Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10829/2011/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bírók: Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika, Tánczos Rita

A határozat elvi tartalma:

Egy közigazgatási határozat törvényessége csak úgy ítélhető meg, ha a bíróság azt a meghozatala időpontjában hatályos jogszabályokkal veti össze, illetve az eljárás megindításakor, az eljárás alapjául szolgáló tényálláshoz viszonyítva ítéli meg. Az idő múlása, a jogszabályok módosulása és a körülmények változása nem tehet egy határozatot jogszerűvé vagy jogsértővé. Így a közigazgatási per során hatályba lépett új jogszabály az alperesi határozat jogszerűségét nem érinti, ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik.

***********

Mfv.II.10.829/2011/6.szám

A Kúria a dr. Varga M. Péter ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. ... jogtanácsos által képviselt Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága (mint az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség jogutóda) alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt megindított és a Miskolci Munkaügyi Bíróság 5.M.405/2010/8. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Miskolci Munkaügyi Bíróság 5.M.405/2010/8. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - felhívásra - 56.000 (ötvenhatezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

Az alperesi jogelőd elsőfokú hatósága 2008. december 6-án és 2009. március 30-án munkaügyi ellenőrzést végzett a felperest foglalkoztató ... szám alatti, valamint 2008. december 14-én, 2009. február 11-én és március 30-án a ... munkavégzési helyén, melynek eredményeként megállapította, hogy a határozatban megnevezett munkavállalók munkaerő-kölcsönzés keretében a felperesnél - mint kölcsönvevőnél - munkaviszonyban álltak, és határozatával kötelezte a felperest az érintett munkavállalók bejelentésére.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperesi jogelőd az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését kérte az elsőfokú határozatra is kiterjedően.

A Miskolci Munkaügyi Bíróság 5.M.405/2010/8. számú ítéletével az alperes 10597-2/2009-5010. számú határozatát az elsőfokú hatóság 3475-16/2009-5205. számú határozatára is kiterjedően hatályon kívül helyezte.

A tényállás szerint a felperes kft. franchise rendszerben ... éttermeket működtető gazdasági társaság. 2008. január 31-én megbízási szerződést kötött a ... Kft.-vel (megbízott kft.), hogy a vendéglátó szolgáltató tevékenysége kifejtéséhez szükséges - a megbízó által meghatározott és konkretizált - feladatok rugalmas munkaidő-beosztással foglalkoztatható diákok általi ellátását szervezze meg. A megbízott a megbízást magán munkaközvetítő, valamint üzletviteli tanácsadói tevékenysége keretében megbízási díj ellenében elvállalta. A szerződés szerint a megbízott felkutatta megbízott gazdasági érdekének legmegfelelőbb feltételekkel szolgáltató, a meghatározott feladatokat diák tagjai által ellátó gazdálkodó szervezeteket (iskolaszövetkezetet), megállapodott az iskolaszövettel a megbízó részére történő szolgáltatás feltételeiről. A szerződés rendelkezett arról, hogy az iskolaszövetkezet tagjainak megbízó számára történt teljesítését nyilvántartja, ennek alapján számláz a megbízó felé, majd a ténylegesen elvégzett tevékenység alapján elszámol az iskolaszövetkezettel.

Ezen megbízási szerződés alapján a megbízott kft. szerződést kötött a ...tel, mely alapján a felperes éttermeiben végzett munkát 12 fő iskolaszövetkezeti tag, akik egyben a ...tel munkaviszonyban is álltak, és a felperessel nem kívántak munkaviszonyt létesíteni. A felperesi munkavégzési helyen diákvezető tartotta a közvetlen kapcsolatot az étteremvezetővel, ő osztotta be a munkaidejüket, hogy a hallgatói jogviszonyból eredő kötelezettségeiket teljesíteni tudják. A diákok általában konyhai vagy kiszolgálói tevékenységet, esetenként pénztárosi feladatokat is elláttak. A diákok munkavégzését az étteremvezető is figyelemmel kísérte, nem megfelelő munkavégzés esetén erre figyelmeztette őket. A diák munkavállalók a fizetésüket az iskolaszövetkezettől kapták. A megbízott kft. határozta meg az iskolaszövetkezet részére, hogy mely időpontra hány diák munkavállalót kell biztosítaniuk, és képviselői ellenőrizték is a munkavégzésüket, hogy a megbízási szerződést megfelelően tudja teljesíteni a felperes részére.

A munkaügyi bíróság nem fogadta el az alperesi határozatokban foglalt azon megállapítást, mely szerint a feltárt tényállás alapján a gyakorlatban munkaerő-kölcsönzés valósult meg, mert a felperes a valóságban azért rendelte meg a diákok munkavégzését, mert az adott időszakban plusz munkaerőre volt szüksége, és minthogy a diákszövetkezet nem volt nyilvántartásba véve mint munkaerő-kölcsönzést folytató cég, munkaerő-kölcsönzés elfedésére - közbeiktatva egy harmadik céget - a ... Kft.-vel szolgáltatási keretszerződést kötött, amely szerződés ezért színlelt szerződésnek minősül. A kölcsönzött munkavállalók tényleges munkaviszonya az Mt. 193/G. § (8) bekezdése értelmében pedig a kölcsönvevővel jött létre, így a felperest bejelentési kötelezettség terheli a munkavállalók tekintetében.

A munkaügyi bíróság a felülvizsgálattal érintett közigazgatási határozatok jogellenességére levont jogi álláspontját azzal indokolta, hogy a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény 8. §-a értelmében a szociális szövetkezetek egyik fajtája az iskolaszövetkezet, melynek egyik rendeltetése a diákok munkalehetőségének megteremtése, amely valamely munkavégzésre irányuló jogviszonyban valósulhat meg. A perbeli határozatban megjelölt munkavállalók az iskolaszövetkezettel álltak tagsági és munkaviszonyban. A munkaügyi bíróság érdemi döntése meghozatalakor perdöntő körülményként azt értékelte, miszerint "a közeljövőben módosításra kerül a szövetkezeti törvény" és "a javaslat rögzíti, hogy az iskolaszövetkezet tagja, mint munkavállaló ebben a foglalkoztatási formában nem munkaerő-kölcsönzés keretében végez munkát, ez a tevékenység egyik fél részéről sem minősül munkaerő-kölcsönzésnek, annak gazdasági, társadalmi rendeltetése eltérő." Mindezekre tekintettel a munkaügyi bíróság indokoltnak találta a diák munkavállalóknak a ... éttermekben történt munkavégzésük eltérő minősítését, ezért a felperes keresetének helyt adva a perbeli közigazgatási határozatokat hatályon kívül helyezte.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és - tartalmilag - a felperes keresetét elutasító határozat hozatalát kérte.

A felülvizsgálati kérelem szerint a munkaügyi bíróság iratellenes megállapításokat tett, a megállapított tényállásból helytelen jogi következtetésre jutott, a bizonyítékok kirívóan okszerűtlen mérlegelésével megsértette a Pp. 206. §-ának rendelkezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!