Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.5.224 I. A vevő önmagában azáltal még nem vált rosszhiszeművé, hogy elmulasztotta az eladó személyazonosságának a tisztázását [Ptk. 118. § (2) bek.].

II. A rendőrség nyomozási tevékenysége a közhatalom gyakorlását, olyan szervező-intézkedő eljárás folytatását jelenti, amely miatt kárfelelősségének megállapítása csak a Ptk. 349. §-ában szabályozott különös feltételek fennállása esetén lehetséges [Ptk. 348. § (1) bek., 349. §, 474. § (1) bek., Be. 16. § (2) bek.].

A felperes államigazgatási jogkörben okozott kár címén 397.371 forint megfizetésére kérte a rendőr-főkapitányság alperest kötelezni. Hivatkozása szerint azért károsodott, mert az alperes jogellenesen másnak adta ki a foglalás alól mentesített személygépkocsiját.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes nem szerezte meg a személygépkocsi tulajdonjogát, így nem is károsodott.

Az elsőfokú bíróság 360.994 forint és kamata megfizetésére kötelezte az alperest. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A megállapított tényállás szerint P. S. a Mazda 626 típusú személygépkocsiját a letartóztatása előtt megőrzés céljából a barátjára, Sz. Gy.-re bízta. A rá bízott gépjárművet Sz. Gy. 1993. januárjában 215.000 forintért U. I.-nek adta át, aki azon kisebb javítási munkákat végzett. Sz. Gy. egy blanketta-szerződést és egy meghatalmazást adott át U. I.-nek, amelyeken aláhamisította P. S. nevét. Ezek felhasználásával Sz. Gy. néhány nap múlva 300.000 forintért a személygépkocsit a felperesnek adta el, akinek a tulajdonjogát a forgalmi engedélybe a rendőrhatóság be is jegyezte. A P. S. feljelentésére indult nyomozás során a személygépkocsit 1993. március 17-én a felperesnél lefoglalták. A városi bíróság az 1994. október 25-én hozott ítéletével a gépkocsival kapcsolatos eljárása miatt Sz. Gy.-t egy rendbeli sikkasztás bűntettében és két rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében mondotta ki bűnösnek. Úgy rendelkezett, hogy a bűnjelként kezelt perbeli személygépkocsi lefoglalását meg kell szüntetni, és azt P. S.-nek kell kiadni. A nem jogerős ítélet alapján az alperes irányítása alá tartozó illetékes városi rendőrkapitányság 1995. január 26-án a személygépkocsit P. S.-nek adta ki. A cselekmény minősítését és a gépkocsi kiadását érintően az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség fellebbezett. A másodfokú büntetőbíróság az 1995. április 12-én hozott döntésével annyiban változtatta meg az elsőfokú ítéletet, hogy a személygépkocsit és annak forgalmi engedélyét a felperesnek rendelte kiadni. A forgalmi engedélyt a felperes a másodfokú tárgyaláson kapta meg a bíróságtól. Az ítéleti rendelkezést a megyei bíróság Gazdasági Hivatala - a gépkocsi korábbi kiadása miatt - nem tudta végrehajtani.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint U. I. a Ptk. 118. §-ának (2) bekezdése értelmében a személygépkocsi tulajdonosává vált, ebből következően a tőle ugyancsak jóhiszeműen és ellenérték fejében vásárló felperes is megszerezte annak tulajdonjogát. Az alperes jogellenes és felróható magatartása miatt ezért a felperes tulajdonosként károsodott, és ezáltal az alperes a kár megtérítésére köteles.

Az ítélet elleni fellebbezésében az alperes annak megváltoztatásával a felperes keresetének elutasítását kérte. A peradatokra hivatkozással állította, hogy a felperes nem volt tulajdonos, mert U. I.-tól csak mint közvetítőtől szerezte meg a gépkocsit. Rosszhiszeműnek is tekintendő, hiszen maga ismerte el azt a hibáját, hogy az eladótól nem kérte el a személyi igazolványát. Véleménye szerint az adott esetben a Ptk. 349. §-a nem is alkalmazható, mert a rendőrség nem államigazgatási, hanem büntetőeljárás keretében adta ki a lefoglalt gépkocsit.

A felperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!