2027/2003. (II. 25.) Korm. határozat
a Magyar Köztársaság Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közötti Együttműködési Megállapodásról
A Kormány
1. egyetért a Magyar Köztársaság Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közötti, a határozat melléklete szerinti Együttműködési Megállapodás megkötésével;
2. felhatalmazza a miniszterelnököt, hogy az Együttműködési Megállapodást a Kormány nevében aláírja;
3. felhívja a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert, hogy az Együttműködési Megállapodás 2. pontjának megfelelően a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tervezetét készítse elő olyan tartalommal, hogy az országos és területi gazdasági kamarák minden szinten teljes jogú tagként vegyenek részt a területfejlesztési tanácsok munkájában;
Felelős: Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Határidő: 2003. február 28.
4. felhívja a gazdasági és közlekedési minisztert, hogy az Együttműködési Megállapodás 7. pontjának megfelelően az érintett miniszterekkel egyeztetve készítse elő a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tervezetét.
Felelős: gazdasági és közlekedési miniszter
érintett miniszterek
Határidő: 2003. április 22.
5. E határozat közzétételével a Magyar Köztársaság Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közötti Együttműködési Megállapodásról szóló 2157/2001. (VI. 20.) Korm. határozat hatályát veszti.
Budapest, 2003. február 14. A miniszterelnök helyett:
Dr. Kiss Elemér s. k.,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Melléklet
a 2027/2003. (II. 25.) Korm. határozathoz
Együttműködési Megállapodás
A Magyar Köztársaság Kormánya (a továbbiakban: Kormány) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (a továbbiakban: Kamara) mint - a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény (a továbbiakban: kamarai törvény) alapján - a gazdaság fejlődését és szerveződését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesülését elősegítő köztestület, a gazdaság fejlesztése, az ezt szolgáló beruházásösztönző és foglalkoztatásbővítő programok megvalósítása és a magyar gazdaságnak az európai integrációs csatlakozásra való sikeres felkészítése érdekében 2003. évre Együttműködési Megállapodást köt az alábbi tartalommal:
1. A Kormány a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesülését elősegítő köztestületként tekinti partnerének a Kamarát. Az érdekegyeztetés megfelelő hatékonysága érdekében a Felek szükségesnek tartják, hogy a Kamara vezetői és a Gazdasági Kabinet tagjai évente kétszer hivatalosan találkozzanak és áttekintsék a magyar gazdaság helyzetét és az aktuális gazdaságpolitikai kérdéseket.
A Felek előirányozzák, hogy évente kerüljön sor olyan fórumokra, amelyek keretében a kormányfő, illetőleg a gazdasági ügyekben illetékes miniszterek a vállalkozások széles körével közvetlen párbeszédet folytatnak a gazdaság helyzetéről. A Kormány támogatja, hogy a területi kereskedelmi és iparkamarák részvételével tovább erősödjön a regionális gazdasági érdekérvényesítés.
2. Az érdekérvényesítés megvalósíthatósága érdekében a Felek szükségesnek tartják az ezt elősegítő hatékony mechanizmusok működtetését. Tekintettel arra, hogy a kamarai törvény alapján a Kamarát véleményezési jogkör illeti meg a gazdasági tárgyú előterjesztések és jogszabályok tervezetei vonatkozásában, a Kormány szükségesnek tartja, hogy a kamarai feladatokat érintő előterjesztéseknél az érintett minisztériumok vonják be a kamarai szakértőket az előkészítés munkájába. A Kamara részére biztosítani kell, hogy képviselői részt vehessenek az országos, regionális és megyei szintű, a gazdaság fejlesztésével összefüggő források elosztásával foglalkozó döntéshozó vagy döntés-előkészítő testületekben, bizottságokban. A Kormány egyetért azzal, hogy a kamarák vegyenek részt minden szinten a területfejlesztési tanácsok munkájában, amelynek érdekében szükségessé válik a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény módosítása.
3. A Felek egyetértenek abban, hogy a Kamara és a területi kereskedelmi és iparkamarák aktívabb szerepet kapjanak az állami finanszírozású kereskedelemfejlesztés feladatainak ellátásában, a befektetésösztönzésben, valamint a vállalkozások európai integrációs felkészítésében, és célszerűnek tartják, hogy ennek részleteit a Külügyminisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara között kötendő háromoldalú megállapodás szabályozza.
4. A Kormány támogatja, hogy a fejlett piacgazdaságok gyakorlatához hasonlóan a gazdasági kamarák meghatározó szerepet töltsenek be egy munkaerő-piaci orientáltságú szakképzési, felnőttképzési rendszer kiépítésében, valamint a gazdaság minőségi szakember-utánpótlásának biztosítása érdekében bővüljenek a kamarák szakképzési feladatai.
A Kormány elősegíti, hogy a tanulószerződés alapján történő gyakorlati oktatás minél szélesebb körű legyen, növelve ezáltal a kis- és középvállalkozók szerepvállalását a tanulók gyakorlati képzésében. Ehhez javítani kell a gazdálkodó szervezetek érdekeltségét, fokozatosan elérve azt, hogy a tanulóképzéshez kötődő, ténylegesen felmerülő költségeik megtérüljenek.
5. A Felek egyetértenek abban, hogy a gazdasági kamarák intézményesen együttműködjenek a magyar gazdaságnak az európai integrációhoz való csatlakozási folyamatában. A Kormány egyetért azzal, hogy az európai integrációs felkészítő tevékenység vállalkozásokat érintő állami finanszírozású programjainak végrehajtásában a kamarák kiemelt szerepet kapjanak. A Kormány szükségesnek tartja, hogy a kamarák intézményesen bekapcsolódjanak a Nemzeti Fejlesztési Terv és ezen belül a gazdaságot érintő főbb ágazati és regionális operatív programok kidolgozásába, valamint azoknak a vállalkozói szférával való egyeztetési folyamatába.
6. A Kamara részére a kamarai törvényben és más jogszabályokban meghatározott, valamint a jelen Együttműködési Megállapodásban foglalt feladatok színvonalas ellátásának elősegítése érdekében a Kormány 2003-ban 120 millió Ft összegű támogatást nyújt.
7. A Felek egyetértenek abban, hogy 2003-ban szükséges a gazdasági kamarákról szóló törvény felülvizsgálata és olyan iránya módosítása, amely a kamarákat feladatrendszerükben megerősíti, és ezzel egyidejűleg gondoskodni kell arról, hogy a feladatok és az ellátásukhoz szükséges források összhangja megteremtődjön.
A Kormány támogatja, hogy a Kamara végleges elhelyezése a Magyar Gazdaság Házának létrehozása során megoldódjon.
8. A miniszterelnök és a Kamara elnöke évenként megtartandó hivatalos találkozón értékelik az Együttműködési Megállapodásban foglaltak végrehajtását, és szükség esetén javaslatot tesznek annak módosítására.