Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.11.457 A büntető ítéletben megállapított tényállás a polgári bíróságot nem köti, nincs akadálya annak, hogy a per során felmerült valamennyi bizonyíték - így a büntetőeljárás tartalma - figyelembevételével a büntető bíróságtól eltérő tényállást állapítson meg [Pp. 4. § (1) bek., 229. § (1) bek.].

A peres felek 1993. áprilisától üzleti kapcsolatban álltak egymással. Az alperes ügyvezető igazgatója volt a B. Kft.-nek, amely többek között gázolaj, tüzelőolaj és fűtőolaj importjával is foglalkozott. A peres felek és társaik megállapodtak abban, hogy a beérkező olajszállítmányok fuvarleveleit a vámhatóságnak nem mutatják be, illetve azokat hamis vámpecséttel látják el. A B. Kft.-nek 1993. májusban 920 000 forint vámilletéket kellett befizetnie, az alperes azonban nem rendelkezett ezzel az összeggel.

A felperes állítása szerint a 920 000 forintot kölcsönadta az alperesnek a vámilleték befizetésére, ezért az alperes kötelezését kérte 920 000 forint és ezen összeg 1993. május 27. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatának a megfizetésére. Állítását tanúk vallomásával, valamint a felekkel szemben folyamatban volt büntetőeljárás során tett alperesi beismerő nyilatkozattal kívánta alátámasztani.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Tagadta, hogy a felperestől kölcsönt kapott volna. Állította, hogy az 1993. május 27-én a vámilletéket W. J. fizette be a B. Kft. nevében és az összeget ő is kölcsönözte az alperesnek.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Jogerős ítéletének indokolásában a bíróság megállapította, hogy a Pp. 164. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján a felperest terhelte a bizonyítás a követelése alapját képező pénzátadás megtörténtét, a kölcsönszerződés létrejöttét illetően. A per során felmerült bizonyítékokat, valamint a büntetőeljárás során tett nyilatkozatokat azonban úgy értékelte, hogy az alperes következetesebb védekezése nyert inkább alátámasztást. A felperes ugyanis a kölcsönszerződés tartalmára, feltételeire nézve a perben eltérő előadásokat tett és a meghallgatott tanúvallomások egymással ellentétesek voltak. Elfogadhatónak találta az alperes azon védekezését, hogy W. J. nevét a büntetőeljárás során azért nem említette, mert őt nem akarta bajba keverni. Utalt arra is, hogy a 920 000 forint befizetése a B. Kft. nevében történt, ezért az összeg befizetése nem bizonyítja azt, hogy a felperes az alperesnek kölcsönt nyújtott volna.

A jogerős ítélet ellen - annak megváltoztatása és keresetének való helytadás, valamint az alperes perköltségben való marasztalása érdekében - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet anyagi és eljárásjogi jogszabályt is sértett. A bűntetőeljárásban hozott jogerős ítélet ugyanis a rendelkező rész és az indokolás tekintetéhen is ítélt dolognak minősül, mely a Pp. 229. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint kizárja, hogy a felek az ott elbírált jogot egymással szemben vitássá tehessék. Ezért a polgári eljárásban sem lehetett volna más tényállást megállapítani, mint amelyet a büntetőügyben hozott jogerős ítélet történeti tényállásként megállapított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!