Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2004.59 KERETBIZTOSÍTÉKI ZÁLOGJOG LÉTREJÖTTE - ZÁLOGJOGGAL BIZTOSÍTOTT KÖVETELÉS BESOROLÁSA FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁSBAN - "LEBEGŐ" ZÁLOGJOG

A vagyont terhelő keretbiztosítéki jelzálogjog a közjegyzői kamaránál vezetett nyilvántartásba való bejegyzéssel érvényesen létrejön. Az ezt követően megindult felszámolási eljárásban a zálogjoggal biztosított követelést a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába kell sorolni akkor is, ha a jogosult a felszámolás kezdő időpontjáig átalakító (rögzítő) nyilatkozatot nem tett.

Az ún. "lebegő" zálogjog egyenértékű a többi zálogjogfajtával, ezért a lebegő zálogjoggal biztosított követelés éppúgy privilegizált, mint a többi zálogjogfajtával biztosított követelés. A lebegő zálogjog érvényesítése érdekében - a Ptk. újabb zálogjogi szabályai értelmében - nem szükséges ún. rögzítő nyilatkozat, a végrehajtás ennek hiányában az adós egész vagyonára vezethető, a felszámolás pedig - mint totális végrehajtás - ugyancsak az adós teljes vagyonát érinti. A lebegő zálogjog tárgyi körébe tartozó bármely, nem nevesített vagyontárgy értékesítése során - annak értéke erejéig - a hitelező követelése privilegizált, biztosított [Ptk. 266. § (2) bekezdés, Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pont, 49/D. §].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 2002. január 8-án benyújtott kérelemre indult felszámolási eljárás kezdő időpontja 2002. február 26. napja, a felszámolás közzététele a Cégközlönyben 2002. március 14-én megtörtént. A hitelező határidőn belül bejelentette a 28 282 968 Ft tőke, ügyleti kamat, késedelmi kamat és 750 700 Ft költség címén fennálló követelését, melyet a felszámoló a Cstv. 57. § (1) bekezdés f) pontja szerint minősülő igényként visszaigazolt.

A hitelező határidőn belül előterjesztett kifogásában sérelmezte, a felszámoló figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a hitelező és az adós között létrejött kölcsönszerződéseket 50 millió forint összeghatárig az 1998. október 2-án kelt közjegyzői okiratba foglaltak szerint az adós megjelölt vagyonára keretbiztosítéki jelzálogjog biztosította. Erre figyelemmel kérte a követelés Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába történő besorolását. Arra hivatkozott, hogy a közjegyzői okiratban a zálogul lekötött vagyon pontosan megjelölésre került, ennek értelmében a zálogjog az adós tulajdonát képező főösszesítő mérleg szerinti tárgyi készletekre, eszközökre és pénzeszközökre terjedt ki. Már a zálogszerződésben megtörtént azon vagyonelemek nevesítése, amelyekre a zálogjoga ténylegesen kiterjedt, ezért nincs érdemi jelentősége annak, hogy a felszámolás kezdő időpontjáig az ún. lebegő zálogjog alapján külön rögzítő jognyilatkozatot nem tett.

A felszámoló a kifogás elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az adós vagyonán az ún. "lebegő" zálogjog nevesítése a Ptk. 254. § (2) bekezdése alapján nem történt meg, nem konkretizálták azon vagyontárgyakat, melyeket a zálogjog terhel. Mivel a hitelező a felszámolás kezdő időpontjáig nem kezdeményezte a vagyontárgyak nevesítését, ezért követelése nem minősül privilegizált igénynek, hanem az az egyéb követelések közé sorolandó.

Az elsőfokú bíróság végzésével a hitelező kifogásának részben helyt adott és kötelezte a felszámolót arra, hogy 28 282 968 Ft tőkekövetelést, valamint 750 700 Ft költséget a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába, a 100 000 Ft regisztrációs díjat az 57. § (1) bekezdés f) pontjába, míg a késedelmi kamatot az 57. § (1) bekezdés g) pontjába sorolja be. Ezt meghaladóan a kifogást elutasította. Elfogadta a felszámoló Ptk. 254. § (2) bekezdésére történő hivatkozását, megállapította ugyanakkor, hogy a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja a zálogjoggal biztosított követelések besorolását nem köti ahhoz a feltételhez, hogy a vagyont terhelő zálogjogot a zálogjog jogosultja a felszámolás kezdő időpontja előtt nevesítse. A hitelezőnek az adóshoz, mint zálogkötelezetthez intézett írásbeli nyilatkozata a felszámolóhoz bejelentett hitelezői igénnyel megtörtént, így a hitelező igénye privilegizált követelésnek minősül.

Az elsőfokú bíróság végzésével szemben a felszámoló élt fellebbezéssel, kérte annak részbeni megváltoztatását és a kifogás teljes elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a Ptk. 254. § (2) bekezdése szerint a kielégítési jog megnyíltával a vagyont terhelő zálogjog a zálogjogosult által a zálogkötelezetthez intézett írásbeli nyilatkozatban meghatározott vagyontárgyakat terhelő zálogjoggá alakul át. Az ún. "lebegő" zálogjognál a nevesítést megelőzően még nem létezik zálogjog a konkrét vagyontárgyakon, ebben a helyzetben csak olyan lehetősége van a vagyont terhelő zálogjog jogosultjának, hogy létrehozhatja a zálogjogot az általa megjelölt vagyontárgyakon. A felszámolás kezdő időpontját követően az adós és a hitelező viszonylatában már nem az általános polgári jogi szabályok, hanem a Cstv. rendelkezései az irányadók. A Cstv. 34. § (2) bekezdés, 37. § (1) bekezdés, 38. § (1)-(3) és (4) bekezdés rendelkezései alapján a felszámolás kezdő időpontját követően már nincs lehetősége a hitelezőnek arra, hogy zálogjogát rögzítse, nevesítse, így ebben a részében a követelés nem minősül "b" kategóriás követelésnek. Amennyiben nincsenek nevesített, konkrét vagyontárgyak a felszámolási eljárás kezdetén, úgy a Cstv. 49/C. § (1) bekezdése sem alkalmazható ezen hitelező vonatkozásában.

A fellebbezés az alábbiak szerint alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!