A Kúria Kfv.37088/2023/2. számú határozata továbbképzéssel kapcsolatos ügyben indult közigazgatási jogvita tárgyában. [2017. évi I. törvény (Kp.) 118. § (1) bek.] Bírók: Farkas Katalin, Gyurán Ildikó, Sperka Kálmán, Sugár Tamás
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
v é g z é s e
Az ügy száma: Kfv.III.37.088/2023/2.
A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Gyurán Ildikó előadó bíró, Dr. Farkas Katalin bíró, Dr. Sugár Tamás bíró, Dr. Bérces Nóra bíró
A felperes: felperes1 (cím1.)
A felperes képviselője: Berczi Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Berczi Norbert; cím2.)
Az alperes: Pest Vármegyei Kormányhivatal (1052 Budapest, Városháza utca 7.)
Az alperes képviselője: dr. Czigány Eszter kamarai jogtanácsos
A per tárgya: továbbképzéssel kapcsolatos ügyben indult közigazgatási jogvita
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: az alperes, 26. sorszám alatt
Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: a Budapest Környéki Törvényszék 2022. november 24-én kelt 18.K.702.112/2021/25. számú ítélete
Rendelkező rész
A Kúria az alperes felülvizsgálati kérelmének befogadását megtagadja.
A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 6.§ (1) bekezdése, valamint a 7.§ (1) bekezdése alapján az alperes a felperest az szám nyilvántartási számon 2020. október 13. napján jegyezte be a felnőttképzési szakértők nyilvántartásába. A felperes a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalnál a felnőttképzési szakértők és felnőttképzési programszakértők továbbképzése keretében 2020. november 2-án elvégezte a programszakértő szakterület elnevezésű képzést, majd 2020. november 12-én az igazgatás szakterület elnevezésű képzést.
[2] A Pest Megyei Kormányhivatal a 2021. szeptember 1-jén kelt PE/SZF/06776-1/2021.számú határozatával a felperes felnőttképzési szakértői tevékenységének folytatását megtiltotta, egyben törölte a felnőttképzési szakértői nyilvántartásból. Indokolásában kifejtette, hogy a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II.7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 15.§ (1) bekezdése szerint a felperesnek szakértői továbbképzési kötelezettsége keletkezett. A felnőttképzési szakértő első alkalommal a felnőttképzési szakértők nyilvántartásába történő felvételétől számított 6 hónapon belül, ezt követően kétévenként köteles továbbképzésen részt venni és eredményes vizsgát tenni. A Vhr. 37/A. §-a értelmében a 2020. december 31-éig nyilvántartásba vett felnőttképzési szakértő a Vhr. 15. § (1) bekezdése szerinti továbbképzési kötelezettségét első alkalommal 2021. június 30-áig teljesítheti. Az alperes a továbbképzési kötelezettség teljesítéséről, annak lebonyolításáról, valamint a továbbképzésre jelentkezés módjáról 2021. május 14-én tájékoztatta a felperest, és egyben felhívta a jogszabályban előírt kötelezettségének teljesítésére. Ellenben a felperes a Vhr. 37/A. §-ában előírt 2021. június 30. határidőig a jogszabályban előírt továbbképzési kötelezettségének nem tett eleget. A Vhr. 17. § b) pontja szerint a felnőttképzési államigazgatási szerv a felnőttképzési szakértőt törölte a szakértői nyilvántartásából, a felnőttképzési szakértői tevékenység folytatását az Fktv. 8. § (2) bekezdése alapján megtiltotta.
[3] A felperes keresetet terjesztett elő, amelyben az alperesi határozat megsemmisítését, valamint a felnőttképzési szakértői nyilvántartásba való visszajegyzésére való kötelezését kérte.
Az elsőfokú ítélet
[4] A törvényszék ítéletével az alperes PE/SZF/06776-1/2021. számú határozatát megsemmisítette és a felperest a felnőttképzési szakértői nyilvántartásba visszajegyezte.
