Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Mf.20331/2016/4. számú határozata szolgálati viszony jogellenes megszüntetésének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 4. §, 24. §, 67. §, 78. §, 253. §, 1996. évi XLIII. törvény (Hszt.) 67. §, 68. §, 119. §, 120. §, 133. §] Bírók: Krátky Ákos, Németh Renáta, Sarudi Márta

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.757/2014/30., *Budapest Környéki Törvényszék Mf.20331/2016/4.*, Kúria Mfv.10039/2017/4., 3253/2018. (VII. 11.) AB végzés

***********

Budapest Környéki Törvényszék

mint másodfokú bíróság

8.Mf.20.331/2016/4.

A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság a által képviselt felperesnek - által képviselt alperes ellen szolgálati jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 10.M.757/2014. szám alatt megindított perében a Budapesten, 2015. december 11. napján meghozott 30. sorszámú ítélettel szemben a felperes részéről 31. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 (Harmincezer) forint másodfokú perköltséget.

A 191.200 (Egyszázkilencvenegyezer-kétszáz) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, kötelezte az alperes részére 90.000 forint perköltség megfizetésére, megállapította, hogy az illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes hivatásos szolgálati jogviszonya 1996. február 1. napjától állt fenn, 2008. április 1. napjával került az alperes hivatásos állományába, a szolgálati helyen járőrvezető beosztást töltött be. A felperes 1999-től vezetett szolgálati gépjárművet.

A vezetője a 2012. február 1. napján kelt határozatával, tankolási szabályok megsértése fegyelemsértés elkövetésének megalapozott gyanúja miatt, fegyelmi eljárást rendelt el a felperessel szemben. Egyidejűleg a fegyelmi eljárást felfüggesztette, mivel a cselekmény elbírálása olyan előzetes kérdéstől függ, amelynek eldöntése más hatóság hatáskörébe tartozik.

A 2013. február 5-én meghozott ítéletével a felperest mint I. rendű vádlottat folytatólagosan elkövetett szolgálati visszaélés vétsége miatt pénzbüntetésre és egy évre zászlósi rendfokozatba visszavetésre ítélte. Az ítélet indokolása szerint a vádlottak 2011. október 26-án és november 11-én tankoltak, melynek során a felperes a szolgálati gépkocsi hátsó üléssoránál elhelyezett, pontosan meg nem állapítható fajtájú edénybe tankolt néhány liter benzint, majd a nevére szóló üzemanyagkártyával a kitöltött teljes üzemanyag mennyiséget kifizette. A felperes a két alkalommal megszerzett ismeretlen, de szabálysértési értéket meg nem haladó mennyiségű benzint a rendőrkapitányságon nem adta le. A a 2014. január 29. napján meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű vádlott felperes vonatkozásában helybenhagyta.

A vezetője 2014. március 18-án elrendelte a fegyelmi eljárás folytatását, annak kivizsgálásával főhadnagyot bízta meg. A vizsgáló 2014. március 18-án értesítette a felperest, hogy fegyelmi eljárás alá vontként történő meghallgatásának időpontja 2014. március 24-én 10 óra. A felperes az értesítést még ezen a napon átvette. A vizsgáló 2014. március 21-én kelt hivatalos feljegyzése szerint a felperes meghallgatása 2014. március 24-ére került kitűzésre, azonban nevezett jelezte, hogy hamarabb meg tud jelenni, így meghallgatására 2014. március 21-én került sor. A szóbeli értesítésről a feljegyzést a felperessel a vizsgáló nem íratta alá, annak elfogadásáról a meghallgatási jegyzőkönyvben nem nyilatkoztatta. A vizsgáló a felperes meghallgatása előtt felhívta a figyelmét, hogy nem köteles az ügy érdemére nyilatkozatot tenni, illetőleg jogi képviselőt vehet igénybe. Felperes a meghallgatásakor előadta, hogy a terhére rótt cselekményt nem követte el, a rendőrségtől nem tulajdonított el üzemanyagot, a bírósági ítéletet feltételezésekre, elképzelésekre alapozták, a szolgálati gépjárműnél üzemanyag túlfogyasztás nem volt kimutatható. A szolgálati gépkocsik üzemeltetéséről avezetőjének 6/2012. (V. 23.) számú intézkedése rendelkezik, azt vele 2012. június 6-án ismertették, ezt megelőzően nem volt tudomása arról, hogyan és milyen módon van előírva a szolgálati gépkocsik tankolása. Felperes 2014. március 21-én a 2014. március 24-étől 28-áig tartó időszakra szabadságot kért, amelyet számára engedélyeztek.

Az alperes a 2014. április 11. napján kelt határozatában, tankolási szabályok megsértése fegyelemsértés elkövetése miatt, a felperest szolgálati jogviszony megszüntetése fenyítéssel sújtotta. A határozat indokolása tartalmazta, hogy a felperes ellen azért indult fegyelmi eljárás, mert 2011. október 26-én és november 11-én üzemanyagtöltő állomáson a szolgálati gépkocsiba történő üzemanyag tankolásakor nem a szabályoknak megfelelően hajtotta végre az üzemanyag vételezését. A akkori vezetője 2012. január 23-én feljelentést tett a A 2014. január 29-én meghozott jogerős ítéletével a felperest folytatólagosan elkövetett szolgálati visszaélés vétsége miatt pénzbüntetésre és egy évre a zászlósi rendfokozatba való visszavetésre ítélte. A fegyelmi eljárás során a felperes a terhére rótt fegyelemsértést nem ismerte el, úgy nyilatkozott, hogy nem tulajdonított el üzemanyagot a rendőrségtől, a bírósági ítéletet feltételezésekre, elképzelésekre alapozták. A fegyelmi eljárás során az ítéletben megállapítottak a továbbiakban nem vitathatók. Az eljárás alá vont személy a fegyelemsértést azzal a magatartásával követte el, hogy nemcsak a szolgálati gépkocsi üzemanyagtartályába tankolt, hanem külön edénybe is vételezett üzemanyagot, azonban a teljes tankolást a szolgálati gépjárműre kiállított üzemanyagkártyával fizette ki. Cselekményével megvalósította a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 11.§ (1) bekezdésébe ütköző és a Hszt. 68.§ (1) bekezdés b) pontja szerint minősülő tankolási szabályok megsértése fegyelemsértést. A határozat rögzítette, hogy az állományban eltöltött szolgálati idő alapján a felperes kellő mértékű tapasztalatot szerzett a szervezet működése vonatkozásában, előtte ismertek voltak a szervezeti célok. A fegyelmi jogkör gyakorlója figyelemmel volt a cselekmény tárgyi súlyára. E körben rögzítette, hogy a cselekmény rendkívüli mértékben demoralizáló hatással bírt és bír a szolgálati fegyelemre, jelentősen csökkentené a rendőrségbe, azon belül is a vetett közbizalmat, a munkatársak szakmai és erkölcsi tartását is jelentős mértékben erodálná, és sértette a rendőri hivatás etikai alapelveit is.

A vezetője a 2014. március 13-án meghozott határozatával a vezetőjének határozatát helybenhagyta és a felperes panaszát, mint alaptalant elutasította. A határozat indokolása szerint a lefolytatott eljárás során a körülmények, bizonyítékok feltárásra kerültek, az elsőfokú határozat érdemben megalapozott. A határozat tartalmazta, hogy a felperes cselekménye a rendőrségbe vetett közbizalmat veszélyeztette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!