Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10450/2013/5. számú precedensképes határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 182. §, 183. §, 206. §, 221. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

A munkaügyi bíróság a szakértői bizonyításra vonatkozó eljárási szabályok megsértése nélkül, a bizonyítékok összességében való értékelésével helytállóan állapította meg, hogy a felperes egészségkárosodása nem érte el az 50%-os mértéket, ezért a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. 1952. III. Tv. 182. § (3), 1952. III. Tv. 183. § (2), 1952. III. Tv. 206. § (1), 1952. III. Tv. 221. § (1)

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.22/2011/74., *Kúria Mfv.10450/2013/5.*, 3272/2014. (XI. 4.) AB végzés

***********

Mfv.III.10.450/2013/5.szám

A Kúria a dr. Polecsák Mária ügyvéd által képviselt felperesnek a közigazgatási tanácsadó által képviselt Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatósága alperes ellen társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 2.M.22/2011. szám alatt indított és a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. február 19-én kelt 2.M.22/2011/74. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. január 13-án tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.22/2011/74. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét a magyar állam viseli.

I n d o k o l á s

Az alperes 2010. augusztus 11-én kelt határozatával megszüntette a felperes rokkantsági nyugdíját, mert az össz-szervezeti egészségkárosodása - az ORSZI szakhatósági állásfoglalása szerint - 2010. július 29-től 31%-os, nem éri el a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 36/A. § (1) bekezdés a) pontjában előírt mértéket. E határozatot a másodfokú társadalombiztosítási szerv helybenhagyta, mert a felperes össz-szervezeti egészségkárosodása az ORSZI másodfokon eljárt bizottsága szerint sem éri el az 50%-ot, az csupán 41%-os mértékű.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elutasította a felperes keresetét, amelyben a társadalombiztosítási határozatok felülvizsgálatát az egészségkárosodása téves meghatározása miatt kérte. A bíróság a perben kirendelt két igazságügyi orvosszakértő kiegészített szakvéleménye és a közigazgatási eljárásban beszerzett, a szakhatósági állásfoglalások alapjául szolgáló szakvélemények egybevetésével arra a következtetésre jutott, hogy a felperes össz-szervezeti egészségkárosodása a társadalombiztosítási határozatok meghozatala időpontjában nem érte el az 50%-ot, ezért a határozatok nem jogszabálysértők. A bíróság a felperes által előterjesztett, a perben kirendelt szakértők tárgyaláson történő meghallgatására és a szakvélemények további kiegészítésére irányuló bizonyítási indítványokat azzal az indokkal mellőzte, hogy a szakvélemények az össz-szervezeti egészségkárosodást illetően egybehangzóak voltak, a rokkantsági nyugdíjra való jogosultság vizsgált feltételének hiányát pedig négy szakértői fórum állapította meg.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben elsődlegesen az ítélet "megváltoztatását" és annak megállapítását kérte, hogy az egészségkárosodása 50%-os mértékű, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság új eljárásra való kötelezését, ennek keretében - a szakvéleményekben fellelhető ellentmondások feloldása érdekében - a szakértők személyes meghallgatásának elrendelését, illetve az ETT ISZT kirendelését, valamint az alperes költségekben való marasztalását kérte a Pp. 182. § (3) bekezdése, 183. § (2) bekezdése, 206. § (1)-(2) bekezdése és 221. § (1) bekezdése megsértését állítva.

A felperes mindenek előtt kifogásolta, hogy a bíróság a 76. számú végzés meghozatala során tévesen hivatkozott a Pp. 118. § (3) bekezdésére. A 74. számú jegyzőkönyv - a Pp. 117. § (2) bekezdés b) pontjával ellentétesen - nem a felperes képviselője által előadottakat tartalmazza, illetve az elhangzottak nem pontosan kerültek rögzítésre, a jegyzőkönyv időadatai nem felelnek meg a valóságnak, abból nem derül ki, hogy a bírósági döntéshozatalban kizárt személy vett részt. A jegyzőkönyv módosítására a Pp. 118. § (2) bekezdése az irányadó, a jegyzőkönyvet a tárgyaláson három ízben kellett módosítani, ám a bíróság ezt követően sem az elhangzottakat rögzítette, így nem volt értelme annak, hogy a felperes a továbbiakban kijavítást kérjen.

A felperes az ítélet megalapozatlanságának alátámasztására a következőket adta elő. Az egészségi állapotát az ORSZI elsőfokú orvosi bizottsága testi vizsgálatok nélkül véleményezte, a másodfokú bizottság pedig - mellőzve az Irányelvekben előírt vizsgálatokat - csupán vérnyomást mért, csukott szemmel orrfogást hajtatott végre, lehajlást és előre nyújtott kézzel pár lépés előre menetelést vizsgált. A felperes mindezek miatt az állami szervek alkalmazottaiban nem bízott meg, ezért keresetlevelében kérte, hogy a bíróság ne állami szerv alkalmazásában álló szakértőt rendeljen ki, amelyet az alperes sem ellenzett. A bíróság a perben ennek ellenére két állami alkalmazottat, a Megyei Rendőrkapitányság, illetve az ISZKI Megyei Intézetének munkatársát rendelte ki szakértőként, ami által sérült a Pp. 177. § (3) bekezdése. A bíróság nem biztosította a szakértők pártatlanságát, elfogulatlanságát sem, a két szakértő ugyanis éveken át együtt dolgozott az ISZKI Megyei Intézetében, ahol az Intézet vezetését az utóbb eljárt szakértő látta el. Mindezek miatt a második szakértő által adott vélemény tárgyilagossága jelentős mértékben csorbát szenvedett, amelyet a bíróság - a felperes által csatolt bizonyítékok ellenére - nem vett figyelembe.

A felperes sérelmezte, hogy a bíróság figyelmen kívül hagyta a kezelőorvos perben csatolt nyilatkozatát, az Irányelvek perben hivatkozott rendelkezéseit és azt, hogy a felperes egyik megbetegedésének igazolására felajánlott, tárgyi bizonyíték szemléjére tett indítványt - a Pp. 221. § (1) bekezdését megsértve - indokolás nélkül utasította el. A bíróság ezen túl annak ellenére nem teljesítette az állami szervektől független új szakértő kirendelésére irányuló indítványát, hogy a második szakértő szakvéleményéből jól látható volt az elsőként eljárt szakértővel szembeni elfogultsága: jelentős mértékben dicsérte szakvéleményét, ugyanakkor saját szakvéleményében az egészségkárosodási értékeket 50%-os mértékben csökkentette.

A felperes szerint a szakvéleményeket nem lehetett volna elfogadni az ítélet alapjául, mivel azok tény- és iratellenesek. Az elsőként kirendelt szakértő annak ellenére, hogy - általa is elismerten - nem pszichiátriai szakértő, értékelte, mégpedig az ORSZI másodfokú bizottságaitól eltérően alacsonyabb mértékben a pszichiátriai károsodást. A második szakértő szakvéleményében el nem végzett vizsgálatok (testhajlás szögek, kéz, kar erőkifejtések), másfelől tényektől eltérő értékelések (nyirokrendszer, járás ép, nincs nyiroködéma stb.) szerepelnek. Mindkét szakvéleményből hiányzik a gyógyszerek mellékhatásainak, a mozgáskorlátozottságnak, a jobb kéz korlátozott használatának, a koponya károsodásának az értékelése, a bőrkárosodás mértékének megállapítása, a jobb kéz alacsonyabb hőmérsékletének mérése, az egyes egészségkárosodási mértékek határokon belüli értékelése pedig nincs megindokolva.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!