Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20192/2017/8. számú határozata személyiségi jog tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 81. §, 237. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 28. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Menyhárdné dr. Sarmon Hedvig, Vass Mária

Győri Ítélőtábla

Pf.III.20.192/2017/8. szám

A Győri Ítélőtábla a felperesnek a Tóth Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen személyiségi jog védelme iránt indított perében a Veszprémi Törvényszék 2017. április 5. napján kelt 7.P.20.398/2016/24/I. számú ítélete ellen az alperes által 25. és a felperes által Pf.3. és 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú ítélet megfellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

A le nem rótt 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A fellebbezés szempontjából irányadó elsőfokú ítélet tényállása szerint a felperes az alperesi büntetés-végrehajtási intézetben volt előzetes letartóztatásban 2014. december 23. napjától 2016. március 29. napjáig.

A fenti időszakban az alperesi intézet telítettsége 130-140%-os volt, három és nyolc személyes zárkák voltak rendszeresítve. A háromszemélyes zárka alapterülete 10,35 m2, a nyolcszemélyes zárka alapterülete 21,65 m2 volt. A zárkák berendezési tárgyakkal csökkentett 1 főre jutó hasznos alapterülete teljes létszám esetén 0,8 m2 volt. Minden zárkában ajtóval leválasztott WC volt.

A felperes a fogvatartása során 264 napot töltött olyan zárkában, amelyben az egy főre jutó nettó mozgástér nem érte el a 3 m2-t. Az előzetes letartóztatás végrehajtása során a zárkaajtók napközben zárva voltak, az alperes napi egy óra szabad levegőn tartózkodást biztosított a felperesnek.

2014. december és 2016. október között az alperes öt alkalommal állította elő a felperest a Tapolcai Járásbíróságon. A szállítás előtt a felperes kezét megbilincselték és egy 15-20 cm hosszúságú lánccal az övéhez rögzítették. Az alperes a rabszállító busz ráccsal leválasztott utasterében, a jármű oldalfala mentén elhelyezett, lecsavarozott padon ülve szállította a felperest úgy, hogy a járműben sem kapaszkodó, sem biztonsági öv nem volt. Az utastér első részében a bv. őrök a menetiránynak háttal, autósülésben foglaltak helyet.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes az emberi méltósághoz és az egészséghez fűződő személyiségi jogát megsértette, és összesen 10.300.000,- Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A sérelemdíj iránti igénye az alábbi tételekből tevődött össze:

A zsúfolt elhelyezés, a zárka ablakok kritikus szigetelése, a tisztálkodási lehetőség (2015. elejéig heti egy, majd heti két alkalom), valamint az élelmezés elégtelensége (penészes kenyér) miatti 17 kg fogyás, továbbá a felperes kapcsolattartásának akadályozása miatt összesen 1.300.000,- Ft.

A felperes az alábbi kártérítési igényeket érvényesítette: látásromlás 4 millió forint, a poloskacsípés 500.000 forint, körömgomba fertőzés 700.000 forint, a használt és kérelemre sem kicserélt pokróc miatt 300.000 forint , 2016. október 18-án asztali beszélő helyett csak "plexites" beszélő lehetősége volt biztosított, ezért a felperes a gyermekeivel nem tudott találkozni 1 millió forint, 2014. december és 2016. október közötti öt szállítás alkalmával elszenvedett sérelmek 1.500.000 forint, míg a 2016. október 20-án bekövetkezett megalázó motozás miatt 1 millió forint sérelemdíjat követelt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta a büntetés-végrehajtási intézet perbeli időszakban fennálló zsúfoltságát, kimentésként arra hivatkozott, hogy befogadási kötelezettség terheli, s a börtönviszonyok objektív körülményeiért nem felel. Álláspontja szerint a 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet 12.§-a megtagadási ok hiányában felhatalmazza az alperest, hogy a fogvatartottakat zsúfoltság esetén is befogadja. Ez a jogszabályi engedély az alperes magatartásának jogellenességét és felelősségét kizárja.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes a felperes fogva tartása során a megfelelő mozgástér biztosításának elmulasztásával, szállítása során a biztonságos szállítási körülmények elmulasztásával megsértette a felperes emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperes részére 500.000 forint sérelemdíjat. Ezt meghaladóan felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperes részére 127.000 forint perköltséget. Megállapította, hogy az eljárás során feljegyzett kereseti eljárási illetéket az állam viseli.

A határozata indokolásában kifejtette, hogy a felperes kereseti kérelmét az Alaptörvény I., II. és III. cikke, 2013. évi V. törvény (Ptk.) személyiségvédelemi rendelkezései és a személyiségi jogok büntetés-végrehajtási jogviszonyból adódó korlátozott érvényesülését figyelembe véve bírálta el.

Kiemelte, amennyiben a végrehajtásért felelős szerv a szabadságvesztés végrehajtás szabályait - 2014. december 31-ig hatályos 1979. évi 11. tvr. (Bv.tvr.) és a 13/1996 (XII. 23.) IM rendelet, valamint a 2015. január 1. napjától hatályos 2013. évi CCXL. törvény (Bv.tv.) és a 16/2014. (XII.19.) IM rendelet (Bvtv. Vhr.) - betartja, az alapjogok és személyiségi jogok sérelme nem valósul meg, mivel a részletrendelkezések megsértése nem feltétlenül valósít meg személyiségi jogsértést. A fogvatartás összes körülménye alapján dönthető el, hogy az alperes aránytalan jogkorlátozással, azaz az adott cél eléréséhez szükségesnél súlyosabb eszközök alkalmazásával hajtotta-e végre a felperes előzetes letartóztatását.

A minimális mozgástér körében kifejtette, hogy a Bv.tvr. 46.§ (1) bekezdése szerint az elítélt részére előírt egészséges és kulturált elhelyezés biztosítandó, a 6/1996. (XII.12.) IM rendelet 239.§ (1) bekezdése szerint az előzetes letartóztatás során a zárkában elhelyezhető létszámot úgy kell meghatározni, hogy személyenként lehetőség szerint 10 m3 légtér és 4 m2 mozgástér jusson. A 16/2014. (XII.19.) IM rendelet 186.§ (1) bekezdése szerint a zárkában elhelyezhető létszámot úgy kell meghatározni, hogy személyenként 10 m3 légtér 4 m2 élettér jusson.

A fentiekből következően az alperes a per tárgyát képező időszakban mindvégig 4 m2 életteret volt köteles a felperesnek biztosítani azzal, hogy 2014. december 31. napjáig e jogszabályi kötelezettsége nem kategorikus, hanem "lehetőség szerinti" volt.

Rámutatott, hogy az Alkotmánybíróság 32/2014. (XI.3.) AB határozata 2015. március 31-i hatállyal megsemmisítette a 6/1996. (VII.12.) IM rendelet 137.§ (1) bekezdését. A határozat utalt az EJEB ítélkezési gyakorlatából levezethető mércére, a fogvatartottak minimális életterét 4 m2-ben meghatározó ajánlásra, s arra, hogy amennyiben a rendelkezésre álló élettér a 3 m2-t sem éri el, úgy az - az egyéb körülményektől függetlenül - olyan súlyos túlzsúfoltságnak minősül, amely önmagában a Római Egyezmény 3. Cikke sérelmét jelenti. A 3-4 m2 közötti személyes tér esetén jellemzően a fogvatartás egyéb körülményeinek együttes hatása sértheti az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!