[5] Kiemelte, hogy az alperes a felperest az szám nyilvántartási számon 2020. október 13-án jegyezte be a felnőttképzési szakértői nyilvántartásba. A Vhr. 37/A. §-a értelmében a 2020. december 31-éig nyilvántartásba vett felnőttképzési szakértő a Vhr. 15. § (1) bekezdése szerinti továbbképzési kötelezettségét első alkalommal 2021. június 30-áig teljesítheti. A felperes a jogszabály által meghatározott határidőben a képzési kötelezettségének a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalnál a felnőttképzési szakértők és felnőttképzési programszakértők továbbképzése keretében eleget tett, először 2020. november 2-án elvégezte a programszakértő szakterület elnevezésű képzést, majd 2020. november 12-én az igazgatás szakterület elnevezésű képzést.
[6] Hangsúlyozta, hogy a Vhr. 15. § (1) bekezdése szabályozza a továbbképzési kötelezettség gyakoriságát. A Vhr. határozott különbséget tesz a nyilvántartásba vételt követő első alkalom és az ezt követő továbbképzések kötött. A Vhr. 15. § (1) bekezdése szerint a felnőttképzési szakértő első alkalommal a felnőttképzési szakértők nyilvántartásába történő felvételétől számított hat hónapon belül, ezt követően kétévenként köteles továbbképzésen részt venni és eredményes vizsgát tenni. A továbbképzési és vizsgakötelezettség gyakoriságán a jogalkotó nem változtatott.
[7] A Vhr. 37/A. § lehetőségként biztosította a felnőttképzési szakértőknek, hogy a továbbképzési kötelezettségüket első alkalommal 2021. június 30. napjáig teljesítsék. A Vhr. azt nem mondta ki, hogy a már teljesített kötelezettséget meg kell ismételni, továbbá a jogalkotó nem vonta el a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal már gyakorolt vizsgaszervezési jogkörét sem.
[8] A fentiekre tekintettel a törvényszék az alperes határozatát jogszabálysértés miatt megsemmisítette.
A felülvizsgálati kérelem
[9] Az ítélettel szemben jogszabálysértésre hivatkozással az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet kérve annak hatályon kívül helyezését az alperesi határozat egyidejű helybenhagyásával.
[10] A felülvizsgálati kérelem befogadása körében a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 118. § (1) bekezdés a) pont ad) alpontjára hivatkozott.
[11] Kifejtette, hogy a jogerős ítélet sérti a Kp. 2.§ (1) és (4) bekezdésében, az Fktv. 30.§ (3) bekezdésében, valamint a Vhr. 15.§-ában és a 37.§ (1) bekezdésében foglaltakat.
[12] Érvelése szerint az Fktv. hivatkozott rendelkezései 2020. január 1-jén léptek hatályba, a Vhr. az alperes hatáskörét 2020. február 15-ei hatállyal állapította meg, amelynek 2.§-a akként rendelkezik, hogy a felnőttképzési szakértők továbbképzését és vizsgáját az alperes szervezi. Az alperes a Covid járvány miatt elrendelt korlátozó intézkedések feloldását követően intézkedett a felnőttképzési szakértők továbbképzésének megszervezéséről, így 2021. május 14-én a felnőttképzési szakértők részére tájékoztatást küldtek. A felperes ezt követően nem jelentkezett be a szakértői továbbképzésre, azon nem vett részt, sikeres vizsgát sem tett, így az alperes az Fktv. 8.§ (2) bekezdés a) pontja alapján törölte a nyilvántartásból.
[13] A törvényszék ítélete jogsértő tekintettel arra, hogy a Vhr. 37.§ (1) bekezdésében és az Fktv. 30.§ (3) bekezdésében foglaltak alkalmazásával olyan jogszabályhelyekre alapozva hozta meg a döntését, amelyek a kifutó OKJ-s képzésekre és nem a felnőttképzési szakértők továbbképzésére és vizsgáztatására vonatkoznak.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!