Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20418/2018/4. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Drexlerné dr. Karcub Edit, Szilágyiné dr. Karsai Andrea, Szűcs Lajos

Pf.IV.20.418/2018/4.

A Debreceni Ítélőtábla a Csugányné dr. Lakatos Csilla ügyvéd (FÉL CÍME) által képviselt FELPERES NEVE (FELPERES CÍME) felperesnek -, a dr. Jámbor Andrea kamarai jogtanácsos által képviselt ALPERES NEVE alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Miskolci Törvényszék 2018. március 26-án meghozott 10.P.20.031/2016/68. számú ítélete ellen a felperes részéről 71. sorszámon, az alperes részéről pedig 69. sorszámon előterjesztett fellebbezések alapján indult másodfokú eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2015. március 23-tól 2015. április 20-ig tartózkodott az alperes büntetés végrehajtási intézetben, ahol először a 304-es, majd 2015. március 25-től a 307-es zárkában helyezték el.

A felperes orvosi vizsgálatát befogadásának napján elvégezték, rajta a befogadási okirat szerint bőrelváltozást nem észleltek.

A felperes 2015. március 26-án rosszullétre panaszkodott, ápolói gyógyszerezésén túl azonban orvosi ellátásban nem részesült, míg 2015. március 28-án került sor a heti rendszeres orvosi vizsgálatára, melynek során panaszt nem jelzett. 2015. március 29-án a felperes ismételt rosszullétre panaszkodott, ezért EKG vizsgálatra, vérnyomásmérésre és vércukor mérésre került sor, amelyek normál eredményeket mutattak. Állapota spontán rendeződött.

A felperes az alperes orvosi rendelését 2015. április 3-án a testét borító számos elvakart kiütésnyom miatt kereste fel. Az ambuláns lap szerint mind a karon, mind a lábszáron számos elvakart heg látható, a rögzített státusz szerint hyperemiás papula került diagnosztizálásra. Kezelésként 10 szem GYÓGYSZER1 tablettát és GYÓGYSZER2 kenőcsöt kapott. Diagnózisként rögzítették, hogy a kiütéseket nem mérges rovarok és egyéb athropodák csípése okozta. A betegszobai elhelyezést nem tartották indokoltnak.

A felperes 2015. április 17-én történt ismételt vizsgálatakor további GYÓGYSZER1 gyógyszer és GYÓGYSZER2 kenőcs került felírásra, valamint a szemlefüzetben rögzítették, hogy a felperes a zárkában egészségügyi kártevőt - ágyi poloskát - jelzett. A füzetben rögzítésre került az is, hogy az egészségügyi osztály felé jelezték az irtásra vonatkozó igényt.

Az alperesnél az egészségügyi kártevők irtását - szerződés alapján - negyedévente végezték, illetve ha azt eseti jelleggel, kifejezetten kérték. A 307-es zárkában a rovarirtás a negyedévenkénti rendszeres irtást meghaladóan, 2015. április 29-én történt meg.

A felperes 2017. március 17-i orvosszakértői vizsgálatakor megállapították, hogy a felső végtagokon, az alkarokon, a háton és az alsó végtagokon, továbbá a combok felső felszínén, a lábszárakon, illetve a farpofákon és a hason 10 cm2-es területre vetítve jelentős, 5-20 darab közötti hegek találhatóak, amelyek fél-egy centiméter átmérőjű, térképszerű, elmosódott széllel bíró, környezeténél halványabb, a bőr nívójában fekvő, puha elváltozások. A hegek esztétikai eltérést eredményeznek, azonban mivel jól látható helyen találhatóak és nyári ruházattal nem elfedhetők, a fényvédelem fokozottan szükséges.

A 2017. december 13-án tartott újabb orvosszakértői vizsgálaton megállapították, hogy a felperesnél prurigo alakult ki, ami egy krónikussá váló, viszkető bőrelváltozás. Megállapították továbbá, hogy az első tünetek nem, de a hegek és a prurigo az elvakarás következményei, amelyeken érdemi javulást semmilyen módszerrel nem lehet elérni. A fennálló göbcsék adekvát kezelése preventív jelentőségű, a jövőbeli hegek megelőzését szolgálja. A plasztikai-kozmetikai kezelésektől - azok magas költségei mellett - a várható javulás elenyésző, ezért azok bőrgyógyászati szempontból nem indokoltak.

A meglévő hegek maradandó károsodásként értékelhetők, hiszen azok pigment anyagot nem tartalmaznak, ezért a káros UV-sugárzással szemben védtelenebbek ezek a területek, emiatt pedig fokozott a heg-carcinoma kialakulásának a veszélye.

A felperesnek az őt ért poloska csípések kezelésének nem megfelelő volta és a börtön fokozatú szabadságvesztése ellenére fegyházas szabályok szerinti fogvatartása miatt bejelentett kártérítési igényét az alperes parancsnoka 2015. december 7-én elutasította, amelyet követően a felperes 2016. január 6-án keresetlevelet nyújtott be az elsőfokú bírósághoz.

A felperes a végső formájában fenntartott kereseti kérelmében 2 255 000 Ft kártérítés (plasztikai beavatkozás költsége) és 745 000 Ft sérelemdíj megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

A fogvatartás körülményei és az orvosi kezelés nem megfelelő minőségén kívül kifogásolta azt is, hogy - börtönfokozatú elítéltként - fegyházas fogvatartottként kezelték az alperesi intézetben.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperesnek a perköltségben való marasztalását kérte.

A fogvatartás szabályaival - a zárkaajtók nyitva tartásának a rendjével - összefüggésben arra hivatkozott, hogy a parancsnok jogszabályi felhatalmazás alapján maga dönthet arról, hogy a börtön fokozatú elítéltek esetében is korlátozza a zárkaajtók nyitva tartását, ezért erre tekintettel jogellenesség hiányában kártérítés, illetve sérelemdíj ezen a címen a felperes javára nem állapítható meg.

A poloskákkal, csótányokkal és bogarakkal összefüggésben arra hivatkozott, hogy etekintetben jogszabályi kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett, mivel a jogszabályban előírt évi két irtás helyett négy irtást is végzett és az eseti jellegű irtásokat is elvégeztette.

Vitatta, hogy a felperes testén már a befogadását követően poloskacsípések lettek volna, és azt is, hogy a felperesnél jelentkező hegek poloskacsípéstől származnának, amelyet szakértői vélemény sem támaszt alá. Hangsúlyozta, hogy a felperes csupán 2015. április 3-án jelentkezett a csípésekkel kapcsolatban, amelyre szakszerű kezelést kapott, ezért jogellenes magatartás hiányában kártérítési felelősség nem terheli.

Az elsőfokú bíróság a 2018. március 26-án meghozott 68. sorszámú ítéletével 500 000 Ft sérelemdíj megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest 99 000 Ft perköltség alperes javára való megfizetésére, továbbá rendelkezett a felmerült és az állam által előlegezett költségek viseléséről.

Az elhelyezés körülményeire vonatkozóan az elsőfokú bíróság - az alperes hivatkozásával egyetértve - megállapította, hogy "A szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól" szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 61. §-a alapján az ajtók zárva tartásának elrendelésére és megszüntetésére a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka jogosult. Az alperes parancsnoka pedig a 65/2015. számú intézkedésével a zárkaajtók nyitva- és zárvatartását akként szabályozta, hogy nem dolgozó fogvatartottak esetében a börtönfokozatú elítéltek zárkáinak ajtaját zárva kell tartani. Ezért - jogellenesség hiányában - a felperes erre alapított sérelemdíj iránti igénye nem megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!