32017D1255[1]

A Bizottság (EU) 2017/1255 végrehajtási határozata (2017. július 11.) a szervezetek EURES-taggá és -partnerré válásának engedélyezéséhez szükséges, a nemzeti rendszerek és eljárások leírására szolgáló formanyomtatványról (EGT-vonatkozású szöveg. )

A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1255 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2017. július 11.)

a szervezetek EURES-taggá és -partnerré válásának engedélyezésére létrehozott nemzeti rendszerek és eljárások leírására szolgáló formanyomtatványról

(EGT-vonatkozású szöveg)

1. cikk

Tárgy

Ez a határozat meghatározza azt a formanyomtatványt, amelyet a tagállamoknak az általuk az (EU) 2016/589 rendelet 11. cikkének (1) bekezdése alapján életbe léptetett, az EURES-tagok és -partnerek engedélyezésére szolgáló rendszer (nemzeti engedélyezési rendszer) leírásakor használniuk kell, továbbá megállapítja a formanyomtatvány módosítására vonatkozó eljárásokat és az engedélyezési rendszerekre vonatkozó információk más tagállamokkal történő megosztására szolgáló mechanizmusokat.

2. cikk

Általános elvek

(1) A tagállamok a 6. cikkben említett egységes formanyomtatvány alapján megosztják az engedélyezési rendszereikre vonatkozó információkat, és változások esetén frissítik azokat.

(2) Valamennyi tagállam gondoskodik arról, hogy engedélyezési rendszere kiterjedjen a következő feladatok ellátására:

a) az EURES-taggá vagy -partnerré válásra irányuló kérelmek feldolgozása és értékelése;

b) e kérelmek jóváhagyására vagy elutasítására, valamint az engedélyek visszavonására vonatkozó határozatok;

c) a b) pontban említett határozatokkal kapcsolatos panaszok kezelése és elbírálása, valamint az ilyen határozatok elleni jogorvoslati lehetőségek biztosítása;

d) annak nyomon követése, hogy az EURES-tagok és -partnerek megfelelnek-e a nemzeti engedélyezési rendszernek és az (EU) 2016/589 rendelet szerinti kötelezettségeknek.

(3) A tagállamok biztosítják a kérelmezők egyértelmű tájékoztatását a kérelmek kezelésének módjáról, különösen a más tagállamokkal folytatott, az engedélyezésre, a nyomon követésre és a visszavonásra vonatkozó döntésekkel kapcsolatos információcsere tekintetében.

3. cikk

A nemzeti koordinációs irodák szerepköre és felelőssége

Az (EU) 2016/589 rendelet 11. cikkének (6) bekezdése értelmében a nemzeti koordinációs irodák saját tagállamukban felelősek azért, hogy tájékoztassák az Európai Koordinációs Irodát a nemzeti engedélyezési rendszerről és annak alkalmazásáról, különösen az alábbiak révén:

a) tájékoztatás a nemzeti engedélyezési rendszerről, beleértve az összes alkalmazott kritériumot és követelményt, a 6. cikkben említett kitöltött formanyomtatvány benyújtásával, és szükség esetén annak aktualizálásával;

b) az Európai Koordinációs Iroda folyamatos tájékoztatása a nemzeti engedélyezési rendszerrel összhangban elfogadott EURES-tagokról és -partnerekről;

c) az Európai Koordinációs Iroda tájékoztatása az engedélyezésnek a követelmények be nem tartása miatt történő megtagadásáról, különös tekintettel az (EU) 2016/589 rendelet I. melléklete 1. szakaszának 1. pontjára;

d) az Európai Koordinációs Iroda tájékoztatása az EURES-tagok és -partnerek engedélyezésének visszavonásáról és annak indokairól.

