1/2012. (XI. 5.) MÜK szabályzat
az ügyvédjelöltek foglalkoztatásának tárgyi feltételeiről
A Magyar Ügyvédi Kamara teljes ülése az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (a továbbiakban: Ügyvédi törvény) 111. § (2) bekezdés e) pontjában, 112. § (1) bekezdés o) pontjában, valamint a Magyar Ügyvédi Kamara Alapszabályának II.2.a) pontjában írt felhatalmazás alapján az alábbi szabályzatot alkotja:
I. fejezet
A szabályozás célja és alapfogalmai
1. § A Magyar Ügyvédi Kamara abból a célból, hogy az ügyvédjelölt az Ügyvédi törvény 95. §-ában meghatározott munkaviszonya alatt megfelelő szakmai gyakorlatot szerezhessen, és így jól felkészült ügyvédek nyerjenek felvételt a kamarába, a gyakorlatszerzés olyan ellenőrzött formáját működteti, amely egyidejűleg ad segítséget a magas színvonalú gyakorlati ismeretek hozzáféréséhez, és garanciákat az ismeretek tényleges elsajátításának érdemi megítélésére.
Ügyvédjelölt
2. § (1) A jelen szabályzat alkalmazásában ügyvédjelölt az, aki
a) a külön jogszabályban meghatározott jogi szakvizsga letételéhez szükséges joggyakorlati idő letöltése céljából ügyvédjelölti tevékenységet folytat és
b) a területi kamara ügyvédjelölti nyilvántartásába felvételre került [Ügyvédi törvény 95. § (2) bek.].
(2) Az ügyvédjelölti névjegyzékbe felvétel, illetve a névjegyzékből törlés szabályait az Ügyvédi törvény tartalmazza.
Az ügyvédjelölt foglalkoztatását biztosító ügyvéd
3. § (1) Az ügyvédjelölt foglalkoztatására jogosult ügyvéd az, akinél az ügyvédjelölt a szakmai gyakorlatot megszerezheti, és ebből a célból a területi kamara - a törvényi feltételek fennállása esetén - az ügyvédjelöltek foglalkoztatására jogosult ügyvédek nyilvántartásába felvette [Ügyvédi törvény 116. § (1) bek. o) pont, 12/A. § (1) bek. e) pont].
(2) Az ügyvédjelölt foglalkoztatására jogosult ügyvédekről vezetett nyilvántartásba vétel és a nyilvántartásból törlés szabályait az Ügyvédi törvény tartalmazza. Az ügyvédjelöltek foglalkoztatására jogosult ügyvédek nyilvántartásba vételének feltételei közül az Ügyvédi törvény 96/A. § (1) bekezdés a) és b) pontjában írt feltételnek mindaddig folyamatosan fenn kell állnia, amíg az ügyvéd szerepelni kíván ebben a nyilvántartásban. A területi kamara jogosult és köteles ezen feltételek fennállásának ellenőrzésére.
(3) Az ügyvédjelölt foglalkoztatását biztosító ügyvéd (más néven principális) az az ügyvédjelölt foglalkoztatására jogosult ügyvéd, aki az adott ügyvédjelölti munkaviszonyban az ügyvédjelölt szakmai fejlődését biztosítja. Feladata, hogy az ügyvédjelöltet a tapasztalatok elsajátításában segítse, az ügyvédjelölttel szemben támasztott követelményeket érvényesítse, figyelemmel kísérje az ügyvédjelölt előrehaladását, közreműködjön az ügyvédjelölt alkalmasságának megítélésében. Az ügyvédjelöltek foglalkoztatására jogosult ügyvédek nyilvántartásba vételének feltételei közül az Ügyvédi törvény 96/A. § (1) bekezdés c) pontjában írt, és a jelen szabályzat 5-6. §-ában részletezett feltételeknek az ügyvédjelölti munkaviszony létrejöttekor és annak teljes ideje alatt fenn kell állnia. A területi kamara jogosult és köteles ezen feltételek fennállásának ellenőrzésére.
