem ad arra lehetőséget, és nem ír elő olyan kötelezettséget a forgalomba hozatali engedély jogosultjai számára, hogy egy nem országos érdek-képviseleti szerv kérésére minden gyógyszerre, az általuk kért példányszámban, az igény mértékének igazolása nélkül kerüljön sor különböző betegtájékoztató-változatok sokszorosítására, és terjesztésére úgy, hogy annak tartalma a változtatástól nem védhető. Az OGYI közhiteles, bárki számára hozzáférhető nyilvántartást vezet a forgalomba hozatali engedélyekről, beleértve a betegtájékoztató tartalmát is, a honlapján, melynek vakbarát változata is van, minden fontos adat elérhető. A felperes kérte az R. 2.§. (7) bekezdésében előírtak figyelembevételét. A forgalomba hozatali engedély kiadása előtt az OGYI ellenőrzi, hogy a benyújtott véglegmintán a felirat Braille-írással is feltüntetésre került, mely rendelkezéseknek a felperes álláspontja szerint eleget tesz. A felperes kérte továbbá figyelembe venni a védekezéséhez becsatolt, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének 2008. márciusi közleményének tartalmát is. Indítványozta tovább személy1, a szövetség elnökének tanúkénti meghallgatását. A tanú a 2008. július 9-én tartott tárgyaláson úgy vallott, hogy a szövetségnek elegendő, ha az érintett gyógyszergyártók és -forgalmazók elektronikus formában rendelkezésükre bocsátják a betegtájékoztatókat, ők ugyanis az ilyen irányú megkeresés esetében az érintett látássérült rendelkezésére tudják bocsátani a Braille-írású, illetve nagybetűs változatot.

Előadta, hogy két fő kérte tőlük a betegtájékoztatók Braille-formátumban történő rendelkezésre bocsátását, konkrétan nem érkezett igény egyéb formátumú betegtájékoztatókra, viszont a tagság részéről olyan visszajelzéseket hallott, hogy sokkal jobban használható számukra a telefonos bemondás alapján történő tájékoztatás, ez ugyanis mindenki számára hozzáférhető, azok számára is, akik a Braille-írást már nem tudják megtanulni. Hangsúlyozta, hogy a szövetség is fontosnak tartja a Braille betegtájékoztatók rendelkezésre bocsátását, de csak olyan nagyságrendben, amelyre vonatkozóan a látássérültek konkrét igényt terjesztenek elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!