4. cikk

Az Európai Koordinációs Iroda szerepköre és felelőssége

(1) Az Európai Koordinációs Iroda felelős a tagállamok közötti, a nemzeti engedélyezési rendszerekre és működésükre vonatkozó információcsere támogatásáért, különösen az alábbiak révén:

a) a nemzeti koordinációs irodák rendelkezésére álló külön rovat létrehozása és fenntartása az Extraneten lévő EURES-portálon:

i. a 6. cikkben említett formanyomtatvány és bármely, annak kitöltésére és benyújtására vonatkozó információ;

ii. valamennyi, a nemzeti koordinációs irodák által az engedélyezési rendszerekről és azok alkalmazásáról az (EU) 2016/589 rendeletnek és e határozatnak megfelelően nyújtott információ, szem előtt tartva az Európai Koordinációs Irodának azt a kötelezettségét, hogy az alkalmazásra vonatkozó információkat továbbítania kell a nemzeti koordinációs irodák részére az (EU) 2016/589 rendelet 11. cikke (6) és (7) bekezdésével összhangban;

iii. egy együttműködési terület létrehozása a nemzeti engedélyezési rendszerek kialakítására és működésére vonatkozó információk cseréjéhez;

a) minden olyan eszköz, képzés és támogatás biztosítása, amely az engedélyezési rendszerekkel kapcsolatos információcsere és kölcsönös tanulás elősegítéséhez szükséges;

b) a koordinációs csoport rendszeres tájékoztatása az információcsere működéséről, és szükség esetén javaslatok a formanyomtatvány és az eljárások módosítására.

(2) Az Európai Koordinációs Iroda az egyes nemzeti koordinációs irodákkal egyetértésben közzéteszi az EURES-portálon az EURES-tagok és -partnerek listáját.

5. cikk

A koordinációs csoport szerepköre és felelőssége

(1) A koordinációs csoport szorosan nyomon követi a nemzeti engedélyezési rendszerek működését, és fórumként szolgál a vélemények és a legjobb gyakorlatok cseréjéhez azok működésének javítása céljából.

(2) A koordinációs csoport évente egyszer felülvizsgálja e határozat alkalmazását; ez képezi a koordinációs csoport hozzájárulását a Bizottságnak az (EU) 2016/589 rendelet 33. és 35. cikke szerinti tevékenységi és utólagos értékelési jelentéseihez.

(3) Amennyiben a 4. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett, az Extraneten létrehozott rovatot, vagy bármely ahhoz kapcsolódó információt és dokumentációt módosítani kell vagy át kell dolgozni, az Európai Koordinációs Iroda az új változat elfogadása előtt az (EU) 2016/589 rendelet 14. cikkével összhangban konzultál a koordinációs csoporttal.

6. cikk

A formanyomtatvány

(1) A nemzeti koordinációs irodák a mellékletben található formanyomtatvány elektronikus változatát használják a nemzeti engedélyezési rendszerek, az alkalmazott kritériumok és követelmények, valamint a rendszerek működtetésére kijelölt szervek leírására.

(2) A kitöltött formanyomtatványt a nemzeti engedélyezési rendszer létrehozását követően haladéktalanul be kell nyújtani az Európai Koordinációs Irodához. Az így rendelkezésre bocsátott információk tekintetében bekövetkező változások esetén a nemzeti koordinációs irodának késedelem nélkül ki kell töltenie és be kell nyújtania a frissített információkat tartalmazó új formanyomtatványt.

7. cikk

Hatálybalépés

(1) Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

(2) Az Európai Koordinációs Iroda legkésőbb 2017. december 1-ig megosztja a nemzeti koordinációs irodákkal a mellékletben található formanyomtatvány elektronikus változatát, annak minden későbbi módosítását, valamint a többi vonatkozó iránymutatást tartalmazó dokumentumot az Extraneten lévő EURES-portálon.

MELLÉKLET

A nemzeti koordinációs irodák által alkalmazandó formanyomtatvány az EURES-taggá és -partnerré válás engedélyezésére létrehozott nemzeti rendszerrel és eljárással kapcsolatos információk benyújtására

E formanyomtatvány elektronikus változata és annak konszolidált, a későbbiekben módosított változatai az Extraneten lévő EURES-portálon lesznek hozzáférhetők a nemzeti koordinációs irodák számára.

I. JOGALAP

Hivatkozás a nemzeti jogszabályokra.

