Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.6.227 I. Másnak a személyi szabadságától való jogtalan megfosztása esetében az emberrablást a terrorcselekménytől a követelés címzettje határolja el;

terrorcselekményt és nem emberrablást valósít meg, aki a sértett szabadon bocsátását a rendőrséghez intézett követelés teljesítésétől teszi függővé [Btk. 175/A. § (1) bek., 261. § (1) bek.].

II. A terrorcselekménynek a korlátlan enyhítést lehetővé tevő "abbahagyása" nem azonos a kísérlettől való önkéntes elállással, mivel megállapíthatóságához nem szükséges a bűncselekmény kísérleti stádiumban való félbeszakadása, illetve az elkövető önkéntessége;

a korlátlan enyhítés feltételeinek a megvalósulásához elegendő a cselekménynek a súlyos következmények bekövetkezése előtt, bárminemű indíték hatására történő abbahagyása [Btk. 17. § (3) bek., 261. § (5) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2002. február 21. napján kelt ítéletében a vádlott bűnösségét terrorcselekmény bűntettében állapította meg, ezért 6 év 6 hónapi fegyházbüntetésre és 6 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a vádlott nőtlen, egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik. A vádlott munkahellyel, legális jövedelemmel nem rendelkezik. Az általános iskola 8 osztályának elvégzését követően szakmunkásképző iskolát végzett; szakács, felszolgáló képesítéssel rendelkezik. Az 1998. február 13. napján jogerős ítélettel bűnsegédként elkövetett lopás vétségének kísérlete miatt 14 000 forint pénzbüntetésre ítélték.

A vádlott sem a cselekmény elkövetésekor, sem azt követően nem szenvedett elmebetegségben, gyengeelméjűségben, tudatzavarban, vagy szellemi leépülésben. A vádlottnál jelentős mértékű, az egész személyiségét átszövő infantilis pseudologizáló fantáziadús, megalomán, énközpontú személyiségzavar állapítható meg, amely motiválja cselekedetét, illetőleg cselekedetei következményeinek a vállalását. Nárcisztikus személyiségzavara olyan magatartásformákkal jár, melyeknek célja személyiségének színpadias beállítottsága, manipulatív pózok gyakorlása, figyelemfelhívás, tetszelgés. A vádlott személyiségzavara a beszámítási képességét nem érintette, és nem érinti, ugyanakkor a cselekmény kialakulását elősegíthette.

2000. októberében a vádlott közölte a rendőrség nyomozóival, hogy mint zsoldos egy társával főbe lőtt két ismeretlen állampolgárságú férfit, akiket azután elástak. A vádlott nyilatkozata alapján a rendőrség intézkedett a holttestek felkutatására, amely azonban nem vezetett eredményre. A vádlott ezen túlmenően más élet elleni bűncselekmények elkövetéséről is beszámolt, melyekkel kapcsolatban bizonyítékokat is becsatolt, ezekről azonban kiderült, hogy nem létezőek. Az eljárás során meghallgatásait követően a vádlott szabadon távozott a rendőrségről.

A vádlott úgy ítélte meg, hogy a rendőrség az ő szavahihetőségét vonta kétségbe, ezért úgy döntött, mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendőrhatóság az ő elképzelései szerint foglalkozzék az általa elmondottakkal. Ennek érdekében 2000. október 21-én a délutáni órákban a vele szemben elhaladó K. L.-né és K. L. után fordulva, minden előzmény nélkül megszólította K. L.-t azzal a kijelentéssel, hogy "te csöves vagy". K. L. erre nemmel válaszolt, a vádlott azonban arcul ütötte K. L.-t, aki az ütéstől a földre került. A vádlott ekkor megfogta a sértettet, átkarolta, majd a nála levő kést a jobb kezébe fogva oly módon, hogy annak pengéje a kisujjnál hagyta el a tenyerét, a sértett nyakához szorította. A vádlott ezután a valamivel távolabb álló K. L.-nét felszólította, hogy hívja ki a rendőrséget, különben megöli K. L.-t. K. L.-né felmérve a helyzetet látta, hogy a férjén nem tud segíteni, de megpróbálta a vádlottat kérlelni, hogy engedje el a férjét, erre azonban a vádlott nem volt hajlandó.

