A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40054/2008/4. számú határozata vállalkozói díjkövetelés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. §, 285. §, 296. §, 306. §, 307. §, 401. §, 403. §] Bírók: Felker László, Rózsa Éva, Rutkai Éva
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék G.40102/2004/87., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40054/2008/4.*, Kúria Pfv.21871/2008/4. (EH 2008.1876)
***********
Fővárosi Ítélőtábla
16.Gf.40.054/2008/4.
A Magyar Köztársaság nevében!
A Fővárosi Ítélőtábla az Oppenheim és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző dr. Kiss M. Tibor ügyvéd, 1053 Budapest, Károlyi M. u. 12.) által képviselt ..... felperesnek a Kálmán, Szilasi, Sárközy és Társasi Ügyvédi Iroda (ügyintéző dr. Kálmán János ügyvéd, 1126 Budapest, Tartsay Vilmos u. 3.) által képviselt ..... I. r. és a dr. Kovács Szabolcs ügyvéd (1065 Budapest, Nagymező u. 28.) által képviselt ..... II. r. alperes elleni vállalkozási díj megfizetése iránti perében a Fővárosi Bíróság 2007. október 18-án kelt 9.G.40.102/2004/87. számú ítélete ellen a felperes által előterjesztett fellebbezés folytán - nyilvános tárgyaláson - meghozta az alábbi
r é s z í t é l e t e t :
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének a II. r. alperesre vonatkozó rendelkezését helybenhagyja;
egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasítja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. r. alperesnek 3.282.230 (hárommillió-kétszáznyolcvankétezer-kétszázharminc) forint másodfokú perköltséget.
A hatályon kívül helyezett rész tekintetében a felperes másodfokú perköltségét 4.182.230 (négymillió-száznyolcvankétezer-kétszázharminc) forintban, az I. r. alperesét 3.282.230 (hárommillió-kétszáznyolcvankétezer-kétszázharminc) forintban állapítja meg.
A részítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
A II. r. alperes beruházásában ..... épülő .....-lakópark fővállalkozója I. r. alperes, mint megrendelő és a felperesi jogelőd ..... (a továbbiakban felperes), mint vállalkozó 2001. július 18-án vállalkozási szerződést kötöttek a II. r. alperes tulajdonában lévő ..... szám alatti ingatlanon három épületben, 122 lakásos lakó-együttes (".....-lakópark") és az ahhoz tartozó uszoda és sportcentrum (a továbbiakban együtt "létesítmények") építési- szerelési munkáinak az engedélyezési tervek alapján, a szerződésben meghatározott műszaki tartalommal "kulcsrakész" állapotra történő generál-kivitelezésére.
Az okirat szerint felperes a munkát "az MSZ szerinti I. osztályú" minőségben, teljes körű felszereltséggel és szolgáltatásokkal tartozott elvégezni.
A szerződés tárgyát, műszaki tartalmát szabályozó 1. pont általános rendelkezéseinek utolsó bekezdése kimondta: "a felek a szolgáltatás tárgyát mind műszaki, mind jogi szempontból oszthatatlannak tekintik, melynek következtében a vállalkozó részteljesítésre nem jogosult, a megrendelő részteljesítést nem fogad el".
A határidőkről a szerződés 2. pontja rendelkezett. A kivitelezési munkák határidejét a 2.2. pont rögzítette I-IV. ütemű részhatáridőt megállapítva, a hozzá rendelt műszaki tartalommal.
A IV. részhatáridőt 2002. július 18-ban, a műszaki tartalmat "az első öt db lakás elkészültében" jelölték meg, rögzítve azt is, 2001. július 1- augusztus 18. közötti időtartamban a lakások folyamatosan készülnek el.
Befejezési határidőt 2002. augusztus 18-ban határozták meg.
Az okirat 2.4. és 4.10. pontjában a felek úgy rendelkeztek, a "rész- és a befejezési határidők automatikusan meghosszabbodnak a szélsőséges időjárási körülmények, például tartós eső, tartós havazás, 15 m/sec feletti tartós szélnyomás, mínusz 5 celsius fok alatti huzamosabb ideig tartó hőmérséklet stb. miatti munkaszüneti napok számával.
Az okirat 2.6. pontja a műszaki átadás-átvételi eljárásról rendelkezett, kimondva, annak kezdő időpontja 2002. augusztus 18., befejezése pedig 2002. szeptember 18., vagyis "a hiánypótlással együtt a műszaki átadás-átvételi eljárás kezdő időpontjától számított 30 napon belül". A szerződés ezen pontja továbbá kimondta azt is, a rész- és véghatáridők "kötbérterhesek".
A 2.7. pont utó-felülvizsgálati eljárásra vonatkozó rendelkezése előírta, a felek az átadás-átvételi eljárás befejezésétől számított egy éven belül kötelesek a kivitelezési munkát ismételten felülvizsgálni és a vizsgálat alapján feltárt, az átadást követően jelentkező, jellegüknél fogva csak később észlelhető hibákat és hiányosságokat, valamint az azokkal kapcsolatos jótállási (szavatossági) igényeket írásban jegyzőkönyvben rögzíteni.
A vállalkozói díjat a felek "egyösszegű átalány" árként 2.187.600.000 forint+ áfa összegben határozták meg.
A 3.1.2. pont a vállalkozói díjban foglalt, a létesítmény terv szerinti megvalósítása körébe tartozó költségek felsorolását tartalmazza. A c) pont szerint egyebek mellett idetartozik a kivitelezési munka elvégzéséhez, a megvalósítás befejezéséhez szükséges valamennyi költség, köztük az energiafogyasztási költségek, valamint a telekhatáron belül az ideiglenes energia, víz, csatorna, vagy más ideiglenes hálózatok kiépítésének és használatának költségei.
A szerződés 3.3. pontjában az I. r. alperes egyebek mellett úgy nyilatkozott, a vállalkozói díj részbeni fedezeteként 2001. december 11-ig 1.500.000.000 forint összegű "a ..... által kibocsátott hitelszerződés áll az építtető (II. r. alperes) rendelkezésére", amely a szerződés 11. számú melléklete.
A 4.1.13. pont az Építési napló oly módon történő vezetését írja elő a vállalkozó számára, hogy "a napi teljesítések térbeli elhelyezkedése és a hozzátartozó erőforrások, körülmények stb. egyértelműen rögzítésre kerüljenek".
Az átadás-átvétel szabályait a 7. pont tartalmazta. Egyebek mellett kimondta, a vállalkozó a létesítmény műszaki átadás-átvételi eljárásának időpontját a teljesítési határidőn belül az átadás-átvétel lezárását megelőzően legalább 33 nappal korábban köteles írásban készre jelenteni. A műszaki átadás-átvételi eljárás előkészítése és kitűzése a vállalkozó feladata.
Megrendelő a műszaki átadás-átvételi eljárás során köteles a munkát megvizsgálni és a hibákat, hiányokat, valamint az azokra eső költségvetési összegeket, illetve az érvényesíteni kívánt szavatossági igényeket jegyzőkönyvben megjelölni.
Az átadás-átvételi eljárás időtartama 30 nap, az eljárás csak a műszaki ellenőr hiba- és hiánymentességet igazoló nyilatkozata birtokában zárható le.
A teljesítésigazolás és számlázás szabályait a szerződés 8. pontja rögzítette.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!