II. AZ EURES-TAGOK ÉS -PARTNEREK KIVÁLASZTÁSI ELJÁRÁSA

1. Módszer

a) Ismertesse az EURES-tagok és -partnerek kiválasztásához választott módszert:

i. Pályázati felhívás (nyílt, vagy egyes szervezeteket célzó. Utóbbi esetben mely szervezeteket célozza és miért?)

ii. Közbeszerzés

iii. Meghívásos eljárás (Ha igen, mely szervezetek számára és miért?)

iv. Egyéb

b) Fejtse ki, hogyan biztosítják a nyilvánosságot (például elektronikus úton közzétett értesítések révén?)

2. Az összeférhetetlenségek megelőzése

Fejtse ki az e határozat 2. cikkének (2) bekezdése szerinti összeférhetetlenségek megelőzésére irányuló intézkedéseket

3. Az engedélyezési eljárás megszervezése a határozathozatalig

a) A kérelmek feldolgozásáért és értékeléséért felelős szerv

b) A szerv feladatai

4. A határozathozatali eljárás/tájékoztatás harmadik felek számára

a) A jóváhagyó/elutasító határozatoknak a kérelmek értékelése alapján történő meghozataláért felelős szerv

b) A szerv feladatai

c) A kérelem benyújtása és a kérelmezőknek a kérelem jóváhagyásáról/elutasításáról történő tájékoztatása között eltelt időtartam

d) Fejtse ki, hogyan tájékoztatják a kérelmezőket kérelmük jóváhagyásáról/elutasításáról

e) Fejtse ki, hogyan kezelik a kiválasztott EURES-tagok és -partnerek nevének nyilvánosságra hozatalát az átláthatóság biztosítása érdekében

5. A jogszerű eljárás biztosítása

a) Felelős szerv

b) Fejtse ki, hogyan kezelik az engedélyezési rendszerrel kapcsolatos panaszokat

c) Az engedély megtagadását követően rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségek

6. Az engedély érvényességi ideje

Korlátozott-e az engedély érvényességi ideje? Ha igen, mennyi időre?

7. Újraengedélyezési eljárás

Fejtse ki az eljárást és annak ütemezését

8. Kérelmezési díj

Vannak-e a kérelmezőre háruló díjak? Ha igen, hogyan határozzák meg azokat?

III. AZ ENGEDÉLYEZÉS KRITÉRIUMAI

1. Az (EU) 2016/589 rendelet I. mellékletében meghatározott minimumkövetelmények alkalmazása.

2. Az esetleges nemzeti kritériumok és szükségességük okai az (EU) 2016/589 rendelet 11. cikkének (2) bekezdésében kitűzött célok szempontjából.

IV. NYOMON KÖVETÉS

1. Felelős szerv/szervek

2. Módszer (adatalapú, ellenőrzés és audit, szúrópróbaszerű ellenőrzések stb.)

3. Az ellenőrzések gyakorisága

4. Az EURES-tagok és -partnerek működésével kapcsolatos panaszok kezelése

5. Az engedélyezési rendszer keretében támasztott követelmények és az (EU) 2016/589 rendelet szerinti kötelezettségek nem teljesítésének következményei

V. AZ ENGEDÉLY VISSZAVONÁSÁRA IRÁNYULÓ ELJÁRÁS

1. Felelős szerv

2. A szerv feladatai

3. Ismertesse az ügykezelési eljárást és annak ütemezését

4. A visszavonás után rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségek

VI. AZ ENGEDÉLY VISSZAVONÁSÁNAK KRITÉRIUMAI

Kérjük, sorolja fel az engedély visszavonásának nemzeti kritériumait.

VII. AZ EURES-TAGOK ÉS PARTNEREK JEGYZÉKE

Az EURES-tagok és -partnerek jegyzékét mellékelni kell a formanyomtatvány Európai Koordinációs Irodához való benyújtásakor, és e jegyzéket naprakészen kell tartani.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32017D1255 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32017D1255&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02017D1255-20170712 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02017D1255-20170712&locale=hu

Tartalomjegyzék