Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1071 Az adómentesség megállapításához egyrészről az szükséges, hogy az épület mezőgazdasági tevékenység célját szolgálja, másrészt ténylegesen is ilyen jellegű tevékenység céljára kell használni [1990. évi C. tv. 13. §].[1]

Az elsőfokú adóhatóság módosított határozatával a felperest 2000. évre 915 025 Ft építményadó megfizetésére kötelezte. Kifejtette, hogy az építményadó mentesség egyrészt az adótárgy jellegéhez kötődik, de további feltétel, hogy az adóalany vagy más személy a tárolóépületekkel összefüggésben tényleges végezzen növénytermesztést. A felperes az építményt bérbeadás útján hasznosította, a bérlő tevékenységi köre mezőgazdasági termék nagykereskedelme, amely után építményadó mentesség nem jár. A helyszíni szemle megállapította, hogy az épületet ilyen célra nem használják.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 13. § h) pontját értelmezve rámutatott, hogy mentesség csak abban az esetben biztosítható, ha ahhoz közvetlenül növénytermelés, mint termelési tevékenység is kapcsolódik.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte azzal, hogy a Htv. 13. § h) pontja alapján a vitatott építményrész mentes a helyi adó alól, ez a kedvezmény az épület jellegéből adódóan jár, semmiféle további vizsgálódásra vagy feltétel előírására nem ad lehetőséget a jogszabály.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a Htv. 13. § h) pontjának nem kellően pontos megfogalmazása nem eredményezhet hátrányt az adózóra. Az alperesi jogértelmezés leszűkíti a kedvezményt, a használat kérdése az adómentesség fennállását nem dönti el.

Ebből következően az épület rendeltetéséből kell kiindulni, az pedig ténykérdés, hogy a felperes 1999-ben engedélyeztette az üzemcsarnok mezőgazdasági célú hasznosításához benyújtott épület-felújítási tervet.

Másodlagosan kifejtette, hogy a felperes bérleti szerződéssel mezőgazdasági célú használatra adta bérbe az építményrészt. Az a körülmény, hogy a bérlő ténylegesen mire használja az építményt, folytat-e mezőgazdasági, ezen belül növénytermesztéshez kapcsolódó tároló tevékenységet, az adómentesség fennállását nem érinti. Ez olyan helyzetet eredményezne, hogy a felperessel polgári jogi szerződést kötő harmadik személy tevékenységétől függne a felperest megillető adókedvezmény fennállása.

A megyei bíróság azonban elsődlegesen az alperesi jogszabályértelmezést tartotta tévesnek.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását. A Htv. 13. § h) pontját értelmezve kifejtette, hogy nem elég az épület ilyen minősítése, de kell hozzá kapcsolódó tevékenység is. A jogszabályban megfogalmazott növénytermesztéshez kapcsolódó kifejezés fogalmilag tevékenységet jelent, a Htv. 13. § h) pontja ún. vegyes mentesség, amelynek tárgyi és alanyi feltételeinek egyaránt fenn kell állnia.

A Legfelsőbb Bíróság hivatásos bírája végzésével a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, annak helyes jogszabály értelmezésére hivatkozva.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Htv. 13. § h) pontja értelmében mentes az adó alól az állattartást szolgáló épület, valamint az ehhez kapcsolódó raktárak, tárolók, továbbá a növénytermesztéshez kapcsolódó tárolóépületek (pl. a műtrágyatárolók, magtárak stb.). Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán a Legfelsőbb Bíróságnak abban az elvi kérdésben kellett kifejtenie jogi álláspontját, hogy a Htv. 13. § h) pontjához kapcsolódó adómentességnél elegendő-e az épület mezőgazdasági tevékenység céljára szolgáló minősítése, vagy pedig ténylegesen ilyen jellegű tevékenység céljára is kell használni.

E körben a Legfelsőbb Bíróság rá kíván mutatni arra, hogy az elsőfokú bíróság ítéletében kifejtettekkel ellentétesen a Legfelsőbb Bíróság már több ítéletében kifejtette, hogy a jogszabályban megfogalmazott kedvezmény kiterjesztő értelmezésére nincs lehetőség. Másrészt az alperes határozatában kifejtett Htv. 13. § h) pontját érintő jogszabály értelmezés nem tekinthető szűkítő értelmezésnek, az megfelel a jogszabály megszövegezéséből levezethető jogszabály értelmezésnek.

A jelen közigazgatási perben az alperesi határozat azt önmagában nem kifogásolta, hogy a felperes bérbeadás útján hasznosította az ingatlant, hanem határozatát arra alapította, hogy a bérlő sem folytat növénytermesztési tevékenységet. A Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozatot csak a felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül. Az alperesi határozat tartalma és a Pp. 275. § (2) bekezdésében meghatározott keretekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jelen felülvizsgálati kérelemben nem foglalkozhatott azzal a kérdéssel, hogy a Htv. 13. § h) pontja szerinti adómentesség esetén csak az adóalany, vagy bérbeadás útján történő hasznosítás esetén a bérlő is folytathat-e növénytermesztési tevékenységet. Jelen felülvizsgálati eljárásban abban a kérdésben lehetett és kellett állást foglalnia, hogy a mentesség megadásához szükséges-e egyáltalán növénytermesztési tevékenység, vagy elégséges-e az épület ilyen jellegű minősítése.

Az így felvetett elvi jellegű jogkérdéssel kapcsolatban pedig a Legfelsőbb Bíróság jelen tanácsa a korábban e tárgykörben meghozott legfelsőbb bírósági ítéletek jogértelmezését is elfogadva kifejti, hogy a Htv. 13. § h) pontja szerinti adómentesség megállapításához a feltételek együttes fennállása szükséges. Egyrészről szükséges, hogy a nyilvántartási bejegyzés, illetve a használatbavételi engedély alapján mezőgazdasági tevékenység céljára szolgáló épület legyen, másrészt ténylegesen ilyen jellegű tevékenység céljára is kell használni.

A fentiekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a felperes keresetét elutasította. (Legf. Bír. Kfv. I. 35.410/2002. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2004.170 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.