Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2006.9.285 A szerződés hatálytalanságának a megállapítása iránti követelés elévülése nyugszik addig az időpontig, amíg a jogosult által a szerződéssel elidegenített ingatlan tulajdonjogának és a szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránti keresetet a bíróság el nem bírálta [Ptk. 203., 236., 326. §].

A felperes és az I. r. alperes az 1994. december 22-éig fennállott házassági életközösségük alatt közösen végeztek építkezési munkákat az I. r. alperes tulajdonában álló D., K. Cs. S. u. 378. szám alatt lévő lakóházas ingatlanon. Az életközösség megszakadásakor a felperes az ingatlanból elköltözött.

Az 1995. március 16-án létrejött adásvételi szerződéssel az I. r. alperes a perbeli ingatlant 3 800 000 forint vétel­árért barátjának, a II. r. alperesnek adta el. A szerződés szerint az I. r. alperes a vételárat átvette, a II. r. alperes pedig a szerződés aláírásával egyidejűleg lép az ingatlan birtokába.

Az I. r. alperes 1995. március 20-án nyújtott be keresetet a házasság felbontása iránt. A per során a felperes viszontkeresettel kérte a házastársi közös vagyon megosztását, ennek keretében annak megállapítását, hogy az ingatlan 4/10-ed illetőségének a tulajdonosa. A per során 1995 decemberében derült ki, hogy az alperesek között az ingatlanra adásvételi szerződés jött létre, melyet 1995. szeptember 6-án nyújtottak be az ingatlan-nyilvántartásba. A felperes ekkor a szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránt külön pert indított, melyet a bíróság a házasság felbontása és a közös vagyon megosztása iránti perrel együtt bírált el.

Ebben az ügyben a Pest Megyei Bíróság a 2003. február 4. napján kelt ítéletével megállapította, hogy a felperes az ingatlanon telekkönyvön kívüli tulajdonjogot szerzett 363/1000-ed részben. Az ingatlan 12 000 000 forint akkori forgalmi értékéből a házastársak közös vagyona 8 712 000 forint, melynek fele 4 356 000 forint illeti meg a felperest. Az ingóságok értékét is figyelembe véve az I. r. alperest a felperes javára 5 477 678 forint, használati díj címén 336 762 forint megfizetésére kötelezte, mert az I. r. alperes a II. r. alperessel létrejött szerződés megkötését követően az ingatlant bérbe adta és ebből is jövedelme keletkezett.

A jogerős ítélet indokolása a felperesnek az alperesek között létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségével kapcsolatos keresete vonatkozásában megállapításokat nem tartalmaz.

A felperes megkísérelte a javára megítélt összeg végrehajtását, mely azonban nem vezetett eredményre.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek között létrejött adásvételi szerződés vele szemben hatálytalan. A II. r. alperest a perbeli ingatlanra vonatkozóan a végrehajtás tűrésére kérte kötelezni.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Egyrészt arra hivatkoztak, hogy a szerző fél rosszhiszeműsége nem állapítható meg és a szerződés megkötésének időpontjában a felperesnek még nem volt olyan érvényesített követelése, amelynek fedezetéül a perbeli ingatlan szolgált volna. Másrészt álláspontjuk szerint a követelés elévült.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte. A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, a felperest fellebbezési költség megfizetésére kötelezte megállapítva, hogy az előlegezett illetéket az állam viseli.

Indokolásában megállapította, hogy a körülményekből feltételezhetően az I. r. alperes a perbeli ingatlan tulajdonjogát éppen azért ruházta át a II. r. alperesre, hogy azt a megosztásra kerülő vagyonból kivonja. A tulajdonjog átruházása folytán a felperes javára tulajdonjog megállapítására nem kerülhetett sor és meghiúsult az ingatlanból történő későbbi végrehajtás lehetősége is. A felperes vagyoni igényének kielégítését ellehetetlenítő I. r. alperesi rosszhiszemű magatartás azonban nem befolyásolja az elévülési időt. A szerződéskötéskor a felperesnek már megnyílt az igénye a közös vagyon megosztásából eredő követelése érvényesítésére. Az elévülési idő akkor kezdődött, amikor az alperesek a szerződést megkötötték. A felperes erről legkésőbb 1995 decemberében tudomást szerzett, eddig az elévülés nyugodott. Ezt követően azonban nem volt akadálya annak, hogy a felperes a szerződés hatálytalanságával kapcsolatos igényét érvényesítse. Ennek nem volt feltétele az I. r. alperessel szemben fennálló vagyonközösségi igényének bíróság általi jogerős elbírálása. A felperes tehát 1995 decemberétől ugyanúgy érvényesíthette volna az adásvételi szerződés hatálytalanságából eredő igényét, mint a tulajdoni igényét. Tény, hogy a hatálytalanság megítélésénél előkérdés a házastársi vagyonközösségből eredő követelés elbírálása. Ez azonban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a felperes az adásvételi szerződés hatálytalanságára is hivatkozzon. Nem állt fenn olyan ok, mely a felperest igénye érvényesítésében akadályozta volna, ezért követelése - melyet 2003. október 6-án terjesztett elő - elévült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!