Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1270/2014/6. számú precedensképes határozata rablás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 85. §, 137. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 427. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 80. §, 81. §] Bírók: Csák Zsolt, Mészár Róza, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Halmazati büntetés enyhítése az Alkotmánybíróság által elrendelt felülvizsgálati eljárásban.

***********

KÚRIA

Bfv.I.1270/2014/6.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év november hó 11. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A rablás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szekszárdi Törvényszék 3.B.181/2011/75. számú, valamint a Pécsi Ítélőtábla Bf.II.192/2012/31. számú ítéletének III. rendű és IV. rendű terheltekre vonatkozó részét megváltoztatja,

a terheltek cselekményét a Btk. 365. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés a) és c) pontja szerint minősülő, társtettesként elkövetett rablás bűntettének, a Btk. 164. § (1) bekezdésébe ütköző és a (8) bekezdés I. fordulata szerint minősülő testi sértés bűntette kísérletének - melyet Korsós István IV. rendű terhelt bűnsegédként követett el -, valamint a Btk. 194. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b) pontjának I. fordulata szerint minősülő, társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértése bűntettének minősíti.

III. rendű terhelt főbüntetését 13 (tizenhárom) év, IV. rendű terhelt főbüntetését 14 (tizennégy) év szabadságvesztésre enyhíti azzal, hogy azt fegyházban kell végrehajtani és a terheltek a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsáthatóak feltételes szabadságra,

elrendeli a IV. rendű terhelttel szemben a Kalocsai Városi Bíróság 4.B.169/2008/21. számú ítéletével kiszabott egy évi börtönbüntetés végrehajtását,

a terheltek által a 2010. december 22. napjától 2012. december 7. napjáig előzetes fogvatartásban töltött időt a velük szemben kiszabott szabadságvesztésbe kell beszámítani.

Egyebekben az ítéleteket III. rendű és IV. rendű terheltekre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, illetve azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Szekszárdi Törvényszék a 2012. április 24. napján kihirdetett 3.B.181/2011/75. számú ítéletével III. rendű és IV. rendű terhelteket bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett rablás bűntettében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (4) bekezdés a) pont], társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében [1978. évi IV. törvény 175. § (3) bekezdés I. fordulat a) pont], és társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérletében [1978. évi IV. törvény 170. § (1) bekezdés, (6) bekezdés I. fordulat]; ezért halmazati büntetésül mindkét terheltet életfogytig tartó fegyházbüntetésre és a közügyek gyakorlásától tíz-tíz év eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztésből mindketten húsz-húsz év letöltése után bocsáthatók legkorábban feltételes szabadságra. Emellett a IV. rendű terhelttel szemben elrendelte a Kalocsai Városi Bíróság 4.B.169/2008/21. számú ítéletével kiszabott egy évi, próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását is, rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla a 2012. december 7. napján kihirdetett Bf.II.192/2012/31. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; a testi sértés bűntettének kísérletét III. rendű terhelt tekintetében tettesként, míg IV. rendű terhelt vonatkozásában bűnsegédként elkövetettnek minősítette; megállapította, hogy a IV. rendű terhelttel szemben a Kalocsai Városi Bíróság által kiszabott egy évi börtönbüntetés nem hajtható végre. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Miután a III. rendű és IV. rendű terheltek terhére megállapított bűncselekmények - a rablás, a személyi szabadság megsértése és a testi sértés kísérlete - a cselekmény elkövetésekor hatályban volt 1978. évi IV. törvény 137. § 17. pontjára figyelemmel személy elleni erőszakos bűncselekménynek minősülnek, az eljárt bíróságok velük szemben a büntetést az 1978. évi IV. törvény 85. § (2) és (4) bekezdésének figyelembe vételével szabták ki.

A hivatkozott 85. § (4) bekezdése szerint akkor, ha bűnhalmazatban lévő bűncselekmények közül legalább három a 137. § 17. pontjában meghatározott személy elleni erőszakos bűncselekmény volt, a (2) bekezdés szerinti büntetési tétel felső határa a kétszeresére emelkedett, és amennyiben a büntetési tétel így felemelt felső határa a húsz évet meghaladta, vagy a törvény szerint bármelyik bűncselekmény életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető volt, az elkövetővel szemben életfogytig tartó szabadságvesztést kellett kiszabni; a felhívott (2) bekezdés szerinti büntetési tétel pedig a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények büntetési tételei közül a legsúlyosabbéval volt azonos.

Az Alkotmánybíróság azonban a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23-tól 2013. június 30-ig hatályos 85. § (4) bekezdésének folyamatban lévő ügyben történő alkalmazása kizárása, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítása és megsemmisítése, valamint a jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatának elrendelése kapcsán meghozott 23/2014. (VII.15.) AB számú határozatában megállapította, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23-tól 2013. június 30-ig hatályos 85. § (4) bekezdésének alkalmazása alaptörvény-ellenes, emellett megállapította azt is, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdése alaptörvény-ellenes; ezért az utóbbi törvényhelyet a hatálybalépésére, 2013. július 1-jére visszaható hatállyal megsemmisítette, egyben elrendelte a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 85. § (4) bekezdése, valamint a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdésének alkalmazásával meghozott, jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát.

Az Alkotmánybíróság határozatára figyelemmel a Legfőbb Ügyészség a jogerős ügydöntő határozatokkal szemben felülvizsgálati indítványt terjesztett elő a Be. 416. § (1) bekezdés e) pontjára alapozva.

Az indítványozó szerint a Be. 423. § (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati indítványt az elbírálásakor hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ezért a III. rendű és a IV. terheltek cselekményeit a 2012. évi C. törvény rendelkezezései alapján kell minősíteni, és velük szemben a büntetést is e törvényt alkalmazva kell kiszabni.

A büntetés kiszabása során álláspontja szerint az alaptörvény-ellenesnek minősített törvényhely alapján kiszabott életfogytig tartó szabadságvesztés helyett határozott tartamú szabadságvesztés kiszabása indokolt, amelynek mértéke a Btk. 81. § (3) bekezdésére figyelemmel öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, a büntetés kiszabásakor irányadó középmérték pedig tíz év.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!