K. L.-né végül a férjét hátrahagyva, elindult a rendőrségre. K. L.-né részben az átélt izgalmak, részben a helyismeret hiánya okán hosszabb ideig kereste a rendőrkapitányságot. Miután megtalálta a rendőrőrs épületét, az ott szolgálatot teljesítő ügyeletessel közölte a történteket, majd visszaindult a helyszínre. Mire ő visszaért, addigra egyes rendőri egységek már a helyszínen tartózkodtak, és sorban érkeztek a további különböző alegységektől odavezényelt egységek.

A vádlott ezen idő alatt mindvégig fogva tartotta a sértettet, aki a térdelő vádlott előtt ült kisterpesz ülésben. A vádlott hátát egy fának támasztva hátulról balkézzel átkarolva tartotta őt, kését jobb kezében fogva a kés hegyét a nyaka jobb oldalának szegezte.

Tekintettel arra, hogy hosszabb idő telt el K. L.-né távozását követően, a vádlott és K. L. beszélgetni kezdtek. K. L. cigarettát kért a vádlottól, aki adott is neki, és megengedte, hogy a cigarettáját elszívja. Eközben azonban helyzetük nem változott, a vádlott nem engedte el a sértettet, a fenyegetettség folyamatos volt. K. L. folyamatosan megpróbálta magát "kibeszélni" ebből a szituációból, azonban a vádlott többször is felhívta a figyelmét, hogy ne sokat beszéljen, mert a vége még az lesz, hogy megöli, és nem várja meg ameddig a rendőrök odaérnek.

A rendőri erők helyszínre érkezésekor a vádlott azzal a követeléssel állt elő, hogy Cs. főhadnagyot hívják azonnal a helyszínre. Közölte egyben azt is, hogy ha 20 percen belül nem érkezik a helyszínre Cs. főhadnagy, akkor elvágja a túszul ejtett K. L. nyakár. A helyszínre érkezett rendőrök megpróbáltak fokozatosan közelebb kerülni a vádlotthoz annak érdekében, hogy K. L.-t kiszabadíthassák. Erre azonban a vádlott határozottan felszólította őket, hogy maradjanak a helyükön, mert ha tovább közelítenek, akkor megöli a túszként fogva tartott sértettet. A rendőri intézkedést nehezítette, hogy a vádlott a hátát a fának támasztva, a sértettet maga előtt pajzsként tartva, kis támadási felületet hagyva igen nehezen támadható helyzetet foglalt el.

K. L. látva a rendőrök közeledését mozogni próbált, megpróbálta magát a szorításból kimenteni, próbált a vádlott szorításából kifordulni, aminek következtében sikerült a vádlottat kibillenteni abból a stabil rögzítő helyzetből, amiben addig volt, és egyben lehetőséget biztosított arra, hogy a helyszínen levő rendőrök ténylegesen akcióba tudjanak lendülni. Eközben a vádlott észlelve a rendőrök távolságcsökkentését és a sértett menekülési kísérletét, azt kiabálta, "ha ez kell nektek, akkor megölöm", a késen fogást váltott, és több esetben a közben a fogásából kimozduló sértett felé szúrt. A sértett menekülés közben hátranyúlva belekapott a vádlott késébe, amitől a bal kéz mutatóujj közép percén 2 cm-es metszett sebzést szenvedett el, míg a vádlott szurkálásai eredményeként a jobb arcfelén 3 cm-es metszett sebzés keletkezett. Ezek a sérülések 8 napon belül gyógyulóak voltak.

Az egyik rendőr felszólította a vádlottat, hogy a kését dobja el, miközben a rendőrök folyamatosan haladtak a vádlott felé. A vádlott látva, hogy a sértett lényegében kikerült a hatalma alól, a rendőrök pedig ennek következtében szabadon támadhatták, felfogta, hogy a további ellenállás teljesen értelmetlen, eldobta a kést és "megadom magam" felkiáltással feltette a kezét. Az odaérkező rendőrök parancsait ellenállás nélkül végrehajtotta; a rendőrök őt megbilincselték, majd előállították.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!