(4) Az ügyvédjelölt foglalkoztatására jogosult ügyvédek nyilvántartásában csak ügyvéd (egyéni ügyvéd, ügyvédi iroda tagja) szerepelhet és az ügyvédjelölt foglalkoztatását biztosító ügyvéd (principális) is csak ügyvéd lehet. Az ügyvédjelölti munkaviszonyt munkáltatóként egyéni ügyvéd, illetve ügyvédi iroda köti meg (a továbbiakban: munkáltató). Ügyvédi iroda esetében a principális és a munkáltató személye elválik.
(5) Új ügyvédjelölti jogviszony nem létesíthető azzal, aki jogi szakvizsgával rendelkezik.
Az ügyvédjelölti joggyakorlati idő
4. § Az ügyvédjelölt felkészülési ideje - amely idő alatt a szakmai gyakorlatot megszerzi - az ügyvédjelölti joggyakorlati idő. Amennyiben az ügyvédjelölt joggyakorlati ideje valamilyen okból megszakad, az később folytatható [9. § (3) bek.].
II. fejezet
Az ügyvédjelölt foglalkoztatásához szükséges tárgyi feltételek
5. § (1) Az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvédnek az ügyvédjelöltet úgy kell elhelyeznie, hogy az egy ügyvédjelöltre jutó alapterület legalább 6 m2 legyen.
(2) Az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd köteles biztosítani az ügyvédjelölt számára, hogy
a) munkáját önálló munkavégzési helyen (külön íróasztalon) végezhesse,
b) munkavégzése során számítógépet, jogszabályokat használhasson,
c) munkaviszonyából származó kötelezettségei teljesítése érdekében telefonon, e-mailen elérhető legyen.
(3) Ha az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd és a munkáltató személye elválik [3. § (3) bek.], a jelen §-ban írt feltételek biztosítását a munkáltató átveheti.
6. § (1) Egy ügyvédjelölt foglalkoztatásának további előfeltétele, hogy az őt foglalkoztató ügyvéd (ügyvédi iroda egy főre eső) tárgyévet megelőző igazolt éves bevétele áfa nélkül legalább 5 millió Ft legyen. Ha az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd (ügyvédi iroda) alkalmazott ügyvédet is alkalmaz, akkor az egy főre jutó igazolt éves bevételnek áfa nélkül alkalmazott ügyvédenként további 5 millió Ft-nak kell lennie.
(2) Ha az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd több ügyvédjelöltet foglalkoztat, az (1) bekezdésben írt bevételminimumon felül ügyvédjelöltenként további, áfa nélkül legalább 2 500 000 Ft-os éves bevétellel kell rendelkeznie.
(3) Ha az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd és a munkáltató személye elválik, az (1)-(2) bekezdés szerint számított bevételminimumnak csak az ügyvédi iroda ügyvédjelölte(ke)t foglalkoztató tagja vonatkozásában kell fennállnia. Ha az adott munkáltatónál több tag foglalkoztat ügyvédjelölte(ke)t, az (1) bekezdésben írt bevételminimumot csak egy tag vonatkozásában kell igazolni, míg a többi tag esetén (5 főig) további nettó 3 000 000 Ft/ügyvédjelöltet foglalkoztató tag, 5 főt meghaladó principális-létszám esetében pedig nettó 2 000 000 Ft/ügyvédjelöltet foglalkoztató tag éves bevételnek kell fennállnia.
(4) Az (1)-(3) bekezdés szerint számított bevételminimumot a tárgyévet megelőző év adóbevallásának másolatával, vagy az ügyvéd (ügyvédi iroda) meghatározott szövegű, könyvelő által ellenjegyzett nyilatkozattal kell igazolni a foglalkoztatás megkezdésekor, illetve a foglalkoztatás ideje alatt, a tárgyévet követő év május 31-ig.
