Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.7.339 A versenytilalmi megállapodással összefüggő kockázat nem teszi lehetővé, hogy - a mentesítése érdekében - bármelyik fél utólag hivatkozzon a megállapodás megkötésénél számba venni elmulasztott körülményre [Mt. 3. § (4) bek., Ptk. 207. § (1) bek.].

A felperes a munkaviszonyának megszüntetésével összefüggésben az alperestől a szerződésben kikötött hathavi átlagkeresetének megfelelő egyszeri juttatás, annak kamatai megfizetése iránt indított keresetet.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Megállapította, hogy a felek 1997. október 20-án kötöttek munkaszerződést 1997. december 1. napjával kezdődő határozatlan időre. A munkaszerződés 90 napi próbaidőt írt elő, és úgy rendelkezett, hogy "a törvényes végkielégítésen túlmenően" a munkáltató vállalja, hogy a munkavállaló részére a munkaviszony megszüntetése vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén - kivéve, ha a munkaviszony munkáltatói rendkívüli felmondással vagy azonnali hatállyal a próbaidő alatt szűnik meg - egyszeri juttatásként a munkavállaló hathavi átlagkeresetének megfelelő összeget fizet. A munkavállaló az egyszeri juttatásra tekintettel ugyanakkor kötelezettséget vállal arra, hogy a munkaviszonyának megszüntetésétől számított egy évig nem folytat a munkáltató tevékenységi körébe eső vagy ahhoz hasonló tevékenységet. A felperes munkaviszonya az alperesnél a próbaidő elteltét követően 1998. március gén közölt felmondása alapján 1998. április 9-én megszűnt. Az alperes 1998. március 20-án felmentette a felperest az elhelyezkedési tilalom alól azzal, hogy ilyen módon hathavi átlagkeresetét nem áll módjában kifizetni.

E tényállás alapján a munkaügyi bíróság a felperesnek az egyszeri juttatás iránti keresetét elutasította azzal az indokolással, hogy e kikötés alapján az alperes korlátozhatta a felperes tevékenységét, de mentesíthette is a felperest e kötelezettsége alól, mely utóbbi esetben nem tartozott fizetési kötelezettséggel.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, és az alperest kötelezte, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 3 498 000 forintot, ennek 1998. április 9. napjától járó évi 20% kamatát, 120 000 forint perköltséget, valamint eljárási illetéket.

A másodfokú bíróság megállapítása szerint nem merült fel adat arra, hogy a felperes a munkaszerződésben vállalt kötelezettségét nem tartotta volna meg, ebből pedig következik, hogy az alperes a munkaszerződésben vállalt kötelezettségét teljesíteni köteles.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet a kereset elutasítása és a felperesnek költségben való marasztalása iránt. Kérelmének indokai szerint a versenytilalmi kikötés alapján ellenérték a munkavállalónak nyilvánvalóan csak szerződésszerű szolgáltatás fejében jár. Ez azonban nem valósulhatott meg, mert a felperes nem tudta volna veszélyeztetni az alperes jogos gazdasági érdekeit még abban az esetben sem, ha a munkaviszony megszűnését követően azonnal elhelyezkedik a konkurenciánál. Veszélyeztetett gazdasági érdek hiányában a versenytilalmi megállapodás a jogintézmény céljával ellentétes lenne, hiszen a szerződésszerű szolgáltatást nyújtani nem tudó felperesnek hathavi átlagkeresetet kellene "ellenértékként" kifizetni. Ezért a felek megállapodását úgy kell értelmezni, hogy a munkáltató ellenszolgáltatás fejében korlátozhatta a volt munkavállalója tevékenységét. Minderre tekintettel a jogerős ítélet a Ptk. 4. §-át és 312. §-át sérti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!