III. fejezet
Az ügyvédjelölti munkaviszony és gyakorlat
7. § Az ügyvédjelölti gyakorlat ellenőrzése során a területi kamara kitérhet annak ellenőrzésére is, hogy az ügyvédjelölt foglalkoztatása valóságos, tényleges, folyamatos és a kötelező képzést is magában foglalja.
8. § (1) A joggyakorlat ideje alatt az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd köteles az ügyvédjelöltnek olyan feladatokat adni, amelyek teljesítése biztosítja az ügyvédjelölt szakmai fejlődését.
(2) Az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvédnek az ügyvédjelöltek képzésével kapcsolatban fennálló feladatait részletesen a Magyar Ügyvédi Kamara külön szabályzatban rendezi [Ügyvédi törvény 112. § (1) bek. n) pont].
IV. fejezet
Az ügyvédjelölti joggyakorlati idő lejárta, illetve megszakítása
9. § (1) Az ügyvédjelölti joggyakorlati idő megszakad, ha
a) az ügyvédjelölt munkaviszonya megszűnt,
b) az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd tárgyévet megelőző áfa nélküli éves bevétele nem éri el a jelen szabályzat 6. §-ában írt minimum összeget, és egyéni ügyvéd, egytagú ügyvédi iroda esetében az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd az ezt követő évben sem rendelkezik a bevételminimummal, vagy
c) nem biztosítottak a jelen szabályzat 5. §-ában írt feltételek.
(2) Az (1) bekezdés szerinti okok bekövetkezését az ügyvédjelöltet foglalkozató ügyvéd köteles bejelenteni a területi ügyvédi kamarának.
(3) Az ügyvédjelölti joggyakorlati idő megszakadása az (1) bekezdés a) pontja esetén a munkaviszony megszűnése napján, a b) és c) pont esetén az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvédnek az ügyvédjelöltek foglalkoztatására jogosult ügyvédek névjegyzékéből való törlésről szóló határozat jogerőre emelkedését követő napon következik be.
10. § (1) Ha az ügyvédjelölt az Ügyvédi törvény 99. § (1) bekezdés b) pontjában írt határidőn belül új ügyvédjelölti munkaviszonyt létesít az Ügyvédi törvény 96. § (1) bekezdés b) pontja szerinti ügyvéddel vagy ügyvédi irodával, joggyakorlati ideje az új szerződés létrejöttének időpontjától folytatódik.
(2) Ha az ügyvédjelöltet az ügyvédjelölti nyilvántartásból az Ügyvédi törvény 99. § (1) bekezdés a), c) pontjában meghatározott okból való törlését követően ismételten ügyvédjelölti nyilvántartásba veszik, a joggyakorlati idő - a jelen szabályzatban írt feltételek fennállása esetén - újrakezdődik.
(3) Az ügyvédjelölt alkalmazására vonatkozó munkaszerződésről, valamint munkaviszonyának megszűnéséről a munkáltató - 8 napon belül-jelentést köteles tenni a területi ügyvédi kamarának.
V. fejezet
Hatálybalépés, átmeneti rendelkezések
11. § (1) A jelen szabályzat a Hivatalos Értesítőben történő közzétételét követő hónap utolsó napján lép hatályba.
Rendelkezéseit azon ügyvédjelöltek esetében kell alkalmazni, akik a hatálybalépést követően kezdeményezik nyilvántartásba vételüket, illetve létesítenek új ügyvédjelölti munkaviszonyt [Ügyvédi törvény 130/A. §].
(2) Az ügyvédjelöltek foglalkoztatására jogosult ügyvédekről vezetett nyilvántartásba felvételt az ügyvédnek azt megelőzően kell kérnie, hogy az ügyvédjelölt - jelen szabályzat rendelkezései szerinti - alkalmazására szerződést kötne.
12. § Ezt a szabályzatot a Magyar Ügyvédi Kamara Teljes Ülése 2012. november 5. napján fogadta el.
Budapest, 2013. január 24.
Dr. Bánáti János s. k.,
elnök